anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 26  
»Bugün 472  
»Toplam 14150219  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 44.192.94.177
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

BOŞANMALAR MİLLÎ BİR FELAKETE DÖNÜŞÜYOR

Doğan CEYLAN

27 May?s 2018, 02:49

Doğan CEYLAN

BOŞANMADAKİ ARTIŞ MİLLÎ BİR FELAKETE DÖNÜŞÜYOR

 

TÜİK verilerine göre ülkemizde 2017 yılında 128 bin 411 aile boşandı. Boşanan ailelerin çocuk sayısını bilmiyoruz ama her ailede ortalama 2 çocuk olduğunu varsayarsak 260 bin civarında çocuğun olduğu varsayılabilir. Anne, baba ve çocuklarla toplamda 500 bin kişiyi etkileyen bir durum karşımıza çıkıyor.

 

Bu sayı birçok ilin nüfusundan daha fazla. Örneğin Erzincan nüfusu 220 bin, Kırşehir 225 bin, Amasya 322 bin nüfusa sahip. Her yıl Erzincan büyüklüğünde iki ilin tamamen boşandığını ve ailelerinin parçalandığını düşünebiliyor musunuz?

 

2015 yılında boşanan aile sayısı 131 bin 830, 2016 yılında 126 bin 164 idi. Sadece son üç yılda çocuklarla beraber 1 milyonun üzerinde parçalanmış aile bireyi oluştu. Bu şekilde devam ederse 10 yıl içinde Türkiye’deki boşanacak ailelerdeki birey sayısı 4 milyon daha artacak.

 

 

 

Yüzyıllarca milletimizi ayakta tutmada ve tüm düşmanlara karşı milli birlik ve bütünlüğümüzü korumadaki en önemli etken milletimizin sağlam bir aile yapısına sahip olmasıydı. Birbirine bağlı sağlam aileler sağlam bir toplum oluşturuyordu. Maalesef görüyoruz ki artık aile yapımızda ciddi oranda çözülme var. Bizi biz yapan temel değeri kaybediyoruz.

 

Ortada devletin sayısal verileri var. Boşanan aile sayısı ortada. Aile bütünlüğündeki bu çürüme böyle devam ederse geleceğimiz olmayacak. Devletin boşanmayı azaltma konusunda etkin bir çalışma yapamadığı görülüyor. Evlenme gibi önemli bir işin televizyon programlarına düştüğü, internet sitelerinde eş aranıldığı bir dönemde devletin daha etkin çalışmalar yapması gerekiyor.

 

Boşanmaların önüne geçebilme için en başta yapılması gereken doğru eş seçimi ve bireylerin önceden evliliğe hazırlanması. Yapılması gereken çok mühim çalışmalar var. Maalesef bu konularda çalışma yapıldığını görmüyoruz. Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurumların bu konuda çalışmalar yapması gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak neler yapılabilir?

 

Hayat boyu öğrenme kapsamında halk eğitim merkezlerince evlilik öncesi tüm bireylere kurslar verilebilir. Ayrıca evlendikten sonra da evliliklerin daha sağlıklı yürütülmesi için kurslar verilebilir.

 

Ülkemizde. Lise okullaşma oranımız % 83 civarında. Birçok genç lise sonrası eğitime devam etmiyor. Lise düzeyinde aile içi iletişim, anne, baba rolleri gibi temel yaklaşımları çocuklarımıza kazandıracak bir ders konulabilir.

 

Her yıl 400 bin anne, baba ve çocuğun parçalanmış aile bireyi durumuna düştüğünün ve bu durumun ülke geleceğimiz açısından çok ciddi bir sorun oluşturacağının altını bir kez çiziyor ve Devleti bu konuya eğilmeye çağırıyorum.

 

Doğan CEYLAN

Maarif Müfettişi

Yönetim Bilimi Uzmanı

Bu haber 29029 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir