anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 54  
»Bugün 890  
»Toplam 4569143  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.221.9.6
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Sarı öküzlerin hikâyesi

Hüseyin ŞİNASİ

27 Şubat 2012, 15:49

Hüseyin ŞİNASİ

Bilir misiniz, halk arasından anlatılan bir “Sarı öküz” hikâyesi var.   Eğer biliyorsanız mesele yok. Bilmiyorsanız bir defa okuyunuz, hak bize hak vereceksiniz. 

“Eski zamanların birinde geniş bir otlakta öküz sürüsü yaşarmış. Ama çevrede yaşayan aslanlar da bir türlü rahat bırakmazmış onları. Hemen her gün öküz sürüsüne saldırırlarmış. Hani öküz dediğin şey öyle yabana atılır bir hayvan değil ki, bir araya toplandılar mı kolayca defetmesini bilirlermiş  düşmanlarını..

        Gün geçtikçe aslanları almış bir kaygı... “ Herhalde bize burayı terk etmek düşüyor”, demiş aslanlardan birisi. Nereye gideriz, nasıl ederiz diye düşünürlerken, sürünün en çelimsiz, ama aynı zamanda en kurnazı topal aslan, “hayır demiş, hiçbir yere gitmiyoruz. Ben halledeceğim bu işi."demiş. Ama inanmamış kimse ona, yine de bir şans verelim ne çıkar" diye düşünmüşler.

Topal aslan elinde beyaz bayrak gitmiş öküzler meclisine. Öküzlerin lideri boz öküz ne istediğini sormuş. Topal aslan "saygıdeğer öküz efendiler. Bugün buraya aslanlar adına sizden özür dilemek için geldim" diye başlamış söze: "Evet size defalarca saldırdık, ama niye biliyor musunuz? Hep o sizin aranızdaki sarı öküz yüzünden... Onun rengi gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor... Verin onu bize, siz kurtulun biz de barış içinde yaşayalım!"
         Boz öküz, diğer önde gelenlerle görüşmek üzere geri çekilmiş... Hepsi de sıcak bakmışlar bu teklife... Bir tek yaşlı benekli öküz "Olmaz" demiş ama kimseye dinletememiş sözünü... Zavallı sarı öküz teslim edilmiş aslanlara... Sürünün selameti için bir öküz; gerekliymiş bu...

Gerçekten de günlerce sürüye saldıran olmamış... Ama aslan milleti bu, ne kadar sabreder ki "Acıktık" demişler. Topal aslan öküzlerin reisi boz öküzün yanına gitmiş:  "Gördünüz ya biz aslanlar ne denli uysal milletiz... Yalnız büyük bir sorunumuz var! Şu sizin uzun kuyruklu öküz... Öyle uzun bir kuyruğu var ki nereden baksak görünüyor... O kuyruğu salladıkça bizim de aklımız başımızdan gidiyor... Gelin verin onu bize eskisi gibi barış ve huzur içinde iki taraf da hayatını sürdürsün..."

 Boz öküz yine istişare yapmış sürünün ulularıyla... Yine sadece benekli öküz olmuş karşı çıkan... Hepsi de "Verelim gitsin" demişler... Dışlamışlar uzun kuyruğu sürüden... Saatler sürmüş zavallının çırpınışları...
                Tekrar tekrar yinelenmiş bu olanlar... Her geçen gün daha da semirmiş aslanlar, alabildiğince güçlenmişler. Öküzler ise her geçen gün daha da zayıflamışlar, seyreldikçe seyrelmişler... Aslanlar küstahlaştıkça küstahlaşıyormuş. Artık bir neden bile söyleme gereği duymuyorlarmış. "Verin bize şu öküzü sonra karışmayız" diyorlarmış.

Zavallı öküzlerin "Hayır" diyebilecek güçleri kalmamış... Hepsi birer birer can veriyormuş aslanların pençesinde. Boz öküz de aralarında olmak üzere birkaçı kalmış en sona... "Ne oldu bize, ne zaman kaybettik bu harbi aslanlara karşı, oysa ne kadar da güçlüydük?" diye sormuş biri boz öküze... Boz öküz, gözleri nemli ve sesi pişmanlıkla titreyerek, "Sarı Öküz'ü verdiğimiz gün kaybettik bu kavgayı!" demiş

    Şimdi bu hikâyenin de aydınlığında, dostlarımızın, komşularımızın, ortaklarımızın artık şirretleşen talepleri ve bizden beklentilerine ne demeli? Yoksa “sarı öküzü verdik” mi ki, bu taleplerle karşı karşıya kalmaktayız?

           Bunlar dün hep vardı, bugün ve yarın da olacak. Önemli olan “sarı öküzü” vermemek. Ama göründüğü kadarı ile birileri istemiş, biz “sarı öküzleri” vermişiz. Alışkanlık haline gelmiş onlar istedikçe biz bir şeyler vermiş ve konuyu kapattık demişiz.

Konu kapanmamış, her fırsatta başka bir kılıkta, başka bir şekilde karşımıza çıkmışlar. Bunun tek çıkış yolu var, “vermiyoruz, gel alabilirsen al” diyebilmek.

Bu haber 1678 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir