anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 50  
»Bugün 919  
»Toplam 13115155  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.235.140.84
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

MİLLÎ MERKEZ PLATFORMU/HAREKETİ NE AMAÇLIYOR?

Ali Rıza KİBRİT

19 Ocak 2014, 00:42

Ali Rıza KİBRİT

MİLLÎ MERKEZ PLATFORMU/HAREKETİ NE AMAÇLIYOR?

Bugün (18.01.2014) Millî Merkez Platformu/Hareketi’nin Kaplan sinemasında bir sempozyumu vardı. Merak edip ben de gittim. Gitmeden önce de Millî Merkez’le ilgili küçük bir araştırma yaptım. Nedir bu Millî Merkez diye.

Şöyle özetlemişler kendilerini:

“Millî Merkez bir dernek değildir; bir vakıf değildir; bir kuruluş değildir, bir siyasî parti değildir.”

“Türk millî merkezi şu an AKP gibi partilerin yerel kültür kodlarını ve motiflerini kullanarak, liberal ve küresel değerlerle şekillendirip, dönüştürme(hiç sevmediğim bir kelimedir)ye çalıştığı bir hedeftir.”

“Millî Merkez Platformu’nun amacı yayın, seminer, sempozyum, şenlik ve kurultay gibi etkinlikleri düzenleyerek Millî Merkez ile siyasî yapılar arasında iletişim sağlamak, Türk milletinin ağırlık merkezini oluşturan sosyal kitleyi siyasetin sevk ve idaresi noktasına taşımaktır”

Bu oluşumda kimler var diye de araştırdım ve Türkiye genelinde yaklaşık 24 ismin öne çıktığını gördüm.İllerdeki, ilçelerdeki temsilciler ve ADD başkanları hariç tabiî. Bu 24 ismin 21 tanesi “sol” tandanslı. İki dönem milletvekilliği, Doğru Yol Partisi ve Demokrat Türkiye Partisi genel başkanlıkları ve TBMM Başkanlığı da yapan Hüsamettin Cindoruk; bir dönem MHP’li, sonra ANAP’lı, sonra DTP(Demokrat Türkiye Partisi)’li, daha sonra Hürriyet ve Değişim Parti’li ve son olarak Yaşar Nuri Öztürk tarafından ihraç edildiği Halkın Yükselişi Partisi üyeliği olan, hâsılı bir yerde dikiş tutturamayan Yaşar Okuyan ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Arslan Bulut diğer 24 isme eklemlenmiş.

Kaplan Sineması’ndaki sempozyuma konuşmacı olarak katılanlar ise Millî Merkez Mersin temsilcisi Avukat Yücel Ak, Yaşar Okuyan, CHP Mersi milletvekili Ali Rıza Öztürk, İşçi Partisi genel başkan yard. Nusret Sanem ve bir dönem MHP Mersin il başkanlığı yapan Kâmil Hayati Aydın idi.

Şunu sormak isterim: Acaba MHP Mersin milletvekilleri bu sempozyuma davet edilmediler mi, davet edildiler de iştirak etmediler mi? Konuşmacıların arkasındaki afiş etkileyiciydi:

”Atatürk’te birleştik/ Millî Meclis-Millî Hükûmet.” Altına ben de imzamı koyarım bu ifadenin. Ama, salonda bulunanların siyasî ağırlığı ile Yücel Ak ve Ali Rıza Öztürk’ün kullandıkları ifadeler (Yaşar Okuyan ve Nusret Sanem’i dinlemedim, perşembenin gelişi çarşambadan belli oldu çünkü.) ve böyle bir sempozyumun zamanlaması ben de bulantıya sebep oldu, kimse kusura bakmasın. Kullanılan ifade, “yerel seçimler öncesi AKP’ye karşı güç birliği” Bu ne mânâya geliyor? Anamur’da kim kiminle güç birliği yapacak? Yarışın iki favorisi MHP ve CHP. AKP’ye karşı hangisi hangisini destekleyecek peki?

Avukat Yücel Ak; “milliyetçi, halkçı, devrimci, millîci cepheyi oluşturdu” diyor. Ne demekse millîci cephe? Dün milliyetçilik kavramını duyduklarında tüyleri ürperenler bugün millici(!) olmuşlar ve mahallî idarede iktidar olabilmek için milliyetçilerin desteğini istemektedirler. Sizin iktidar olmanıza gerek yok, bizi destekleyin yeter, demek istiyorlar. Sizin yüzünüzden kara toprağa verdiğim beş bin şehit bana haklarını helâl etmezler beyler! Kâmil Hayati Hoca da “senin partim, benim partim diye bölünmeyelim” kabilinden bir ifade sarf ediyor. İyi, güzel de muhterem, 30 Mart’ta oyu kime vereceğimizi söyle o zaman. Bu tür oluşumlar, insanları belli yönlere kanalize etmek için ortaya çıkartılırlar.

Bir mahallî seçim öncesinde yapılan bu sempozyum bana göre hiç de şık olmamış, insanların iyi niyetleri istismar edilerek oyları sol adına yönlendirilmek istenmiştir. Bazı arkadaşlarım da –kusura bakmasınlar ama-maalesef CHP’nin değirmenine su taşımışlardır. Onlar adına üzüldüğümü ifade etmeden bitiremeyeceğim.

Sağlıkla kalın, Allah’a emanet olun.

 Ali Rıza KİBRİT

Bu haber 27296 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Petrol fiyatları nasıl belirleniyor?02 Temmuz 2022

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir