anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 35  
»Bugün 991  
»Toplam 13115227  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.235.140.84
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

YOLUNA YOLDAŞ OLMAK

A.Tûba TÜTÜNCÜ

18 ?ubat 2019, 00:38

A.Tûba TÜTÜNCÜ

                                       YOLUNA YOLDAŞ OLMAK

 

Tarih boyunca kültürümüzün oluşmasında birçok unsur etkili olmuştur. Bu unsurlardan biri de peygamber sevgisidir. Peygamberimize olan sevgi ve saygımız edebiyat, tarih ve sanat gibi birçok alanla da temellendirilmiştir.

 

Hz. Muhammed’ in peygamberlik zamanı boyunca 4 önemli görevi vardı. Bunlardan ilki tebliğ görevidir. Tebliğ, peygamberin Allah’tan aldığı bilgileri eksiksiz olarak insanlara bildirmesidir. Bir diğeri tebyin görevidir. Bu görevde ise Allah tarafından kendisine gönderilen Kur’an-ı Kerim’i açıklamaktan sorumlu olup teşri görevi sayesinde de hüküm koyma yetkisine sahip olmuştur. Son olarak da temsil göreviyle de insanlığa örnek olmuş, gelen vahyi şahsında yaşamıştır.

 

Hz. Muhammed, insanlığa rahmet olarak gönderilmiştir. Hayatı boyunca pek çok zorlukla karşılaşmış fakat vazgeçmemiş, İslam’ı yaymak uğruna her türlü yolu denemiş ve başarmıştır. Yalnız peygamberlik yönüyle değil her yönüyle insanlığa yol gösterici olmuş ve kendisine hayran bırakmıştır. Peygamberimize olan sadakatimiz yalnız şahsına münhasır değil ehl-i beytine de mahsustur. Ehl-i beyt, ev halkı anlamına gelen ve Hz. Muhammed’in ev ahalisini tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Peygamber Efendimizin adını dillerden, ona olan sevgimizi kalbimizden eksik etmemekteyiz. Peygamberimizin yoluna yoldaş, kulluğuna şahit olmuş bir ümmet olarak onun izinden gitmeyi borç biliriz.

 

Hz. Muhammed’e olan sevgi birçok esere de konu olmuştur. Bunlardan biri de büyük Türk bilgini Yusuf Has Hacip, “Kutadgu Bilig” adındaki eşsiz eserinde: Hizmetkârlardan başka ve beyin adamları dışında, münasebette bulunacağın kimselerden bazıları, Peygamberin neslidir. Bunlara hürmet edersen, devlet ve saadete kavuşursun. Bunları pek çok ve gönülden sev; iyi bak ve yardımda bulun. Bunlar, Ehli Beyt’tir. Peygamberin uğurudur. Ey kardeş! Sen de onları, Sevgili Peygamber hakkı için sev” demiştir. Ehl-i Beyt sevgisi milletimiz için birleştirici bir unsur olmuştur. Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli gibi tasavvuf şairlerimiz de eserlerinde bu sevgiye yer vermiş ve gelecek nesillere de bu sayede değerli bir miras bırakmışlardır.

 

Peygamber Efendimiz’in “Ey insanlar! Ben size iki değerli ağır emanet bırakıyorum. Biri Kur’an, diğeri Ehl-i Beyt’imdir.” diyerek bize bıraktığı değerlere sahip çıkmalı, onun ahlakıyla ahlak sahibi olabilmeyi görev bilmeliyiz.

 

Ayşe Tuba TÜTÜNCÜ

Konya / Meram Özel Diltaş Lisesi

11.Sınıf Öğrencisi

Bu haber 26059 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Petrol fiyatları nasıl belirleniyor?02 Temmuz 2022

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir