anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 69  
»Bugün 919  
»Toplam 4569172  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.221.9.6
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Ramazan bayramında görüp, duyduklarımızdan

Hüseyin ŞİNASİ

14 Ağustos 2013, 10:02

Hüseyin ŞİNASİ

             Ramazan bayramında görüp, duyduklarımızdan

 

Ramazan, oruç, namaz, zekât bayram derken geldik Ağustos ayının ortalarına. Ramazanın anlam ve önemi nedeniyle çevremizde kaynamakta olan siyaset kazanın fokurtusundan, kokusundan, dumanından ve hararetinden uzak durmaya uzak durmaya çalıştık. Bu arada kafamızı dinleyip, biraz da olsa ruhumuzu günahlardan, fitne ve fesatlardan kurtarmaya özen gösterdik. Başarabildik mi, onu zaman gösterecek.

 

Ramazanda herhangi bir gerekçesi olmayanlar, oruçlarını tuttu, vakit namazlarını düzenli kılmaya çalıştı. Mali gücü uygun olanlar, fitre ve zekâtlarını yardıma muhtaç yakınlarına veya hayır kurumlarına ulaştırarak, ağırlıklarından, kirden ve pastan arınıp zenginleştiler. Cenab-ı Allah ibadetlerini, hayır ve hasenatlarını en güzel şekilde kabul etsin. 

 

Bayramlar, hele dünü bayramlar bir anlamda hasrettir, kavuşmalardır. Ama aynı zamanda ayrılıktır, gurbettir. Bu sene bayramı geçen seneye göre on gün önce karşıladık. 8 Ağustos 2013 günü başlayıp 11 Ağustos 2013 akşamına kadar devam etti. Tek sıkıntı ülkenin her tarafında olduğu gibi Anamur ve Bozyazı’da da havanın aşırı sıcak olmasıydı. 

 

Ramazanda hal hatır sormak amacıyla dolaştığımız esnaf dostlarımızın çoğunun iş yapamamaktan yakındıklarına şahit olduk. Bir başka tespitimiz de cadde ve sokakların günün büyük bir bölümünde boş denecek kadar tenha olmasıydı. Yine camilerin geçmiş yıllara göre daha konforlu ve iyi döşenmiş olmasına rağmen teravih namazlarına pek fazla talep olmadığını gördük ve şaşırdık. Sanırım bu durum, yetkililerin de dikkatini çekmiştir. Elbette ortaya çıkan duruma, bir gerekçe bulunabilir. Mesela en basitinden, “camide namaza gelenlerin çoğu yayaya, yazlıklara, sahillere gitti” der işin içinden çıkarız. Ancak mesele o kadar basit bir konu değil. 

 

Bayramda büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinde öpüldü.  Bayram şekerleri, tatlılar ikram edildi. Çocuklara bayram harçlıkları verildi. Dostlara verilecek bayram hediyeleri de unutulmadı. Dini bayramların en güzel taraflarından biri de, eş dost, akraba ve tanıdıklar arasındaki bayramlaşma ziyaretleridir. Bu ziyaretler sırasında üçbeş kişi bir araya gelmiş ise, konu dönüp dolaşıp memleket meselelerine ve siyasete gelip dayanıyor.

 

Biz,  bu bayramda dolaştığımız Anamur ve Bozyazı’da halkın ileriye dönük ilginç değerlendirmelerine şahit olduk.

 

            Anamur Sedir sitemiz siyasi yazılara izin vermediğinden yazımızın devamını diğer yazdığımız sitelerde okuyabilirsiniz…

 

Hüseyin ŞİNASİ

 

YAZININ DEVAMI İÇİN:

http://www.gazeteanamur.com/yazar.asp?yaziID=1277

Bu haber 1047 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir