anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 21  
»Bugün 853  
»Toplam 4569106  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.221.9.6
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Süt kampanyasının kayğanı kim yiyecek?

Hüseyin ŞİNASİ

09 Mayıs 2012, 19:27

Hüseyin ŞİNASİ


                          

İlköğretim okullarında (1,2,3,4,5. sınıflar) okuyan öğrencilere “Okul Sütü Projesi” adı altında, 200ml lt’lik kutular halinde süt dağıtımı başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı koordinatörlüğünde dağıtılan sütlerden çok sayıda öğrencinin rahatsızlandığı, hastanelik olduğuna ilişkin haberler çıkınca, süt dağıtımının yapıldığı ilkokul yıllarımız aklıma geldi.

Altmışlı yıllarda bütün kent, kasaba ve köylerde bulunan ilkokullarda,  süt içme saati düzenlenirdi. Dağıtılan sıcak süttü içmek için, her öğrencinin çantasında plastik, alüminyum, bakır veya cam bardaklardan bir tanesini bulundurulurdu. Okulun bir yerinde çoğu zaman okullara teslim edilen süt tozu uygun şekilde kaynatılır, öğrenciler kaynamış sıcak sütten alıp içmek için sıraya girerdi. Belki çoğu öğrenci için, süt tozundan da olsa her sabah taze süt içmek bulunmaz bir nimetti. Ancak bazen süt tozu bozuk çıkar, kaynatılınca ekşimsi bir tadı olur kimse içmek istemezdi. O zaman da kazanlarda kaynatılmış süt lavabolara boşaltılırdı. Kimi öğrenci bardak bardak bu sütten içerken, kimileri içmek istemez, kimsenin görmeyeceği tenha bir yere döküverirlerdi.

Sütten başka, özellikle köy okullarında,  üzerinde İngilizce yazıların yer aldığı sarı renkli margarin yağlar dağıtılır, sabahları ekmeğe sürülüp yenmesi istenirdi. Bir bahar günü yaz aylarında çalışan ekmek fırını çalıştırılmış, somun ekmekler çıkarılmış ve arasına okula teslim edilen bu yağlardan sürülüp dağıtılmıştı. O gün ekmeğin arasında bolca yağ sürüp yiyen çoğu büyükler ve çocuklar tiksinmiş, çöpe atmışlardı. Sonradan bu sütlerin ve yağların Amerikan yardımlarıyla okullara ulaştırıldığını öğrendik. Belki de yaşadığımız bu kötü tecrübe nedeniyle süt içmekten ve margarin yağından uzak durmaya başladık.

2 Mayıs 2012 günü başlayan Okul Sütü Projesinde eskiden olduğu gibi başka bir ülke yok. Dağıtılacak sütün ihalesine katılan ve kazanan şirketlerin hepsi ülkemizden. Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığı kaynaklarından aldığımız bilgilere göre:

         “İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu: Yavuz Blok Bims İnş. Malz. Gıda Tic. A.Ş pilot ortaklığında Gülsan Gıda A.Ş-Mar Tüketim A.Ş-Mamsan Gıda A.Ş-Bakraç Süt ve Süt Ürünleri Ltd. Şti

        Doğu Anadolu ve Ege Bölgeleri: Dimes Gıda San. Tic. A.Ş pilot ortaklığında Pınar Süt Mam. San. A.Ş-Balkan Süt Ür. San. Tic. Ltd. Şti

        Akdeniz bölgesi: Yörükoğlu Süt ve Ürn. San. Tic. pilot ortaklığında Güney Süt San. ve Gıda Mad. Tic. A.Ş-Oğuz Gıda San. ve Tic. A.Ş-Akbel Süt Ürn. San. Tic. A.Ş

        Marmara ve Karadeniz bölgeleri: Ak Gıda San. ve Tic. A.Ş pilot ortaklığındaki Sütaş Süt Ürünleri A.Ş-Danone Tikveşli Gıda ve İçecek San. Tic. A.Ş- Tat Konserve San. A.Ş-Yörükler Dış Tic. A.Ş .” dağıtım yapacak.

         İlköğretim çağındaki 7,2 milyondan fazla çocuğumuza her sabah taze süt içirmenin eleştirilecek bir tarafı olamaz. Hatta bu mevsimde üretim fazlası olan sütün değerlendirilmesinin amaçlanması da olumlu bir adım sayılabilir. Ancak bu kampanyanın çok zor şartlar altında süt üretmeye çalışan üreticiye ne sağlayıp, sağlamayacağının bilinmesi lazım.

         Eğer, bu kampanya söylendiği gibi dağıtım şirketlerini koruyacak, çiftçiyi, köylüyü, süt üreticisini sistem dışı bırakacaksa, o zaman kulağını çekiverin gitsin.

Bu haber 1310 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir