anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 11  
»Bugün 835  
»Toplam 13115071  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.235.140.84
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Anamur Tarım ve Toprak

        TARIM POTANSİYELİ

 

Anamur ovası kelimenin tam anlamı ile yılda üç ürünün alınabildiği Türkiye’mizin ender ovalarından birisidir. Buna bir örnek vermek gerekirse buğday ekilen bir tarlaya 15 Mayıs itibari ile buğdayın hasadının gerçekleştirildiği düşünülürse, yerine rahatlıkla yer fıstığı ekilebilmekte, yer fıstığının hasadı yapılmadan önce ise fıstık kanallarına bakla ekilebilmektedir. Anamur tarım potansiyeli bakımından geliştirilebilecek verimli topraklara sahiptir. Alınacak tedbirler ve yapılacak kanuni düzenlemeler ile tarım potansiyeli arttırılabilir.

 

Tarımsal ürünlerin üretiminde en önemli unsurlar toprak, güneş, su, sıcaklık, işgücü gibi kaynaklardır. Bu avantajların hepsi Anamur’da mevcuttur. Bu kaynaklar yeterince değerlendirildiği takdirde, verimlilik, kaliteli ürün, doğal ve sağlıklı ürünleri yetiştirerek, Türk ve dünya pazarlarında Anamur söz sahibi olabilir.

 

Neler yapılabilir? Neler yapabiliriz?

 

1-Tarım arazilerine ev, villa, yazlık apartman yapılmasının önüne geçilebilir.

 

2- Tarım ürünleri içinde Anamur Muzunun çok önemli bir yeri vardır. Dünyadaki muz pazarının % 70’lik kısmını üç dev Amerikan şirketi kontrol etmektedir. Üsteli ekvatorun muzunu dünya ile birlikte Türkiye’mize de yedirmektedirler. Bu zorunlu olmayan alışveriş için her yıl ortalama 100 milyon doları aşan üstelik borçlanarak muz için döviz ödüyoruz. Muz konusunda üstelik Anamurlu üreticiler üniversitelerin, araştırma kuruluşlarının ve Anamur İlçe Tarım Müdürlüğü'nün öncülüğünde altı bilimsel proje çerçevesinde bilinçli ve bilimsel bir muz yetiştirme tekniği uygulayarak muz üretimi gerçekleştirmektedirler. Üretimde ve pazarlamada bazı sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Türkiye yıllık ihtiyacı yaklaşık 300.000 ton muz tüketilmektedir. Anamur, Bozyazı, Alanya, Gazipaşa ve çevresinde muz üretimi yapılmakta ve yılda 170.000 ton üretilebilmektedir. 130.000 ton muz ise ithalatla sağlanmaktadır. Muz ithalatına çok büyük döviz gitmektedir. Üretim, pazarlama, depolama, sarartma v.s gibi tesisleri de kattığımızda 3 milyar dolarlık bir ekonomi ortaya çıkmaktadır. Muz üreticiliği bunun için teşvik edilmeli muz üretiminde artış sağlanarak ve bilimsel araştırmalar yapılarak dışa ödenen döviz yükünden kurtulmalıdır.

 

           

 

3-Meyveciliği geliştirme projesi çerçevesinde köylere meyve fidanı dağıtımına hız verilebilir ve sulanmadan yetişen ağaç türü olan badem yetiştiriciliğine önem verilebilir.

 

4-Sulanamayan ve kuru tarım yapılan alanlar için sulama projeleri geliştirilebilinir.

 

5-Yaylalarda meyve yetiştiriciliğine daha da önem verilebilinir.

 

6-Muz üretimi ve çileğin ülke genelinde satış ve pazarlaması için ANTSO’ DA uzman ziraat mühendislerinden kurulu bir ‘tasarım masası’ oluşturulmuştu. Diğer gönüllü kuruluşlar, üniversiteler ve Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığımızın da bölgedeki ürünlerin kalite ve verimini artırıcı çalışmalar yapması gerekiyor.

 

7-Anamur ve Bozyazı ilçelerinde tarlalarda bolca yetiştirilen ve tanıtıldığı takdirde büyük üretim potansiyeli ve Pazar potansiyeli yaratabilecek olan gölevez üretimine ve tanıtımına önem verilmelidir.

Anamur halkının ekonomik kalkınmasını sağlamak ve Anamur’un ülke ekonomisinde hak ettiği yeri almasını sağlamak için hep birlikte gayret etmemiz gerekmektedir.

 

      ANAMUR OVASI

 

Anamur ovası Torosların eteklerinden başlayarak şehrin güney, doğu ve batı yönlerinden başlayarak denize kadar uzanan yer yer 3–4 kilometreyi bulan genişlikte bir ovadır. Doğu Akdeniz havzasında yer alır. Ovanın doğu, batı ve kuzeyi Toros dağları ile çevrilmiştir. Ova güney yönünden tamamen denize açılmaktadır. Batı yönünde ise Sultan suyu çayı boyunca içerlere Ovabaşı köyüne doğru tepelikler ve düzlükler olarak devam eder.

 

Doğu yönünde ise Anamur çayı boyunca Çarıkalar beldesi önünden Bahşiş köylerine çay girinti ovası olarak uzanır. Bu ovaları sulamak için Anamur Regülâtörünün hem sağından hem de solundan kanallara su alınır. Bu kanallar Anamur çayının sağ ve solunda kalan ovaları sulamak içindir.

 

Ovalar iki çayın getirdiği krater alüvyonlar ile teşekkül etmiştir. Denizin doldurulması ve kendiliğinden çekilmesi de ovanın oluşumunda önemli bir etkiye sahiptir.

 

      

 

Anamur’un eski adı Çorak’tır. Çorak bitki bitmeyen verimsiz topraklar anlamına gelmektedir. Bu çoraklık bundan 20 yıl öncesine kadar devam ederken ovada açılan drenaj kanalları sayesinde taban suyu denize akıtılarak ova verimi büyük oranda artırılmıştır.

 

Eskiden Anamur ovasında yer fıstığı, susam(küncü) ve mısır yetiştirilirken Deştiye denilen bir tarım usulü mevcuttu. Deştiye; ürün ekildikten sonra hiç su verilmeden mahsulün elde edilmesi anlamına gelmektedir. Drenaj kanalları açılmadan çoğu tarla taban suyundan dolayı deştiye ekime uygundu.

 

Ovanın kuzeyindeki toprakların drenaj sorunu yoktur. Ovanın üst toprak örtüsü 20–30 cm. kalınlığında killi, tınlı, sarımtırak veya yer yer açık kahverengi renkte, toprağın 20–30 cm derinlikten sonraki kısmı ise kalker oranı daha fazla olan topraklardan oluşmuştur. Toprak derinliği 1, metre ile 2 metre civarında ve su geçirgenliği iyi durumdadır.

 

Anamur ovası bürüt 3775 hektardır. Anamur regülâtöründen sağlanan su ile bürüt sulanabilen alan 2635 hektardır. Ovanın eğimi ortalama olarak 4 metreden 0 metreye kadar iner.

 

Anamur ovasında ve ilçenin köylerinde Akdeniz ve tropikal bitki ve meyveler yetiştirilebilmektedir. Ova Kuzeyden dağlarla çevrili olması ve Güneyden de Akdeniz ile çevrilmiş bulunmasından dolayı mikroklima özelliğine sahiptir. Kentin doğu ve Kuzey kısımları yüksek dağlarla çevrili olduğundan kuzeyin sert esen rüzgârlarını hiç görmez. Bundan dolayı bir mikroklima havası oluşur. Bu hava da tarım için elverişli özellikle seracılık için uygun ortamı sağlar. Mikroklima özellikten dolayı Silifke’de diğer ürünler yetişip muz yetişmezken, Anamur’da yetişmektedir.

 

                  

 

İlçede toplam 37 köy ve 2 belde ve 1 ilçe merkezi bulunmaktadır. Toplam nüfusa göre % 55 gibi görünen tarım nüfusu aslında % 80'leri de bulmaktadır.

 

1997 yılındaki istatistiklere göre Anamur nüfusunun %55 civarındaki kesimi köylerde ikamet etmekteydi.

 

2000 Yılındaki adrese dayalı son Nüfus Sayımı sayımına göre Anamur merkez nüfusu 49.948, kırsal kesim (köy) nüfusu ise 39.916, toplam nüfus 83.864’dür. Nüfusun bu tespite göre % 60’dan fazlasının şehirde ikamet etmeye başladığını ortaya koymuştur.

 

Başta Anamur olmak üzere Bozyazı, Alanya ve Gazipaşa ilçeleri, ağırlıklı olarak muz tarımı yapan, ekonomisinin en az % 90 tarıma dayalı olan ilçelerdir. Ancak Alanya ilçesi tarımın dışında Turizm potansiyelini de harekete geçirebilmiştir. Anamur insanı ise halen yerli gezginlerden turizm geliri elde etmesine rağmen halen yabancı turistlerden bu imkânı elde edememiştir.

 

Anamur’un ekonomisi tarıma dayalıdır. Ovada sulu tarım yapıldığı için her türlü bitki ziraatına uygundur. Anamur’da Muz ve Çilek yetiştiriciliğinde Türkiye’nin rekor üretimi gerçekleştirilmektedir. Muz, çilek, portakal, limon, nar, trabzonhurması gibi meyveler; avokado, kivi, pipano gibi tropikal meyveler; domates, biber, patlıcan, salatalık, börülce, araka, fasulye gibi sebzeler; buğday, susam, yerfıstığı, mısır gibi ürünler de çok kaliteli olarak yetiştirilmektedir.

 

Anamur Muzu, Anamur Çileği, Kükür Narı, Ovabaşı Portakalı, Bozyazı Gölevezi, Sugözü Maşı(bir tür mercimek) kendi adıyla anılan ürünler olmuştur. Maş bitkisinin tohumları mercimek gibi çorba yapılırken, yeşil olarak da Cinlilerce marul salatası gibi yenmektedir.

 

Ovada Akdeniz iklimi özellikleri hâkimdir. Yıllık ortalama yağış 1000 milimetredir. Yılın en yüksek sıcaklığı 44 derce, en düşük sıcaklık -4 derce, ortalama sıcaklık değeri ise 19 derce dolaylarındadır.

 

Anamur’un sulaması Anamur(Dragon) çayından sağlanır. Dragon çayı daimi su sarfiyatlı bir çaydır. Dragon çayında maksimum debi 358 metreküp/saniyedir. Minimum debi ise 220 metreküp/saniyedir. Sulama suyu sınıf ise C2 S1’dir. Sultan suyu yazın kuruduğu için sulamada pek az zamanda kullanılır. Elektrikli ve benzinli su motorlarından yararlanarak sulama yapılır.

 

Anamur Regülâtörünün 1960 yılında inşaatına başlanmış ve 1964 yılında tamamlanmıştır. Anamur’un 20 kilometre kadar kuzey doğusunda, Ala köprü’den 2 kilometre aşağıda, Anamur-Ermenek karayolunun doğusunda, Gercebahşiş köyünün Kulak mahallesinde yer almaktadır. Regülâtör beton gövdeli olup üzerinden karşıdan karşıya yaya köprüsü mevcuttur.

 

Çınar ARIKAN

Araştırmacı Yazar

Bu sayfa 35950 defa görüntülenmiştir.

    Petrol fiyatları nasıl belirleniyor?02 Temmuz 2022

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur SED?R