anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 52  
»Bugün 995  
»Toplam 4569248  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.221.9.6
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Mersin Büyükşehire teşekürler…

Hüseyin ŞİNASİ

26 Mart 2017, 21:22

Hüseyin ŞİNASİ

 

     Mersin Büyükşehire teşekürler…

 

İnsanız. Toplum halinde yaşamak zorundayız. Bazı araştırmacı ve yazarlar insanı sosyal bir varlık olarak tanımlarlar. İnsan içinde bulunduğu toplumun sosyal ve kültürel değerlerinden etkilenir. Toplumların sosyal ve kültürel değerleri, öf ve adetleri, bazı alışkanlık ve davranışların günümüze ulaşmış halidir. Gelenek ve göreneklerin yazılı bir kuralı yoktur. Ancak bu kurallara göre hareket etmek adeta toplumsal olarak zorunluluk gibidir. Aykırı hareket edilirse ayıplanır, arkasından ileri, geri konuşulur, iyi gözle bakılmaz.  

Meşhur bir söz vardır “acılar paylaşıldıkça azalır, sevinçler paylaşıldıkça artar.” Anamur ve Bozyazı’da zaman buldukça düğün, nişan ve cenaze gibi törenlere katılmaya çalışıyoruz. Gördüğümüz kadarı ile düğün, cenaze, gibi törenler ne kadar çok kalabalık ise o kadar iyi sayılıyor. Tören sahipleri konuklarını memnun etmek için, yoğun bir çaba harcarlar. Ama aşırı kalabalık törenlerde ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın bazı aksaklıklar yaşanabiliyor.

 Düğün ve nişan gibi toplantılar, özel davetiyeler ve hazırlanan küçük hediyeler dağıtılarak konuklara duyuru yapılıyor. Mevlit ve Kuranlarda telefon açılarak veya haber verilerek davet ediliyor.

Cenazelerde durum biraz farklı işliyor. Cenaze yakınları camilerdeki görevlilerden birine haber veriyor. Uygun bir zamanda camilerdeki görevliler tarafından sala okunup, cenazenin kim olduğu ve cenazenin ne zaman kaldırılacağı gibi konularda bilgi veriliyor. Son senelerde belediyenin ses yayın sistemi köylere kadar yaygınlaştığı için cenaze ilanları da yapılabiliyor.

 Anamur şehir merkezinde camiler ve minareler yüksek binaların arasında kaldığı ve araç trafiği nedeniyle salalar anlaşılamıyor. Ama köylerde böyle bir sorun yok. Yetkililerin şehir merkezindeki bu soruna bir çözüm bulmaları lazım.

Camilerde okunan sala veya belediyenin yayın sisteminden cenaze hakkında bilgi sahibi olamayanlar, sosyal medya üzerinden de haber almaya çalışıyor. Böylece haber bir anda çoğu kişiye ulaşabiliyor.

Belediye görevlileri uzun zamandan beri cenaze sahiplerine yardımcı olmaya çalışıyor. Böyle bir davranış her kesim tarafından takdirle karşılanıyor. Bu konuda Mersin Büyükşehir Belediyesi de iyi çalışıyor. Büyükşehir görevlileri cenaze evine masa sandalye temini, çadır kurma, cenaze yıkama ve defin işlemi için din görevlisi gönderme, cenaze nakil aracı, mezarlığa otobüs tahsis edilmesi gibi insanı konularda yardımcı oluyor. Artık mezarlıkların da eskiye göre daha bakımlı ve korunaklı olduğunu ifade etmemiz lazım.

Anamur ve Bozyazı’da cenaze sonrasında üç gün Kuran okunuyor. Bu durum gerçekten iyi bir alışkanlık. Ama bu güzel alışkanlığın bazı hoş olmayan uygulamaları var. Onu bir başka yazıda anlatmaya çalışalım.     

Bu haber 379 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir