anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 33  
»Bugün 866  
»Toplam 4569119  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.221.9.6
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

İlmi siyaset üzerine

Hüseyin ŞİNASİ

21 Haziran 2015, 17:36

Hüseyin ŞİNASİ

                            İLMİ SİYASET ÜZERİNE

Son zamanlardaki yazılarda hep siyaset yazmak zorunda kaldık. O nedenle www.anamursedir.com sitesindeki sosyal, kültürel, sanat ve edebiyat ağırlıklı yazılarımız aksadı. Aslında ben de fazlaca siyaset yazmak, yersiz polemiklere girmek istemem. Ancak okuyucu kütlesinin ilgisi hangi tarafa meyilli olursa onu yazmak, konuşmak zorunda kalıyoruz.

Hatırlarsınız mart ayında bir değişiklik yapmış Anamur- İstanbul yolunda ne var, ne yok demiş ve konuya devam edeceğiz demiştik. Olmadı. Buradan İstanbul’daki dostlarımız İsmail Özkök ve Mehmet Şahincileroğluna borcumuz var. Unutmuş değiliz.

Bir milletvekili adayının yerel basın temsilcileriyle toplantıdan söz ettiğimiz yazımızda “ilmi siyaset” konusu dile getirmiş, bir anekdot aktarmıştık. Fakat aynı konunun başka bir kaynakta biraz daha farklı anlatıldığını gördük. Size onu da aktaralım.

Evet, nedir bu “ilmi siyaset”?

“Anadolu’da çok zaman önce, bir dergâhta eğitim alan genç bir derviş varmış. En büyük amacı, eğitimini bitirip yunus gibi gezerek İslam’ın doğru anlatılmasını sağlamakmış. Hocası eğitimin bitimine yakın yanına gelen öğrencisine, “oğlum senden çok memnunum artık sana öğreteceğim bir şey kalmadı, ama yola düşmeden önce ilmi siyasette öğrenmeni istiyorum” demiş. Fakat derviş yola çıkma aşkı ile ne yapar, ne eder hocasını ikna ederek yola düşer.

Genç derviş, yolculuğu sırasında ilk cuma namazını yol üzerindeki bir köyde kılmak üzere abdestini alıp imamın arkasında saf tutmuş.

Namaz kılınmış, fakat kılınırken bir sureyi imamın yanlış okuduğunu duymuş ve selam verilir verilmez ayağa kalkarak, “Hocam duayı okurken bir yanlışlık oldu… Namazı tekrar edelim.”demiş. İmam bu çıkış karşısında şaşırmış ve kızmış.

Cemaate dönerek, “Ey Cemaati Müslim, ben yıllardır size namaz kıldırıyorum. Hiç yanlış kıldırdım mı? Bu tanımadığımız birisi yanlış kıldırdın diyor. Bu adam bizi bölmek parçalamak, birbirimize düşürmek istiyor… Şeytanlık yapıyor. Haydi, şunun haddini bildirelim” demiş ve genç dervişi bir güzel dövmüşler.

Olayın ardından genç derviş, ağzı yüzü kan içinde ve gururu kırık şekilde dergâhta hocasının karşısına çıkmış. Hoca öğrencisinin yüzüne baktıktan sonra hadi temizlen de gel, sonra da ilmi siyaset öğrenmeye başlayacaksın demiş. İlmi siyaseti çok da güzel şekilde hatim etmiş. Eğitimin bitiminden sonra da aynı vakitte namaz kılmak için o köye gitmiş.

Yine bir Cuma vakti olduğu için abdestini alıp aynı imamın arkasında saf tutmuş. Namaz kılınmış, selam verilir verilmez genç derviş, ayağa kalkarak hemen imamın yanına gelmiş… İki büklüm halde ellerine sarılıp öpmüş ve cemaate dönerek; “Ey cemaat, bu mübarek hocamız öyle güzel, öyle huşu içinde namaz kıldırdı ki, hocamız cennetliktir. Hocamızın sakalından bir kıl alıp üstünde saklayan da cennetlik olur. Ben bir kıl alıyorum.”demiş. İmam bu övgü karşısında hoşnut olmuş ama sakalı yolununca biraz acı hissetmiş, fakat ardından gelen cemaatin, üzerine çullanıp, tek tek sakalını yolunca da yüzü kan revan içinde kalmış.

Genç derviş, cami kapısından dönüp sakalı yolunmuş yüzü kanlar içinde kalan imamın haline bakarak yoluna devam etmiş.”

 Masal bu. İsteyen istediği gibi yorumlayabilir. Kimseye sözümüz yok. Bitirelim. Siyaset sorun çıkarma, işi zora sokma değil, sorunları çözme, kolaylaştırma sanatıdır. Onun için “anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az.” diyoruz.

            Hüseyin ŞİNASİ

Bu haber 793 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir