anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 38  
»Bugün 1077  
»Toplam 4569330  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.221.9.6
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Anamur-Akine Köyünde Bir Gün

Hüseyin ŞİNASİ

25 Şubat 2014, 00:44

Hüseyin ŞİNASİ

              Anamur-Akine köyünde bir gün

 

Sizlerden uzak kaldığımız iki hafta içinde partiler, belediye başkan adayı ve belediye meclis üye listelerini seçim kuruluna teslim ettiler. Uzaklardan takip edebildiğimiz kadarı ile partilerin belediye meclis üye listeleri pek fazla beğenilmemiş. “Bir sürü çoluk çocuk ve tecrübeli isim yok” diyorlar.

 

Neyse bunları daha sonra yine yazarız. Bırakalım birbirlerini silkelemeye, vatandaş tiyatroyu seyretmeye devam etsin.

 

Bugün sizi başka bir konuya götürmek istiyorum; Biliyorsunuz KKTC’ye su götürme projesi kapsamında Anamur Dragon Çayı (Kocaçay) üzerinde Alaköprü Barajı yapılıyor. Barajın tamamlandığı ve su tutmaya hazır olduğu belirtiliyor. Ancak su toplama işlemine geçilmesi için evleri su altında kalacak Akine, Ormancık ve Sarıağaç köylülerinin kalıcı konutların bitirilmesi bekleniyormuş.

 

Alaköprü Barajında toplanacak suyun Anamur-Ören yakınlarındaki depolama merkezine ulaşımını sağlayacak 21 km uzunluğundaki boru hattı tamamlanmış sayılır. Projenin en önemli kısmı olan 80 km’lik denizaltı boru çalışmaları devam ediyor.

 

Uzun zamandır Akine köyüne gitmek ve çalışmaları yakından görmek istiyordum. Bu Pazar günü öyle bir fırsat doğdu. Aynı köyden olup, Anamur’da oturan eski öğrencimiz Mevlüt, köye gidecek yakınlarını ziyaret edecekmiş. Eşref Beyle bize de gitmeyi teklif etti.

 

Anamur-Ermenek yolunu kullandığımız yolculukta, sırayla Çeltikçi, Köprübaşı, Kaşdişlen, Malaklar ve Karalarbahşiş köylerini geçtik. Güney Bahşiş, Akine, Çaltıbükü köylerine giden yol için sola saptık. Güneybahşiş Köyü köprüsünü geçtikten bir süre sonra, Akine Köyü için sağa çark edip, biraz rampa bir yola sardık. Tepeye çıktığımızda sağımızda solumuzda köylüler için yapılmakta olan üç katlı konutlarla karşılaştık.

 

Her bina bir bodrum katı olmak üzere üç kattan oluşuyor. Görevlilerden izin alarak birini gezdik. Bir kere balkonları çok küçük olmuş. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir köylü için bu binaları pek kullanışlı bulmadık. Bu arada binaların kanalizasyonu yapılacak, elektrik kabloları yeraltına döşenecekmiş. Caminin kaba inşaatı tamamlanmış sayılır.  Biz gezerken minaresi yapılıyordu. Büyük bir okul ve köy konağı da yapacaklarmış.

 

Köy merkezine kadar indik. Akine’nin mevcut arazisi gerçekten çok verimli. Ama daha yukarılara yapılan evlerin bulunduğu arazi çok kıraç. Bakalım hayatını toprağına ve keçilerine, koyunlarına bağlamış bu çalışkan insanlar yeni hayatlarına nasıl alışacaklar? Sanırım sudan çıkmış balığa dönecekler.

 

Köy merkezine vardığımızda bir mevlit programı vardı. Bunun için çevre köylerden ve Anamur merkezden hatırı sayılır bir kalabalık toplanmıştı. Elbette şu seçim döneminin parti bayraklı arabaları ve arabalara doluşmuş seçim ekipleri de yerlerini almıştı. MHP ve CHP bayraklı çok sayıda araç gördük. Bazı tanıdık arkadaşlarla selamlaştıktan sonra yaşlı bir teyzeye konuk olduk. Teyze bizi Anadolu misafirperverliğinin, Yörük geleneklerinin bir gereği olarak, iyi karşıladı. Bizlere kapısını açtı, sofrasını kurdu. Çay içip, sohbet ettik. Evinde hala bundan elli altmış sene önce dokunmuş kıl çul ve kilimler kullanılıyor. Zamanıyla kendisi dokumuş, hala tezgâhı ambarda bekliyormuş.

 

Teyzeyle sohbetimizde yapılmakta olan evlerden pek hoşnut olmadıklarını anladık. Zamanıyla görevlilerin anlattıklarıyla yapılanlar aynı değilmiş. Evler beş sene ödemesiz, yirmi sene ödemeli yirmi beş yıl vadeli kendilerine satılacakmış. Oturdukları evlerin ve tarlalarının paralarını almışlar. Kimileri aldıkları paraları çoktan başka yerlere harcamışlar bile. Bir anlamda ne yapacaklarını bilmez durumdalar.

 

Alaköprü Barajı su tutmaya başladığı zaman; doğup büyüdükleri, evlenip çoluk çocuk sahibi oldukları, yaşlanıp oturup, kalkamaz oldukları evleri ve kaçınılmaz son köy mezarlıkları, okulları, camileri, acı ve tatlı anıları, bağları, bahçeleri, her çeşit meyve veren ağaçları, çilek sekileri, eğmeleri, seraları bir daha görünmemek üzere karanlıklara gömülecek. Orası kesin. Belki daha yukarılarda yeni yapılmış evlerinin pencerelerinden veya küçük balkonlarından hatıralarının suya vurmuş gölgesini seyre dalmak onlar için bir teselli olacak.  Mevlüt’e ve Eşref Beye pek belli etmedim, ama beni daha şimdiden bir hüzün kapladı.

 

Hüseyin ŞİNASİ

Bu haber 1139 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir