anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 61  
»Bugün 952  
»Toplam 4569205  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.221.9.6
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Araştırmacı Yazar Şerafetin Güç İle Tarihe Yolculuk

Hüseyin ŞİNASİ

02 Aralık 2016, 08:54

Hüseyin ŞİNASİ

                Araştırmacı Yazar Şerafetin Güç İle Tarihe Yolculuk

 

Dünyanın çoğu ülkesinde herhangi bir konuda araştırma, araştırma ve geliştirmecilik çalışmaları yapmak zordur. Araştırma çalışmalarının zor veya hiç yapılamadığı ülkelerde ekonomik, sosyal, kültürel ve bilimsel gelişmelerden insanların refahından söz edilemez.  Bu nedenle toplumların gelişmişliği bir anlamda araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla paralel bir çizgi takip eder.

 

Ülkemizde araştırma geliştirme çalışmalarında da akla hayale gelmedik pek çok engel söz konusudur. Buna rağmen her şeyi göze alıp araştırma yapan ve olumlu sonuçlar alabilen insanların sayısı ne yazıktır ki, azdır.   

 

22 Ekimde Anamur Antik Mozaik ve Sanat Galerisinde bir kültür sanat etkinliği düzenlenmiş ve olup bitenleri bir yazımızda anlatmaya çalışmıştık.

 

Asil – Bahar Doğan’ın ev sahipliğinde faaliyet gösteren Anamur Antik Mozaik ve Sanat Galerisinde düzenlenen etkinlik sırasında karşılaştığımız tarih araştırmacısı ve yazar Şerafettin Güç Bey; Karamanoğulları Beyliği gibi çok zor ve yorucu bir konuyu aydınlatmak, araştırmak amacıyla yola çıkmış.

 

Ülkemizin Orta Toroslar bölümünde Niğde, Aksaray, Tarsus, Konya, Ereğli, Karaman, Ermenek, Mut, Silifke, Gülnar, Anamur, Bozyazı, Gazipaşa, Alanya, Sariveliler, Başyayla, Bozkır, Taşkent yöresine Karaman ve Taşeli bölgesi deniyor. Şerafetin Güç Bey 1985 yılından beri Taşeli bölgesini karış karış dolaşmış, gerekli yerlerde notlar almış, fotoğraflar çekmiş, müzelerdeki tarihi belgeleri incelemiş, elde ettiği bilgi ve belgelerden yola çıkarak çeşitli kitaplar ve broşürler çıkarmış.

 

Şerafetin Beye sosyal medya hesabından ulaşarak yayımlanan kitaplarından gönderip gönderemeyeceğini sormuştuk. Bize 2015 yılından beri yayımlanan beş ayrı kitabını göndermiş.

 

Bir haftayı geçkin zamandır, Karamanoğlu Atası Nure Sofi Balgusan-2015, Karamanoğullarının Kimliği Ermenek 2015, Karamanoğlu Sürgünleri Karaman 2015, Karamanoğulları Tarihi Gargara-2016 ve Karamanoğulları Devrinde Ermenek- Mut- Gülnar İzorya – 2016 kitaplarını okumaya, değerlendirmeye çalışıyorum.

 

Öncelikle böyle önemli bir konuyu ele alıp incelediği ve elde ettiği bilgileri bizlere ulaştırdığı için Şerafettin Güç Beye teşekkürlerimi iletmek isterim.

 

Geçmişten günümüze içinde bulunduğumuz tarihi coğrafyanın, yaşadığı acı ve tatlı anıların sade, açık ve anlaşılır bir dille kitaplaştırılıp, yayınlanması pek çok kişinin ilgisini çekecektir. Şerafetin Beyin yukarıda isimlerini sıraladığımız kitapları Ankara’da Berikan Yayınevi tarafından yayınlanmış.

 

Taşeli Platosunun özellikle Karaman, Ermenek, Mut, Gülnar, Silifke ve Anamur’un 1000 yıllık tarihini merak edenler için iyi bir başvuru kaynağı olmuş. Kitapları okuyup inceledikten sonra gördük ki, üzerinde yaşadığımız şu topraklarda, Orta Asya gibi çok uzak diyarlardan kopup gelmiş, Yörük, Türkmen, Avşar ve Oğuz boyları, 1000 yıldan beri ne yapmış, nasıl yaşamış, hangi mücadeleleri vermiş. Hangi baskı, zulüm ve sürgünlere maruz kalmış öğrenmek ve bilmek gerekiyor. 

 

Bu yörede yaşayan insanlar, tarihin ilk dönemlerinden beri imparatorlukların sürgün politikalarına sınırsız insan kaynağı olmuş. Mesela Romalılar döneminde bölgede yaşayan topluluklar bazı isyanlar bahane edilerek, yerleri yurtları tahrip eilmiş, hiçbir insan kalmayacak şekilde Trakya’ya sürgün edilmiş. Bu tarihten sonra bölge en az 250-300 yıl insanların yaşamadığı bomboş  topraklar olarak kalmış. Bizans döneminde başka bölgelerden insanlar getirilip yerleştirilmiş. Emevi ve Abbasiler döneminden itibaren Türk ve Müslüman topluluklar yerleşmeye başlıyor.

 

14-15.yüzyıldan itibaren bazen gönüllü, bazen zorunlu göçler ve sürgünler oluyor. Karamanoğulları Beyliği ve Osmanlı Devleti arasındaki çekişme ve savaşlar bahane edilerek birçok defa sürgünler yapılmış. Bu yöreye Osmanlı Devleti döneminde imar ve bayındırlık alanında bir çivi bile çakılmadığı, çalışmaların Cumhuriyetten beri yapıla geldiği görülüyor.

 

Neyse daha fazla uzatmayalım. Taşeli yöresi, Karamanoğulları tarihi, kültür ve sanat eserleri hakkında daha çok şey bilmek isteyenler için tarih araştırmacısı ve yazar dostumuz Şerafetin Güç ile geçmişe bir yolculuğa ne dersiniz…

 

Hüseyin ŞİNASİ

Bu haber 405 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir