anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 65  
»Bugün 3096  
»Toplam 4960045  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.229.97.16
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Anamur Gıda ve Tarım Fuarı hakkında bir değerlendirme

Hüseyin ŞİNASİ

25 Kasım 2014, 11:23

Hüseyin ŞİNASİ

 

                 

            Anamur’da 13-16 Kasım 2014 tarihleri arasında Gıda ve Tarım Fuarı düzenlendi. Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe tarafından Anamur 1. Gıda ve Tarım Fuarınının düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür mesajı yayınlandı. Kimlerin ve hangi kurumların katkıda bulunduğunu öğrenmek için http://www.anamur.bel.tr/tr/1297/Tesekkur linki tıklanabilir. O nedenle isimleri bir kere daha tekrarlamaya gerek duymuyoruz.

Anamur’da ilk defa böyle bir etkinliğin düzenlenmesi halkın yoğun ilgisine neden oldu.13-16 Kasım tarihleri arasında 22 bin kişinin fuarı ziyaret ettiği açıklandı. Biz de birkaç defa fuarı gezip görme ve inceleme imkânı bulduk. Bu nedenle böyle bir etkinliği düzenleyenlere, katkıda bulunanlara, kendilerine ayrılan bölümlerde ürünlerini sergileyen katılımcılara teşekkür etmek isterim.

            Fuarın düzenlendiği günlerde ve sonrasında, gerek fuar alanında, gerekse çarşıda, sokakta dost meclislerinde karşılaştığımız çok sayıda kişiyle konuşup değerlendirmelerde bulunduk. Şunu peşinen ifade edeyim. Anamur’da böyle önemli bir etkinliğin düzenlenmiş olmasından genelde herkes memnun. Ancak aradığını bulamayan, yetersiz bulanlar, hatta başarısız olduğunu söyleyenler bile var. Elbette yapılan bir işten, herkesin memnun olmasını beklemek mümkün değil.

Önemli olan böyle büyük bir etkinlik düzenlemek için yola çıkanlar, yapılan olumlu veya olumsuz eleştirilerden dersler çıkarıp, ileride daha iyi, daha güzel şeyler yapmak için çaba harcamalarıdır. O nedenle biz de iyi yönde eleştirilerimizi yapacak, ilgililerin dikkatini çekmeye çalışacağız. Biliyorum bu eleştirilerden hoşlanmayanlar da olacak. Yapılan işlerin iyi olmaması, başarısız kalınması için ellerini oğuşturanlara gün doğmuş olacak. Belki bizler de çokları gibi hataları görmez, yanlışların üstünü kapatır, “padişahım çok yaşa” deyip geçerdik. Ama çevremizde o kadar çok şakşakçı, o kadar çok yağcı ve “aferinci” takım var ki; onların arasında sesi kısık kalsa, kimse duymasa, görmese de yapılan yanlışları yüksek sesle söyleyecek birilerinin olması lazım.

            Gıda ve Tarım Fuarı konusunda gerek pek çok kişiyle konuştuk demiştik. Konuşulanlardan çıkardığımız sonuçları iki ana başlık altında topladık.

A.    Gıda ve Tarım fuarının olumlu yanları:

1.     Anamur’da böyle bir ticari etkinliğin düzenlenmesi pek çok kişi tarafından olumlu karşılandı. Biz de yıllar önce yazığımız bir yazıda Anamur’da Gıda Tarım ve Hayvancılık üzerine bir fuarın düzenlenmesi gerektiğini vurgulamıştık.

2.     Anamur ve bölge halkı için Gıda ve Tarım Fuarı geçici bir ilgi alanı yarattı, insanlar bir araya gelip, görüşüp konuşma ve kaynaşma imkânı buldular.

3.     Fuardan yer satın alan firmalar eski ve yeni ürünlerini gelen konuklarına tanıtma ve anlatma fırsatı buldular.

4.     Bu dönem belki zorla veya istemeyerek katılan firmaların çoğu daha şimdiden gelecek sene düzenlenecek fuarda ne yapabilirim şeklinde planlar kumaya başladıklarına şahit olduk.

5.     Bu dönem fuara katılmayı düşünmeyen firmaların çokları da gelecek sene katılmak için çeşitli çaba ve gayretlere giriştiler.

6.      Fuarın en önemli katkısı; yerel yönetim, genel yönetim, özel firma ve şirketler ve STK’lar arasında karşılıklı iyi niyet ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğu, ne gibi başarılar getireceği anlaşılmış oldu 

B.     Gıda ve Tarım Fuarının olumsuz tarafları:

1.     Fuarın zamanlaması yanlıştı. Eylül veya Ekim ayında düzenlenmesi daha uygun olurdu.

2.     Cumartesi Pazaryerinin (Şehit Atanur Bal Pazaryeri) fuar alanı olarak seçilmesi doğru değildi. Gereksiz yere şehir merkezinde trafik karmaşası yaşandı.

3.     Fuarın açılış konuşmaları ve plaket töreni gereksiz yere çok uzatıldı.

4.     Fuara katılan şirketlerin stantlarında Anamur ve bölge halkı için yeni sayılabilecek bir şey yoktu.

5.     Fuarı gezmeye gelen kişilerin eş çocuklarının ilgisini çekecek, eğlendirecek aktiviteler yoktu.

6.     Fuarda ağırlıklı olarak muz ve ona bağlı ürünler yer almış. Diğer ürünler yok sayılmış. Mesela çilek, narenciye ürünleri, zeytin, turfanda sebze ve meyveler, tropikal ürünlerin adı bile duyulmadı. 

 

Listeyi uzatmak mümkün. İşi tadında bırakalım. Özetle Anamur’da kurumlar arasında, işbirliği, karşılıklı anlayış ve yardımlaşma kurulabilirse neler yapılabileceği bir kere daha yaşanarak görülmüş oldu. Belki Anamur’un çözülmesi gereken pek çok sorunu bu anlayış ve işbirliği ile çözülebilir. Bizce ilk halledilmesi gereken konu “kapalı devre sulama sistemidir”. 

 

 

   

Bu haber 853 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ATATÜRK VE ÇANAKKALE DESTANI18 Mart 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir