anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 31  
»Bugün 470  
»Toplam 14150217  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 44.192.94.177
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Anamur'da Turizm

        ANAMUR'DA TURİZM

 

Anamur doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve konaklama tesisleri ile Turizm de de hak ettiği yeri kazanabilecek durumdadır.

      

 

Kurulan pazarlarında satılan meyveyi veya sebzeyi insanın eli ile seçebildiği Türkiye’deki tek yerlerden birdir. Bilindiği gibi çoğu yerde hiçbir pazarda satıcının dışında sebze ve meyveye el dahi sürdürmezler. Bir tane iyisinden atarken arka taraftan birkaç tane erimiş, buruşmuş, eskimiş malı da poşetine atıverirler. Eve gelince bakarsın aldığını tam iki katına satın almış olursun. Anamur da kendi elinle en güzelini, en irisini, en tazesini seçme şansın vardır. İşte bu yüzden tabi, tarihi güzellikler, denizin, kumun, güneşin, yanı sıra meyve ve sebzenin de en taze ve en güzelini yeme şansını yakalayanlar son yıllarda Anamur’a süratle yerleşmeye başladılar. Emekli olup ev alıp, yazlık alıp kalanlar, dışardan yerleşenler her geçen gün artıyor. Yerli turistlerimizle, içe dönük turizmde fazla bir sıkıntı olduğu söylenemez. Anamur’u tanıyan ona aşık oluyor. Sevgilisinden ayrılmak istemeyen aşıklar gibi Anamur’a bağlanıyor.

      

 

Bizim asıl derdimiz yabancı turisti Anamur’a getirmeyişimizde. Son yıllarda bir hayli pansiyon, otel, motel de yapılmış olmasına rağmen dış bağlantılar henüz sağlanabilmiş değil. Anamur’un tanıtımında her halde bir eksiklik söz konusu.

 

İlçenin turizm zenginliklerini saymakla bitiremeyiz. Dikilitaş, Pullu sayısı bir hayli çoğalan mağaralar, Alaköprü, Pınarlar Şelalesi, Dragon Çayı Vadisi ve balık çiftlikleri doğal güzellikler olarak sayılabilir. Bunlardan Pullu Milli Parkı Çadır ve karavanlar için en uygun orman ile kıyı ve denizin iç içe olduğu mekândır.

 

     

 

Günübirlik piknik için en uygun yerlerden olan Anamur(Dragon-Kocaçay)çayının kıyıları buz gibi suyu, koyu gölgelikleri ve balık yemek için uygun ortamları sizlere sunar.

     

 

İlçede bulunan mağaralardan Çukurpınar Düdeni 1500 metreye kadar inilen ve Boğaziçi Üniversitesi Mağaracılık Kolu tarafından halen keşfi devam eden mağara, Türkiye'nin en büyük ve uzun ve dünyanın sayılı büyük mağaraları arasında yer almaktadır. Köşekbükü Astım Mağarası (Ovabaşı köyünde) şehre 12 kilometre uzaklıkta ziyarete açık durumdadır. İçerisinde 6 adet göl, ilginç yapısı halen sarkıt ve dikit oluşumları ile astım hastaları için ideal bir mekândır. Üğü Deliği Mağarasının da (Karalarbahşiş-Kükür köyü Gökçaçay dere yolunda) ağzından çıkan pınarla iyi bir piknik alanıdır. Ertürk YÖNDEM adlı TV Program yapımcısı mağara içine girmiş ve çekimler yaparak tüm Türkiye’ye mağarayı tanıtmıştır.

 

Ören’de Anamerium, Kalınören'de (Titiopolis) antik şehri, Mamure kalesi ve çeşitli yerlerdeki kale, cami, tarihi eserler, fener ve Anamur Müzesi ile tarihi Anamur’da yaşayabilirsiniz.

 

Yayla ve yaylacılık turizmini de Anamur’a eklemek gerekir. Toroslar üzerindeki pınarların aktığı yaylalara yerli halk ve Yörük obaları hala göçmektedir. Yörük yaşantısı size ilginç güzellikler sunar. Kış mevsiminde ise yaylalar piknik alanı olarak kullanılır. Yazın sıcağında terlerken aracınıza binip bir birbuçuk saat Torosların zirvelerine doğru yol aldığınızda ceketinizi giymek zorunda kalırsınız. Bol oksijen ve yaylanın keçi etinden yapılan ızgarasını tatmak size çok yakın. Kuyularından çıkarılmış karlara pekmez katarak kar hoşafı(Karlamaç) içmenizde mümkün olur.

      

 

İlçemizde turizm istenilen seviyede olmamakla beraber, son dönemde önemli gelişmeler kaydedilmiştir. İlçemizi ziyaret eden turistlerin konaklama ihtiyacını karşılamak üzere 2'si Turizm Bakanlığı belgeli, 18 otel, 5 apart otel, 4 motel, 2 mokamp, 20 pansiyon, 2 adet kamping ve dayalı döşeli kiralık evleri ile turizmin hizmetindedir.

 

Çınar ARIKAN

                        Araştırmacı/Yazar

 
 

Bu sayfa 38706 defa görüntülenmiştir.

    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur SED?R