anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 51  
»Bugün 939  
»Toplam 13115175  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.235.140.84
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

9 ŞUBAT İKİBİNYETMİŞİKİ, MEMLEKET MASALI

Alperen Mersin

09 ?ubat 2012, 21:50

Alperen Mersin

                  9 ŞUBAT İKİBİNYETMİŞİKİ, MEMLEKET MASALI

 

Sevgili torunlarım,

 

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, ayaklar baş-başlar ayak iken, memleketimiz de at izi, it izi, kurt izi birbirine karışmış, münafıklık zirve yapmış, ortalık toz duman olmuş, kokmadık yer kalmamış tuz bile kokmuş, babam gibi birkaç şaşkın(!) illaki  ‘memleketi bu pis kokulardan temizlemek lazım’ diyerek çırpınıp dururlarmış.

Eh; yavrularım, işte o zamanlarda babadan oğula geçmese de memlekette padişahlığa benzer haller varmış. Bundan tam altmış sene önceymiş. Memleketimizin feriştahı ‘dediğim dedik, çaldığım düdük’ dermiş, hani; bunu boşu boşuna da söylemezmiş. Memlekette dişe dokunur adam gözükmeyince borusunu hep o feriştah öttürürmüş. Arada, sırada bir, kendisine karşı çıkan bol maaşlı aykırı taifesi, söyleyecek fazla sözleri olmayınca ‘istemezük, istemezük’ derlermiş ama onun da pek fazla arkasını getirmezler, getiremezlermiş. Zannımca o zamanın feriştahı, şimdilerde pek de meşhur olmayan o devir zengini kefere düvelleri ne çalarsa onu oynarmış, aykırı taife de o’na uyarlarmış. Hariçten gazel okuyanlardan ise ne feriştah ne de aykırı taife hazzetmezmiş. Aykırı taife, herhalde ‘okyanus ötesinden’ pek çekinirmiş ki, üstü kapalı şöyle bir gürleyiverir sonra kenara pek çabuk çekilirmiş. Belki de en koyu evliyalar(!) o taraflarda oturduğu için günaha girmekten korkuyorlarmış. Feriştah da boş meydanda isterse oynar, isterse gürler, isterse de sövermiş.

Aykırı taifenin önde gelenleri de etraflarında pek öyle fazla akıllı adam durdurmazlarmış. Böyle olunca onlardan birisi de bir şey söylese, söylediği de ancak Feriştahın değirmenine su taşımaktan başka bir işe yaramazmış.

O zamanın feriştahının en önemli hasımları aynı bağdan birlikte beslendikleri eşkıya taifesiymiş. Gün gelmiş iyi geçinmişler, her diyarda sarmaş-dolaş olmuşlar; gün gelmiş dövüşmüşler. Bu durumlar da o zamanın zengin keferesinin buyruğuymuş. Gün gelmiş iş zıvanadan çıkmış. İki taraf öyle bir kavgaya tutuşmuş ki deme gitsin. Bir taraftan kavga etmişler, diğer taraftan da ne kadar kirli çamaşırları varsa mahalle kavgası kavlince dökmüşler ortalığa.

İşte o zaman ne olmuş biliyor musunuz yavrularım?

       Kokmaz denen tuz, kokmuş. Feriştahın saraylarında, köşklerinde, payitahtındaki hanelerinde ne kadar tuz varsa hepsi kokmuş. Eh; artık tuz da kokunca millet, ‘yetti be’ demiş demesine de aykırı taifenin aczinden on sene daha bu zulme katlanmak zorunda kalmışlar. Sonunda tuzu bile kokutan feriştahtan kurtulmuşlar ama zengin kıldığı haramzadeler şu gördüğünüz köşklerde saltanatlarını hala devam ettiriyorlar.

İşte yavrularım, memleketimiz böyle garip hallerden geçerek bu günleri görmüş.

Siz, bakmayın okullarınızın bu kadar gelişmiş, şehirlerin pırıl pırıl, doğanın tertemiz olduğuna O zamanlarda şimdiki gibi uzaya giden bilginlerimiz olacağını, dünyadaki her adaletsizliği bizim liderlerimizin önleyeceğini babamgilden oluşan birkaç şaşkın(!)dan başka ne söyleyen ne de inanan varmış. İyi ki de Onlar varmış; Allah Onlardan razı olsun.

 

Alperen MERSİN-Konya 

 

Bu haber 28070 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Petrol fiyatları nasıl belirleniyor?02 Temmuz 2022

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir