anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 38  
»Bugün 923  
»Toplam 4838834  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.80.38.5
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

UĞUR'U "HARMAN YERİNDE" BULDUK

Osman ERENALP

03 Şubat 2018, 22:27

Osman ERENALP

         UĞUR’U “HARMAN YERİNDE” BULDUK

 

Kaç yıl olduğunu tam çıkartamıyorum. Burdurun Çeltikçi ilçesine bağlı Kuzköy Ortaokulunun mezuniyet töreni vardı. Orada dikkatimi çekmişti. Haziran ayının güzel bir yaz akşamıydı.  Okul bahçesinde “Harman yerini” andıran açık alanda kurulan sahneye kabak kemanesiyle çıkmıştı.  Okulun öğrencisiydi, yerli,  milliydi hepten.  “Mangal maşası” türküsünü çalıp çığırmıştı. Gecenin akılda kalan gösterisiydi.   Öz güveni yüksek,  sevimli sempatik bir çocuktu. Mini konser vermişti davetlilere.  Okul müdüründen onun hakkında bilgi de almıştım. Teşbihte hata olmayacaksa bizde derler; “Olacak oğlak kös kapısından bellidir”. “Kös” kışın görevi kalmayan düvenin içeride ağılda bir köşeye yaslanmasıyla oluşturulan mini, kuzu, oğlak barınağının adıdır. Kimi emzirme saatini beklemez, aşar düvenin üzerinden. Bulur anasın emer. O gibiler için kullanılır.  Hem oğlak benzetmemizden süzme Yörük bir yöreden çıkmış birisinin alınmayacağını düşünürüm. Sürç-ü lisan olduysa affola yine de.

 

Yıllar sonra TRT nin Ankara’daki Arı Stüdyosunda karşılaşıyoruz. Uğur konservatuar okumuş. Kadro almış. TRT sanatçısı olmuş. Filmlerde televizyonlarda seyrettiği “türkü çınarlarına” kabak kemanesiyle eşlik ediyor. Eşlikten öte adeta konuşturuyor. O alet onun elinde bir başka hal alıyor.   Uzmanı değilim işin ama Salih URHAN, İhsan MENTEŞ ne ise Uğur ÖNÜR de o benim için. Devraldığı bayrağı daha ilerilere taşıyacağından hiçbir şüphem yok. Ona gönülden inanıyorum. Bayram Bilge TOKER’in  “Salkım Söğüt” programında Burdurun bülbülü, Kozlucalı Hafızı, Rıza YAĞIZ’a çalarken teşhis etmiştim.  “Bu Uğur o uğur” diye.

 

TRT Müzik kanalının beğenilen “Harman Yeri” programı yayındayken onu arar gözüm. Ne zaman o büyülü yayını gerecek diye.

 

TV ile yetinmedik. Bu kez dinlemeye gittik. Arı Stüdyosunun çıkışında görüştük. Kuzköy’ü mezuniyet günlerini “Mangal Maşasını” hatırlattım. Teyit etti bir bir.  Sempatikliği üzerinde.   Ayaküstü iki satır Burdur sohbeti de ettik.  On yıl içerisinde görev gereği çok gittim okullarına. Ancak onu mezuniyet gününde fark edebildik. Son günde, okulla ilişkisi kesilir iken.  Daha evvel onu bize tanıtmayıp, o keyfi yaşamamıza mani olan okul yönetimini öğretmenlerini ayıplıyorum. Belki onlar da bizimle birlikte fark ettiler kim bilir. Türkülerle işi olmayan nereden bilsin Uğuru.

 

Eğitimin öznesi öğretmen. Okul iklimi öğrenciyi her ne kadar bütünüyle etkilese de öğrenci üzerinde asıl etkisi olanı öğretmen. Elinden tutmadı, yola koymadıysa vebali onun.

 

            Hepimizin kişiliğinde çocukluğumuzun izleri bulunur. Okul, aile, çevre etkisidir bu. Cesaretlendirildiysek, teşvik edildi isek ona göre, bastırılıp, köreltildiysek ona göre şekilleniriz. Zamanında fark edilip elinden tutulana, doğruya yönlendirilip kendinin gerçekleştirebilene ne mutlu.

 

Ne Uğurlar var okullarda daha.

O bir şeye benzetemediğimiz o sıralarda oturanlar arasında.

Bulup çıkartın onları otaya ey öğretmenler. Vebalde kalmayın. Tutun ellerinden. Herkes Uğur ÖNÜR değil ki kös kapısından aşsın.

“Harman yeri” programının iyileri iyi… Değişiyor haftaya göre.

Uğur orkestranın değişmezi.

O her zaman iyi. Öz Türk malı o yaylı çalgı  onun için icat edilmiş sanki.

Sesi ve besteleri de var.

Dinleyin hak verirsiniz

Başkentte Haymana ilçesinin Yenice Köyünde Serkan isminde bir öğrenci tanımıştım yine böyle.

Bir benzersiz ses idi o da.

Bizi yanıltmaz o da bir yerlerden çıkar gelir karşımıza onu da konuşuruz inşallah. Hayırlı uğurlu günler…

 

 

 

 

Osman ERENALP

Ankara 25 Aralık 2017

Bu haber 461 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HAMLET İSAHANLI VE "HAZANA ÖVGÜ" KİTABI16 Şubat 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir