anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 25  
»Bugün 853  
»Toplam 13115089  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.235.140.84
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

MEYAD Kutlu Hedefe Koşuyor

M. İ. ARIKAN

11 Eyl?l 2014, 23:54

M. İ. ARIKAN

               MEYAD Kutlu Hedefe Koşuyor

 

Yıl 2006..

 

Oğuz Türkmenleri’nden Mehmet Reşat Ata Meyad (Mersin Yazarlar Derneği-kuruluş adı Akıl Yolu Derneği)’ı kurdu. Niye mi? Mehmet Reşat Ata bir Türkmen bir Yörük Çocuğu. Yörük Bildirgesi adlı kitabın yazarı. Toplumda azalan okuma bilincinin tam anlamıyla yok olacağı endişesini yüreğinde taşıyan bir yazar.

 

Okumanın, hatta aile ilişkilerinin yerini televizyona, bilgisayara, akıllı telefonlara bıraktığı bir devirde ortaya çıkıp bir mücadele başlatmak gerçekten cesaret işi.

 

Yıl 2012.

 

Dernek Kurucularından Halit Anber devraldığı Başkanlık görevini 2 yıl kadar yürüttü.

 

Meyad bir türlü istenilen grafiği yakalayamadı.

 

Yıl 2014.

 

Meyad çağ ile yarışında ivme kaybederken mücadeleci yapısıyla tanınan 17 yıllık Gazeteci, Mersin İstikbal Gazetesi Kurucusu ve sahibi Sayın Rüştü Aydın, üzerine verilen sorumluluğun altına elini hiç düşünmeden sokan gönül insanı, ısrarların da etkisiyle Başkanlık görevine soyunmuş.

 

Derneğe bir ivme kazandırmak isteyen Başkan Aydın heyecan dolu bir şahsiyet. Meyad’ın ihtiyaç duyduğu ruhu verebilecek olgunlukta bir gönül insanı. Başkan Rüştü Aydın Gazetecilik mesleğinin yanı sıra, usta bir yazar ve tv yönetmenliği gibi konularda da kendini geliştirmiş. İnciay Yapım’ın sahibi.

 

Valilik, Belediye Başkanlıkları ziyaretleri, tam da Yörük Gelenekleri’nde olduğu gibi şehirde ve yaylada Meyad etkinlikleri…

 

Sayesinde Meyad’ın adını ezberledik. Bence işin %50’si tamam.

 

Sayın Rüştü Aydın geçtiğimiz günlerde Anamur’da Kültür’e, Yazar’a ve Sanatçıya verdiği değer ile tanınan Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ile ardından da bir kayıt dışı bir sohbet toplantısında bazı yazarlarla bir araya geldi. Sohbete eşleri Fatma Aydın Hanımefendi ve örnek yaşantısıyla dikkat çeken Sanatçı Aybüke Ayberk de katıldılar.  Tanışma toplantısı gibi düşünülen etkinlik koyu bir sohbete doğru yol aldı.

 

Rüştü Aydın beyefendi Mersin’in tüm yazarlarının değerli olduğunu, amaçlarının eli kalem tutan herkesi Meyad çatısı altında toplamak olacağını, kitaplarını bastıramayan yazarlara el uzatacaklarını ifade etti.

 

              

 

Meyad aradığı heyecanı bulmuş. Rüştü bey tüm bilgi birikimini, heyecanını, özverisini Meyad’ın gelişmesi için harcamaya hazır. Siyasetten uzak, yazar-okur odaklı çalışmalarını ilerleyen günlerde hep birlikte daha da fazla duyacağız.

 

Düşünüyorum da, bilinçli olarak bilgisiz bir toplumun yaratılmaya çalışıldığı günümüzde üstlendiği misyon aslında bakarsanız oldukça zor. Öyle ki toplumun değer yargılarına saldırılan, inançları sömürülen, emeği gasp edilen, bayrağı, toprağı vatanı, dil’i tartışılan şu çağda ‘Biz Mersinli yazarlar olarak biriz, buradayız, güçlüyüz’ demek yürek işi.

 

Hele ki internetin, sanal dünyanın, özenti yada yönlendirilmiş yaşamların hakim olduğu günümüzde insanlara okuma, yazarlara da yazma sevgisini hatırlatmak güçlüklerin en büyüklerinden biri.

 

Emeller, idealler büyük, heyecan ise tas tamam.

 

Yazarla Anamur’da yapılan sohbette gördük ki, birçoğunun işleri olmasına ve ilerlemiş saate rağmen masadan kalkmak istemediler.

 

İşte tam da Başkan Rüştü Aydın’ın ihtiyacı olan şey bu. Kimseden para istemiyor, herhangi bir rant hesabı gütmüyor, siyasi bir beklentisi yok, birilerine şirin görünme telaşı içerisinde değil, daha ne olsun..?

 

Başkan Aydın kendisine ilham verecek, manevi destekçiler, yol arkadaşları arıyor.

 

Kendisini tebrik ediyoruz, elinde sihirli bir değnek yok, Meyad’da ve Mersin’de bir anda büyük bir değişimi beklemek elbette komik olur. Ama bazı şeylerin değişeceğine (Mersinli yazarlara sahip çıkılması, ellerinden tutulması) inancımız sonsuz.

 

Bizler de üzerimize düşeni yapma noktasında kendisine yardımcı olacağımızı ifade etmek istiyor, Anamur ziyaretlerinde gerçekleştirilen sohbet toplantısına mazeretleri dolayısıyla katılamayan ancak ilerleyen günlerde mutlaka görüşmek isteyen sağlık Köşe Yazarı Dr.Gülay Uysal Hanımefendi ve Köşe Yazarı Anamur Kültür Derneği Başkanı Yaşar Alıcı Beyefendi’nin selamlarını iletiyoruz.

 

Meyad yürümüyor, Rüştü Aydın ve yazar arkadaşlarıyla Meyad artık Anamur’dan Çamlıyayla’ya kutlu hedefe doğru koşuyor.

 

Muhammed İbrahim ARIKAN

Bu haber 29918 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Petrol fiyatları nasıl belirleniyor?02 Temmuz 2022

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir