anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 71  
»Bugün 2717  
»Toplam 4862049  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 107.23.176.162
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Anamur'da asker uğurlama törenlerinden

Hüseyin ŞİNASİ

23 Kasım 2012, 09:53

Hüseyin ŞİNASİ

         


Bu senenin artık sonlarına yaklaşıyoruz. Kasım ayının son haftasında 92/4 tertip gençler asker ocağının yolunu tutacak ve şafak saymaya başlayacaklar. Aralık ayında da yüksek okul mezunları vatani görevlerini yapmak üzere aramızdan ayrılacaklar.

Anamur’da bundan önceleri de her celp döneminde yüzlerce gencimiz askere gitti. Analar babalar, eşler ve sevgililer arkalarından el salladı. Askerlik bu içinde gurur var, hasret var, biraz gözyaşı ve burukluk var. Ama bu sene, ilk defa Kasım celbinde aramızdan ayrılacak gençler için, Anamur Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanında “Asker Uğurlama Töreni” düzenlendi.

19 Kasım 2012 akşamı törenin düzenleneceği Cumhuriyet Meydanına geldiğimizde etrafta fazla bir kalabalık yoktu. Anamur Belediyesinin personeli tarafından törene katılacak konuklar için, sandalyeler sıralanmış, ön tarafta sahne hazırlanmış, ses düzeni kurulmaya çalışılıyordu. O halde meydanı dolaştık, tanıdıklara selamlaştık, hal ve hatırlarını sorduk. Programın başlama saati yarım saat geçmişti ki, meydanın her tarafından kadınlı erkekli kalabalığın gelmeye ve sandalyeleri doldurmaya başladığını gördük. Belki de gelen konukların çoğu askere gidecek gençlerle birlikte, her celp döneminde alışkanlık haline getirilen araba ve motor konvoyunu tamamlamış ve meydana öyle gelmişlerdi.

Etrafının iyice kalabalıklaşması ve protokol üyelerinin de yerini almasıyla 92/4 tertip yüzelliyi aşkın gencimizin askere uğurlama töreni başlamış oldu. Daha önceleri birçok defa Anamur Otogarında toplu asker uğurlamalarına rastlamıştık. Ancak bu anlamda resmi bir tören düzenlenmemişti. Elbette ilk defa düzenlenen bir programda bazı aksamaların olabileceğini kabul etmek gerekiyor.

Asker Uğurlama Töreninin konuşmacısı emekli öğretmen Kadir Uysaldı. Kadir Beyi birçok düğün ve değişik programlarda sunucu olarak görüyor ve takdir ediyoruz. Gerçekten düğünlerde, törenlerde sunuculuk yapmak öyle çok kolay bir şey değil. Ancak kendine güvenen birçok kişinin bu işi yapmaya çalıştığını biliyoruz.

Program Kadir Uysal’ın kısa bir açış konuşması ile başladı. Saygı duruşu yapıldı, İstiklal marşı okundu.

 Anamur Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibinin yöresel oyunlarından bir demeti izledik. Bu arada belediye ekipleri tarafından gelen konuklara bayrak dağıtımı başlamıştı. Meydanda bulunan herkese bayrak yetiştirmeye çalışıldı. Dağıtılan bayraklar adeta kapışıldı.

Anamur Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibinin sahneden ayrılmasından sonra, Anamur Belediyesinin kendi personelinden oluşan Mehteran Takımı sahnede yerini alırken alışlar arasında ayakta karşılandı.  

Anamur Belediyesi Mehteran Takımının söylediği marşlarla coştuk. Bazı marşlarla kendimizi Tuna boylarında, Hazar kıyılarında sandık.

Mehteran Takımı yine alkışlar arasında sahneden ayrılırken, mikrofona Merkez Camii İmamı Mehmet Gümüş geldi. Mehmet Hoca’dan Sakarya Şiirini dinledik. Bazı anlar hüzünlendik, bazı anlar coştuk. “Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk Sakarya”

Anamur Ortaokulunda öğrenci olan Betül-İbrahim Yalçınrıdvanağaoğlu kardeşler ezbere okudukları İstiklal marşı ile bizleri milli mücadele yıllarına, kurtuluş savaşının zorlu şartlarına götürüp getirdiler. Rahmetli M. Akif’in ifadesi ile “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” dedik. 

Anamur Anadolu Lisesi öğrencisi, yerel sanatçı Münevver Gümüş kardeşimiz, sazı ve sözü ile izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Bu dönemde askere gidecek gençlerin Cevşenleri takıldı. Asker anaları tarafından gençlerin ellerine kınalar yakıldı. Onlar da artık birer kınalı kuzular oldu.

Kendisi de bir askerlikten gelen Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe güzel bir konuşma yaptı.

Yine Mehmet Gümüş ve Osman Canatan tarafından Kuran-ı Kerim okunup dua edildi. Bizler bu gönülden gelen duaya âmin dedik.

Programın son bölümünde Şafak Küçükderya ve ekibi bir kere daha sahneyse çıkıp meydanının coşturdu.

Program son bulurken geçmiş yıllarda olduğu gibi motor ve araba konvoyları oluşturup gecenin sessizliğini, korna ve motor sesleriyle yırtıp geçtiler. Ne de olsa gençler ve delikanlılar. Bize kalan gençlere bahtınız ve yolunuz açık olsun demek düşüyor.

Bu sene ilki düzenlene Asker Uğurlama Töreninden bir gün önce Anamur’un sempatik ve genç gazetecisi ve köşeyazarı Mehmet Şahincileroğlu’nun evinde okuttuğu Kuran-Kerim’e katıldık. Çok sayıda basın yayın temsilcisi, AK Parti Anamur İlçe Başkanı Ahmet Yıldırım ve MHP Anamur İlçe Başkanı Ramazan Yalçın ile yakın arkadaşlarının katıldığı bu törende dua edip, fatihalar yolladık.  Mehmet Şahincileroğlu kardeşimize de güle güle git, güle güle gel, hayırlı teskereler diyoruz.       

 

Bu haber 1555 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
KÖROĞLU, KAHRAMANLIK VE VATANSEVERLİK23 Şubat 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir