anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 74  
»Bugün 3227  
»Toplam 4960176  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.229.97.16
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Anamur hayatından kesitler

Hüseyin ŞİNASİ

07 Şubat 2012, 00:42

Hüseyin ŞİNASİ

2012 yılının ilk ayını geride bırakıyoruz. Ülke genelinde olduğu Anamur ve çevresinde ağır kış şartları mücadelesi devam ediyor. Kıyı kesimlerde yağmur ve dolu, yükseklerde kar yağışı hayatı olumsuz şekilde etkiliyor. Gündüz nispeten ılıklaşan ve 13-18 dereceye kadar çıkan hava sıcaklığı, geceleri dondurucu bir soğuğa bırakıyor. Anamur-Ermenek arasındaki yolda iki üç metreyi bulan kar nedeniyle ulaşım sık sık kesiliyor. Son bir ay içinde meydana hortum felaketleri, muz ve çilek üreticilerini perişan etti. Zarar çok büyük. Ama çoğu üreticinin doğal afet sigortası olmadığından zararlar devlet tarafından karşılanmıyor.

Anamur-Gazipaşa yolunda devam eden bölünmüş yol çalışmaları sonrasında meydana gelen heyelan ve çökmeler ulaşımın aksamasına neden oluyor. Hatta bu heyelan ve göçüklerin bir faciaya sebep olma riski var. Batı Anadolu ve Antalya’yı Mersin, Adana ve diğer illere bağlayan D400 yolunan bu kesimlerinde Karayolları yetkililerinin gerekli tedbirleri alması lazım.

Anamur’da son zamanlarda sık çok sayıda lokanta, kebapçı ve tantuni salonu açılıyor. Halka hizmet amacıyla yeni açılan bu gibi işyeri sahiplerine, hayırlı olsun dileklerimiz iletiyoruz. Bu işyerlerinin nasıl ve hangi amaçlarla açıldıkları bizi ilgilendirmez. Ancak bazı kebapçı ve pide salonlarının, hatta ekmek fırınlarının birçoğu konut olarak kullanılan binaların alt katında bulunuyor.

Van depremi sırasında yapılan bir araştırmaya göre depremden en fazla zarar gören binalar bünyelerinde fırın, pastane, kebapçı barındıran binalardır. Anamur’da kimse böyle bir yıkım ve felaketi kimse istemez. Ama fırınların, kebapçı ve pastanelerin bacalarının binalara büyük zararlar verdiği üniversitelerin araştırmaları sonucu ortaya çıkmıştır. O nedenle belediyenin işyeri açma ruhsatı düzenlerken bu konuyu bir kez daha gözden geçirmesi lazım.

  

Bir süre önce evi barkı olmayan, sokakta kalmış bir kişiden söz etmiş ve yetkilileri sahip çıkmaya çağırmıştık. Ama gördük ki Anamur’da Ahmet(Halil)  Usta’yasahip çıkacak kimse yokmuş. Eğer 35.000 kişinin yaşadığı bir kentte böyle üç-beş tane darda kalmış, şaşmış, sokakları kendine mesken tutmuş insana sahip çıkılamıyor, korunup, kollanamıyorsa yazıklar olsun hepimize.

Birkaç gün önce aynı kişiyle ilgili bir haber daha yayınlandı. Ahmet Usta kendisi için değil, ama bakıma muhtaç iki köpeği ve küçük yavruları için destek bekliyormuş. Destek alıp alamadığını bilmiyoruz. Ama gündüzün o bardaktan boşanırcasına yağan yağmuruna, gecenin insanın iliklerine işleyen ayazına inat Ahmet Usta, köpeklerine ve küçük eniklere ilgilenmeye devam ediyor. Köpekleri de ona dostluk, sadakatten asla vazgeçmiyor, daha çok bağlanıyorlar.

Bu haber 1758 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ATATÜRK VE ÇANAKKALE DESTANI18 Mart 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir