anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 50  
»Bugün 930  
»Toplam 13115166  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.235.140.84
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Anamur'a Ulaşım

          ANAMUR’A NASIL ULAŞIRIM?

 

Mersin İlinin en uzak İlçesi olan Anamur Mersin’i Antalya’ya bağlayan D-400 (Eski adı-E-24) karayolunun orta noktasındadır. Bağlı bulunduğu ile 230 km uzaklıktadır. Silifke ile Anamur arsındaki 132 kilometrelik yol sarp uçurumlar ve Torosların her girinti ve çıkıntısını dolaşarak Anamur’a uzanır. Anamur’dan Antalya’ya ulaşmak için 260 kilometre yol katetmek gerekir. Bu yolunda Anamur-Gazipaşa arasında yer alan 80 kilometrelik bölümü, Anamur-Silifke arsındaki yol gibidir.

 

Şehir içi yollar genelde parke taş ve asfalt yol olarak düzenlenmiştir. Otogardan kalkan İskele-Yalıevleri Mahallesine ve Cerenler mevkiine kadar gidiş-dönüş yapan şehir içi dolmuş ulaşımı mevcuttur.

 

Tarihi, turistik, sahil, yayla, mağaralar, ören yerleri ve piknik alanlarına ulaşım asvalt yollarla sağlanmaktadır.

 

            

 

Güneyin en uç noktası, muzun başkenti Anamur’a nasıl ulaşırım? Bu soruyu cevaplamak oldukça kolay. Oldukça da zor. Niye böyle diyoruz? Şunun için: Anamur’a her yönden ulaşabilirsiniz, bunun için kolay dedik. Torosların sarp yamaçlarını aşmanız gerekir. Bunun için zor dedik. İster doğudan, ister kuzeyden, ister batıdan gelmek isteyin mutlaka Toros dağlarını aşmanız gerekecektir. Şuna inanın Toroslar sarp yamaçlarını aşmak yolculuk yapanlara biraz heyecan yaşatıp, biraz da cefa verse de, doyumsuz manzarası, denizin kuşbakışı gözlenmesi, Akdeniz’in maviliği, güneşin parlayan yüzü, sahilin tertemiz kumu ve Anamur’un tarih ve doğası ile muzu çektiğiniz bütün sıkıntıları size unutturur. Bizce bu yolculuğa katlanmaya değer.

 

“Hangi yolları kullanmalıyım?” diye sorarsanız, biz de size “Nerde bulunuyorsunuz?” diye sorarız. Biz size yolları tarif edelim, siz istediğiniz yoldan gelin. Anamur sizi bekliyor.

 

1- Doğudan Anamur’a ulaşım: Mersin ili ve bu ilin doğusunda kalan iller için Adana veya Mersine gelmeniz gerekir. Adana-Mersin arası bir saatlik mesafededir. Mersine geldiğinizde Mersin-Antalya sahil yolunu kullanarak Anamur’a ulaşabilirsiniz. Mersin-Erdemli-Silifke-Aydıncık-Bozyazı ve Anamur 230 kilometre uzunluğunda bir yoldur. Denize paralel ve doğal manzara izleyerek Anamur’ ulaşmanız 3–4 saatinizi alır.

 

2-a-Mersin İlinin kuzeyinde yer alan Niğde-Kayseri-Nevşehir gibi illerden Anamur’a ulaşmak istiyorsanız Anakaradan Tarsus’a gelen Toroslar otobanını izleyip Mersine ulaşırsınız, daha sonra da 1. maddemizdeki sahil yolundan Anamur’a ulaşabilirsiniz.

 

2-b-Niğde-Kayseri-Nevşehir-Kırşehir gibi illerde bulunanlar için Anakara-Tarsus karayoluna çıkarak Konya’nın Ereğli İlçesine gelip Karapınar ilçesine geçerek daha sonra da Karaman’a – Mut-Gülnar-Aydıncı-Bozyazı-Anamur yolunu kullanarak Anamur’a ulaşmak mümkündür.

 

3-a- Anakara’dan Anamur’a ulaşmak için; Ankara-Konya-İçeriçumra-Karaman-Mut-Gülnar-Aydıncık-Bozyazı-Anamur yolunu izleyebilirsiniz.

 

3-b- Anakara’dan Anamur’a ulaşmak için; Ankara-Konya-İçeriçumra-Hadim-Taşkent-Sarıveliler(veya Başyayla)-Ermenek-Anamur yolunu izleyebilirsiniz.

 

        

 

4-Konya’dan; Konya-Seydişehir- Akseki- Alanya- Gazipaşa yoluyla da gelinebilir.

 

5-Antalya’nın batısındaki, kuzeyindeki iller için; Antalya-Manavgat-Alanya-Gazipaşa-sahil yolunu izleyerek Anamur’a ulaşılır.

 

6-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden deniz otobüsleri ile Silifke-Taşucu beldesine oradan Aydıncık-Bozyazı-Anamur yolunu izleyebilirsiniz. Daha önceleri Anamur-Girne arasında işleyen deniz otobüsleri ile direk Anamur’a gelinebiliyordu. Şu anda deniz otobüsü seferleri yapılmıyor.

 

7-Maalesef direk hava yolu ulaşımımız yok. Hava yolu ile gelmek isteyenlerin Adana, Konya, Antalya veya Gazipaşa havaalanlarından birine indikten sonra yollarına kara yolu ile devam etmeleri gerekmektedir.

 

Çınar ARIKAN

Araştırmacı Yazar

Bu sayfa 36662 defa görüntülenmiştir.

    Petrol fiyatları nasıl belirleniyor?02 Temmuz 2022

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur SED?R