anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 229  
»Bugün 3951  
»Toplam 4863283  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.235.55.253
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Tarihi Bir Konak

Hüseyin ŞİNASİ

03 Şubat 2012, 04:30

Hüseyin ŞİNASİ

    Anamur’da sosyal, kültürel ekonomik değerlere sahip çıkma çabaları meyvesini vermeye başladı. Bu çalışmalarda Anamur Belediyesinin, bazı dernek ve STK’ların katkısı çok büyük. Bu kapsamda Anamur Kültür Derneğinin düzenlediği 1. ve 2. Taşeli Kültür Sohbetleri en fazla dikkat çeken etkinlikti. Elbette başka dernek veya kuruluşların da bu konuda kendilerine göre çabaları var. Ama bu çalışmaların yeterli mi derseniz? Bize göre yetersiz. Ama yine çaba ve emeklerinin bir yere varmadığını bilmelerine rağmen çalışmaya devam eden kişi ve kuruluşları kutlamak isterim.

    Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi Anamur ve yakın çevresinde de tarihi, sosyal, kültürel değerlerimiz, yağmur, dolu, rüzgâr, yangın gibi afetler veya kötü niyetli kişilerin yakıp yıkmaları, çevre halkının bu gelişmelere duyarsız ve ilgisiz kalmaları hoş karşılanacak bir durum değil. Ancak ekonomik, sosyal, kültürel bakımdan geri kalmış topluluklardan geçmişte kalmış değerlere sahip çıkılmasını beklemek kuru bir hayalden öte geçmez.

    Bir cenaze merasimi için Ören Beldesine gitmiştim. Mezarlığa çıkarken harabeleşmiş bir konak kalıntısına rastladım. Meğer bu konak eski Anamur Beylerinin konağıymış. Sahibinin Hacı Ali Bey olduğunu söylediler. Anamur’da 23 Nisan Caddesinde dikkatimizi çeken bir konak daha var. Ona da Kısakahyaoğlu Konağı diyorlar. Elbette Anamur kent içinde, Bozyazı’da ve çevre belde ve köylerde buna benzer daha başka tarihi evler ve konaklar var. Ama söz birliği edilmiş gibi hepsinin kaderi aynıdır. Çoğu 1800-1900’lü yıllarda yapılan bu tarihi ev ve konak sahiplerinin aramızdan ayrılmalarından sonra geride kalan mirasçıları bu eserlere sahip çıkmamış veya çıkamamışlar. Korunması için gerekli titizliği göstermemişlerdir.

    

    Anamur Belediyesinin çabaları ve Mersin Valiliğinin maddi destekleriyle sözünü ettiğimiz konaklardan biri kurtarılıyor. Nihayet 23 Nisan Caddesindeki Kısakahyaoğlu Konağı’nın restore çalışmaları başlamış. Birkaç gün önce önünden geçerken konağın dış tarafına iskelelerin kurulduğu ve bazı sonradan eklenen çirkin eklentilerin yıkılmaya başlandığını gördük. www.anamurevleri.gen.tr sitesinde ilginç bilgilere ulaştık. Bakın neler yazmışlar.

    “Konak 1915 yılında kereste tüccarı Mustafa Kısakahyaoğlu tarafından yaptırılmıştır. Yük hayvanlarıyla 2 yıl boyunca malzeme taşınan konağın inşası Rum Kâhya Kiryako tarafından yapılmıştır.

    19.yy mimarisini görkemli bir şekilde yansıtan konak; moloz taş, ahşap hatıl kullanılarak yapılmış olup içi ve dışı sıvalıdır. Kırma çatısı kiremitle kaplıdır.

    Zemini birinci kata bağlayan merdiven, yarıya kadar kesme taş, yarıdan sonra ahşaptan yapılmıştır. İç mekânda kullanılan malzemeler, dayanıklılığıyla tanınan Toros sedirindendir.

    Yapının doğusunda yer alan, üstü taçlı ana giriş kapısının kapı tokmağı ve iç kapı-dolap kilitleri halen orijinal hallerindedir. Konağın güneyindeyse, çok amaçlı iki kanatlı ikinci bir geniş kapı daha bulunmaktadır.

    Konağın pencere güneş kıranları, pencere menteşeleri, kapı ve dolap oymaları, odalardan birinde bulunan ve tüm tavanı kaplayan sini göbeği ahşap süsleme ve birinci katın ortalarında yer alan, üstü halka tutamaklı ahşap kapak açıldığında, merdivenle inilen soğuk hava deposu, yapının görülmeye değer bazı bölümleridir.”

    Buraya kadar her şey güzel. Ancak bazı dostların bu konuyla ilgili olarak uyarıları var. Deniyor ki, tarihi evler ve konakların düzenlenmesi her önüne gelenin yapabileceği sıradan bir iş değildir. Restorasyon konusunda bilgi sahibi olmayı ve tecrübeyi gerektirir. Bu konuda İstanbul ve Bursa faaliyet gösteren kuruluşlar var. Elbette restorasyon yaptıran bazı belediyelerin ve vakıfların yaşadıkları tecrübeler söz konusudur. Anamur’da restorasyon konusunda yaşanmış bir Akcami örneği gözümüzün önünde iken aynı hataya düşülmemesi beklenir.

     Anamur Belediyesinden, Mersin Valiliğinden beklentimiz böyle tarihe mal olmuş eserlerin restorasyonunda kendini kanıtlamış kuruluşlarla işbirliği yapmaları, edinilmiş tecrübelerden ders çıkarmalarıdır. Yoksa yapılan her şeye yazık olur.

Bu haber 2068 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
KÖROĞLU, KAHRAMANLIK VE VATANSEVERLİK23 Şubat 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir