anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 11  
»Bugün 836  
»Toplam 13115072  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.235.140.84
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

BAHARDA AÇAN ÇİÇEKLER SOLMASIN

Yasemin YILMAZ

08 Mart 2021, 00:01

Yasemin YILMAZ

BAHARDA AÇAN ÇİÇEKLER SOLMASIN

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü…

Hepimiz  bugüne özel, güzel sözler söylemek güzel şeyler duymak isterdik. Ne yazıķki bu mümkün olmuyor. Dün bir kadın, eski eşi tarafın çocuğunun gözü önünde, sokak ortasında dövülerek hastanelik edildi. Bizler böyle bir toplumun içinde yaşıyoruz.

Geçtiğimiz 2020 yılında bu ülkede üçyüz kadın öldürüldü. Bu gidişata kim dur diyecek soruyorum size?

Dokuz defa, yirmi defa savcılığa başvurmuş, öldürüldüğünde çantasında koruma kararı çıkan kadınların hesabını kim verecek?

Yangını, gündeme getirmeyen, görmemezlikten gelen siyasetçiler mi, kocanın evinden kefeninle çıkarsın diyen aileler mi, kim dur diyecek?

Bugünün Türkiye'sinde, "kadın cinayetleri" diye bir cinayet modelinin oluştuğu toplumda, şiddetin dizilerle, filimlerle, tüm medya organlarıyla sıradanlaştırıldığı bir toplumda bu gidişatın kim veya kimler önüne geçecek?

Ülkemizde kadına yönelik şiddet % 39. Bu sadece yargıya taşınan. Ya evlerinde duygusal şiddet gören kadınlar? Onların sayısı bellisiz. Duygusal şiddet gören hangi kadın, eşim beni aşağılıyor, akşam yemeklerine bile evine gelmiyor, duygusal ve cinsel ihtiyaçlarıma cevap vermiyor diye hakkını arayabiliyor?

Biz kadınlar; “babandır SUS", “kocandır SUS" diyerek susturulduk. Böylece kadın cinayetlerinin yaşandığı bir toplum haline getirildik. Duygusal şiddetlere ilk baştan karşı koysaydık belki bunları bir nebzede olsa önleyecektik.

Bizler susmayalım. Bizi koruma altına alan "6284 Sayılı Kanun/İstanbul Sözleşmesini" destekleyelim. İstanbul Sözleşmesi kendiliğinden gündeme gelmemiştir, Gerçek bir kadının hikayesinden doğmuştur. Nahide OPUZ;  eski eşi tarafından defalarca şiddet görmüş, arabayla üstünden geçilmiş, annesi eski eşi tarafından öldürülmüş ve 36 defa savcılığa başvurmuş ve yine korunamamıştır. Nahide OPUZ, en son çare  olarak "AİHM" sine başvurmuştur. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dosyayı incelemiş ve Türkiye’yi 36.000 € tazminat ödemeye mahkum etmistir. Bunun üzerine Türkiye, tüm dünyada kendi vatandaşını koruyamayan bir ülke olarak tanınmamak için, İstanbul Sözleşmesinin ımzaya açılmasına öncülük etmiş ve 2014 yılında da yürürlüğe koymuştur.

Biz kadınlar öncelikle birbirimize yüreğiyle, eliyle  gerektiğinde cebiyle destek olalım. Bizim toplumumuzda haksızlığa uğrayan ve gündeme getiremeyen birçok kadın var. Eve hapsedilen, ailesiyle görüşturülmeyen, ailesini musafir olarak alamayan…

Ne yapılmalı?

Bu şiddette öncelikle birey olarak karşı koyalım. Sivil toplum kuruluşları, kadınlar olarak hepimiz, devletimiz ve  iyi yetişmiş erkeklerinde desteğiyle kenetlenelim.

Ben şahsen, şiddet uygulayan yada uygulamaktan söz eden erkeklerin, ahlaki seviyelerinin, eğitim seviyelerinin düşük olduğuna ve iyi bir ailede yetişmediklerine inanıyorum.

Bütün Kadınlarımızın "8 Mart Dünya Kadınlar Gününü” kutluyorum.

            Tüm erkeklere sesleniyorum: "Baharda Açan Çiçekleri Soldurmayın!”

 

Yasemin YILMAZ

Araştırmacı Yazar

Bu haber 3740 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Petrol fiyatları nasıl belirleniyor?02 Temmuz 2022

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir