anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 51  
»Bugün 1009  
»Toplam 4569262  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.221.9.6
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

MEVLÜT KANDİLİ VE KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

Hüseyin ŞİNASİ

11 Mart 2012, 16:39

Hüseyin ŞİNASİ

Bu sene 8 Mart Dünya Kadınlar Günü önceki yıllara göre daha anlamlı ve daha geniş kapsamlı programlarla kutlandı. AB normlarına göre sürekli eleştirilerle neden olan “kadın hakları” konusunda ileri bir adım atılarak bir yasa TBMM’de kabul edildi. Elbette kadınlara şiddet ve çocuk istismarı gibi konular, kanunlarla, yönetmeliklerle ortadan kaldırılabilecek bir sorun değil. Bu konuda kadının da erkeğin de, çocukların da sosyal, kültürel, ekonomik anlamda gelişmesi ve eğitilmesi gerekiyor.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Anamur Belediyesini kadın çalışanları, kadın esnaflara ve çalışanlara kırmızı karanfiller dağıttı. Kesk’e bağlı sendikalar, STK’lar ve bazı siyasi partiler dünya kadınlar günü nedeniyle gösteri, yürüyüş ve basın düzenledi. Anamur ve Bozyazı’da AKP’li ve MHP’li hanımlar esnaflara ve çeşitli işyerlerine ziyaretler yapıp hal hatır sorup, gönül aldı. Basına yansımasa da bazı dernekler kadınlara yönelik yemek ve eğlence programları gerçekleştirdi.

 

Yine 8 Mart günü, belki kadınlar günüyle doğrudan bağlantılı olmasa da Türkav (Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı) merhum Rauf Denktaş için Anamur Merkez Camiinde mevlit okuttu. 9 Mart günü AGD (Anadolu Gençlik Derneği) merhum Necmettin Erbakan için Otogar Camiinde bir mevlit programı gerçekleştirdi. Her iki programa da halkın katılımı yüksekti.

 

Mevlit programlarından söz ediyoruz. Peki, nedir bu mevlit? Bu konuda kısa bilgiler verelim. Ülkemizde çok yaygın olarak okunan ve dinlenen mevlit 1409 yılında Bursa Ulucami imamı Süleyman Çelebi tarafından yazılan mevlittir. Ayrıca Türk edebiyatında ayrıca 63 tane daha mevlit olduğunu hatırlatalım. Mevlidin asıl adı "Vesîletü'n Necât" (Kurtuluş Vesilesi)'tır. 16 kısım ve 770 beyitten oluşur.

 

Mevlit okuma ve okutma geleneği Osmanlılarda 1588’de resmi devlet protokolü haline geldi. Osmanlı sarayı önceleri Ayasofya Camisinde, daha sonra Sultanahmet Camisinde düzenlenen törenlere halkla birlikte katılıyordu. Sultan Abdülaziz döneminde Ortaköy, I. Abdülhamit devrinde Yıldız Camisinde törenler yapıldı.

 

Hz. Muhammed'in doğum günü Rebiyülevvel ayının 12 günüdür. İslam dünyası her yıl bu günü Mevlit Kandili olarak kutlar. Mevlit günlerinde oruç tutulması, geceleri ilâhiler, kasideler ve Mevlîd-i Şerif okunması, dua ve sohbet edilmesi, Kur’an-ı Kerîm okunması gibi ibadetler ile kutlama oldukça yaygındır.

 

Ülkemizde Kandil olarak nitelendirilen önemli dinî gün ve gecelerin dışında, çocukların 40'ı çıkınca, bir Müslüman’ın vefatının 40’ıncı gününde, adak ve nikâh törenlerinde, hacıların dönüşünde, sünnet merasiminde, asker uğurlama gibi vesilelerle mevlit okunması özellikle Anadolu’da geleneksel hale gelmiştir. Yalnız mevlit konusunda bazı tartışmaların ve yanlış inanışların olduğunu da ifade edelim. Kimileri mevlit okumanın ve okutmanın dinde yeri olmadığı konusunda ısrar ederken, kimileri de ifrata kaçacak şeklide bu konuya sıkı sıkıya sarıldıkları görülebiliyor.

 

Konuyu fazla uzatmayalım. Zamanın birinde bir molla ve bir genç yolculuğa çıkmışlar. Önlerine bir nehir çıkmış, ne yapacaklarını şaşırmışlar. Genç mollaya sormuş ne yapacağız hoca? Molla gence, üç İhlâs, bir Elham oku, besmele çek yürü, demiş. Genç denileni yapmış ve üç İhlâs, bir Fatiha okumuş, besmele çekip nerde yürümüş. Karşıya geçtikten sonra bakmış molla hala karşıda bekliyor. Haydi, ne duruyorsun sen gelsene, demiş. Molla, gence Allah sana selamet versin yoluna devam et, demiş ve oradan geri dönmüş.

 

Hani halk arasında “din, iman ve paranın kimde olduğunu Allah bilir” derler. O bakımdan kimseyi dindar, Müslüman, inançlı veya dinsiz, inançsız, münafık olarak yargılamak bize düşmez. Bunlar olsa olsa bizi fitneye fesada götürür.  

 

Hüseyin ŞİNASİ

Egitimci/Yazar

Bu haber 1448 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir