anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 409  
»Bugün 4345  
»Toplam 4863677  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.235.55.253
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Otogarlar, Yollar ve Akdeniz Oyunları

Hüseyin ŞİNASİ

05 Ocak 2013, 20:06

Hüseyin ŞİNASİ

Ülkemizde mevcut bir işyerini kapatmanın bürokratik ve mali açıdan ne kadar zor ve zahmetli olduğunu ifade etmiştik. Bazı bürokratik işlemler için Mersin’e gitmem gerekiyordu.

Otobüs ile gidip geleceğim için bilet almak üzere Anamur Otobüs Terminaline uğradım. Otobüs Yazıhanelerinden hangi saatlerde Mersin-Adana taraflarına seferlerin olduğunu sorduk ve öğrendik.

Anamur merkezli üç otobüs şirketi (Metro, Anamurlular ve Anamur Zafer) var. Anamur Zafer ve Anamurlular Otobüs Şirketleri tarafından, önceki yıllarda sabah saat 06.30 ve 07.00 seferleri yapılıyordu. Bu seferler ve çoğu kişinin işine uygun geliyordu. Ama artık bu seferler iptal edilmiş.

Antalya’dan, Muğla’dan hareket eden ve Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Doğu ve Güneydoğu illerine giden otobüslerin çoğu Anamur’dan geçiyor. Ama biz Anamur milliyetçiliği yapalım ve Anamurlu Otobüs Şirketlerinin araçları ile Mersin’e gidip-gelelim istedik, olmadı.

Antalya’dan hareket eden ve gece 01.00 sıralarında Anamur’a gelen yine bu yörenin bir başka şirketinden yani Güney Akdeniz Otobüs Şirketinden bilet aldık.

Eskiden beri otobüsün hareket saatinden yarım saat önce durağa gelip bekleme alışkanlığım var. Bu nedenle gece 0.30 gibi Anamur Otobüs Terminaline geldim. Hava öyle aşırı soğuk değildi. Ama yine de ne de olsa kış günü insan üşüyebiliyor. Biraz olsun soğuktan korunmak için otobüs terminalinin içine girip etrafı seyretmeye ve yazıhane çalışanları ile sohbet etmeye başladık. Bu arada otobüs terminalini gözucuyla inlemeye başladım. Ama işin doğrusu karşılaştığım manzara hiç hoş değildi.

Anamur Şehirlerarası Otobüs Terminali iki katlı, alt katta otobüs yazıhaneleri var. Üst katta bazı derneklerin bürolar bulunuyor. Zemin katta WCler, emanet depoları yer alıyor. Üst katta bazı yerlere tavanı desteklemesi için demir direkler yerleştirilmiş. Tavanın sıvaları dökülmüş. Sanki binanın içinde çalışanlar olmasa tavan çöküverecek gibi. Koridorlar oldukça bakımsız kalmış. İçerisi de dışarısı kadar soğuk. Uzatmayacağım Anamur gibi böyle güzel bir kente bu şehirlerarası otobüs terminalini yakıştıramadım. Yakıştıramadım diyorum, çünkü Anamur’u hiç bilmeyen, yoldan özel araçlarıyla geçip giden insanlar için şehir içinden geçen yol güzergâhı ve otogar çok önemli bir gösterge niteliğindedir. Yetkililer ne düşünür, bilemem, ancak ortadaki sorunların ne yapılıp edilip çözülmesi lazım.

Otobüsümüz tam saatinde geldi. Yerlerimize geçip oturduktan sonra hemen hareket ettik. Yola çıkmadan önce biraz kestirdiğim için yolculuk sırasında bir türlü uykum tutmadı. Ne yapayım derken yol güzergâhını takip etmeye başladım. Bundan önce yaz aylarında bir iki defa daha aynı yolda yolculuğumuz olmuştu. Bozyazı, Tekmen, Tekeli derken Sırtlan Yokuşuna tırmanmaya, kimi viraj, kimi yokuş, bazı yerlerinde iki aracın zor geçtiği yolda ilerlerken Aydıncık’ın ilk ışıkları görünmeye başlamıştı ki, yaklaşık yarım saatten fazla bir zaman geçmiş.

Aydıncık’a varınca yollar nispeten rahatlamış ve otobüsümüzün hızı da artmıştı. Bir süre sonra yol boyu dinlenme tesislerinden birinde mola verdik.

Büyükeceli, Yeşilovacık, Akdere taraflarında yine yollar eskisi gibi kalmış. Taşucu’na varıncaya kadar bazı yerler iyi olmuş, bazı yerler bildiğiniz gibi. Silifke’den sonra yolda bir problem yok.

Gece olması, yolların da sakin olması nedeniyle Mersin’e sabah saat 05.40 gibi vardık. Mersin Büyükşehir Otobüs Terminalinde otobüsten inip sabah ayazından korunmak için içeriye sığınmak zorunda kaldık. Her gün çok sayıda otobüs, minibüs ve otomobilin, binlerce yolcunun gelip gittiği, yüzlerce kişinin çalıştığı bu mekânın hali de içler acısıydı.

Etraf pislik içindeydi. İçeride bazı yerlerde tavan akmış. Kapılar, pencereler kırılmış. Parkeler yerlerinden sökülmüş. Bana şu duruma bir puan ver deseler, herhalde on üzerinden en fazla üç veya dört verirdim.

Saat 06.30 gibi sokağa çıkıp, çorba içecek bir yerler aradım. Uzun uğraşlardan sonra yol boyunda küçük bir yer dikkatimi çekti. Ama orası da pek hoş değildi. Hani Mersinde Akdeniz Oyunları yapılacak, büyük tesisler yapılıyor, hazırlıklar yapılıyor deniyor ya. Mersin’in çoğu yerini yürüyerek dolaştım. Anamur’da, Mersin’de Akdeniz Oyunlarına ilişkin bir çalışma, hiçbir hazırlık göremedim. 

Resmi ve özel kurumlarda işlerim saat on gibi bitmişti. Mersin’e gelmişken Mersin İstikbal Gazetesi sahibi Rüştü Aydın ile görüşmek istedik. Rüştü Bey ve personeli bizi çok iyi karşıladılar. Hoşbeşten sonra Mersin’den, Anamur’dan ve ülkenin içinde bulunduğu sorunlardan söz ettik.

Anamur’a dönmek için tekrar şehirlerarası otobüs terminaline geldik. Saat 14.15’te hareket edecek bir otobüsten bilet aldık. Otobüsümüz hareket ettikten sonra trafik yoğunluğundan olsa gerek Mezitli’ye ancak bir saatte ulaşabilmişti. Silifke’den hareket ederken saat 16.00 olmuştu. Anamur’da otobüsten inerken akşam saat 20.25 idi. Yani Mersin’den Anamur’a ancak altı saatte gelebilmişiz.       

Bu haber 1370 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
KÖROĞLU, KAHRAMANLIK VE VATANSEVERLİK23 Şubat 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir