anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 42  
»Bugün 1073  
»Toplam 4569326  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.221.9.6
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Ermenek'te ateş düştüğü yeri yaktı

Hüseyin ŞİNASİ

03 Kasım 2014, 22:12

Hüseyin ŞİNASİ

                       Ermenek'te Ateş Düştüğü Yeri Yaktı                      

 

Sendikalar ve özellikle de, memur sendikaları konusunu yazacağımızı söylemiştik. Ancak araya Ermenek-Güneyyurt’taki kömür madeni kazası girdi. Arkasından Isparta Yalvaç’ta meydana gelen korkunç trafik kazası girdi. Dahası Güneydoğu’da halkın mal ve can güvenliğinin tehlikeye girdiği, artık sivil kıyafetli devlet görevlilerinin, eş ve çocuklarının hedef alınmaya başladığı günlere geldik.

 

           28 Ekim 2014 Salı günü Saat 12.15 sıralarında Karaman-Ermenek-Güneyyurt bölgesinde bir madencilik şirketine ait kömür ocağında meydana gelen su basması sonucu 18 işçi mahur kalmış, devletin ve çevre halkın tüm çabalarına, arama-kurtarma çalışmalarına rağmen işçilere ulaşılamamaktadır. Çalışmalar ara vermeksizin gece gündüz devam ediyor. Bu vesile ile işçi yakınlarına Allahtan sabır ve metanetler diliyorum. Gerçekten kolay birşey değil. Her faciada olduğu gibi yine ateş düştüğü yeri yakıp geçti. Analar, babalar evlatsız, eşler kocasız, çocuklar babasız kaldı. Köylere kara bir duman çöktü, etrafı derin bir keder ve hüzün sarıp sarmaladı.
 

Aynı bölgede 2003 yılında meydana gelen bir grizu patlama sonrasında 10 işçimiz hayatını kaybetmiş, cenazelerine uzun bir zaman sonra ulaşılabilmişti. İnsan sormadan edemiyor. Ülkemizde neden bu kadar çok maden kazası oluyor, neden güvenlik tedbirleri alınmıyor veya ihmal ediliyor? İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?

 

            Uzmanlar son yıllarda meydana gelen bu ve benzeri kazaların taşeronlaşma sisteminden kaynaklandığını özellikle vurguluyorlar. Ne yazık ki son yıllarda uygulanan neoliberal politikaların bir ürünü olan ve modern kölelik anlamına gelen taşeronlarlaşmanın izlerine bu faciada da rastlamak mümkün. Benzeri bir manzara Manisa-Soma’da da yaşanmıştı.
 

Ermenek-Güneyyurt’taki kömür ocaklarında çalışan işçilerin hiçbirinin sendikalı olmadığı açıklandı. Hem nasıl sendikaya üye olsunlar ki; adamı kapı önüne koyuverirler. Bir sendikacı Ermenek’teki kömür ocaklarındaki şartlarının Afrika ülkelerinden bile geri olduğunu ifade ediyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada altıncı sıradaymış. Varın gerisini siz düşünün.

 

Zonguldak’tan bir maden işçisi durumu ne kadar güzel izah ediyor. “Yukarıda açlık var, yerin altında ölüm. Yerin altında ölüm bir ihtimal, ama yukarıda açlık kesin.” Demek ki, insanlar köyünde kentinde işsiz güçsüz, aç ve sefil yaşamaktansa, yerin altında ölümü göze alabiliyor. Ucunda ölüm olduğun bile bile,  iş elbisesini giyiyor, baretini takıyor, çizmesini de çekip yerin altına, karanlıklarına doğru yola çıkıyor.

 

 Evet, hep tekrarlayıp durduk. Ama değişen hiçbir şey yok. Ülkemizdeki işsizlik, açlık, sefalet ve yoksulluk bu kadar yüksek olduğu sürece, daha çok Soma faciaları, Ermenek kazaları, asansör kazaları, trafik kazaları meydana gelmesi, insanlarımızın hayatlarını kaybetmesi veya yaralanması kaçınılmaz olacak. Daha çok sayıda çocuk, anasız-babasız kalmaya, acılar dayanılmaz boyutlara ulaşmaya devam edecek.

 
           Yukarıdan beri anlattıklarımızdan sonra çıkıp şu kadar memur sendikalı, şu kadarı sendikalar güvenmiyor desek ne değişecek?
 
              Hüseyin ŞİNASİ

 

 

 

Bu haber 710 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir