anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 45  
»Bugün 261  
»Toplam 5154277  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.87.61.215
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Ölmüş Eşek Satılır..!

Hüseyin ŞİNASİ

23 Kasım 2018, 11:34

Hüseyin ŞİNASİ

                        ÖLMÜŞ EŞEK SATILIR

     Yerel seçimler 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak. Seçimlerde yarışacak binlerce aday, kendini beğendirmek ve seçtirmek için yollara çıkmış bulunuyor.

      Seçimlerden, adaylardan söz etmek isterdik. Etmeyeceğiz. O halde biraz tebessüm, biraz gülümsemeye ne dersiniz? Haydi buyurun öyleyse.

      İstanbul’un taşı toprağı altındır derler. Ülkenin her tarafından bu lafı duyan uyanıklar, tası tarağı toplayıp İstanbul’un yolunu tutar. Önce bir gecekonduya yerleşir. Yaşamak için, çoluk çocuğunu geçindirmek için yapmadık iş, girmedik boya bırakmaz. Belki bir inşaatta amelecilik, bir apartmanda kapıcılık, bir fabrikada ucuz işçilik, torpili varsa devlet kapısında hademelik. Toptancı halinde hamallık, seyyar satıcılık, tablacılık… Karanlık iş çevirenler de olur. Zamanla şansı yaver gidenler bir iş güç sahibi olur.  Bir iş sahibi olamayan, rezil, kepaze olanlar da çıkar.

      Ali de taşı toprağı altındır diye İstanbul’a giden ailelerin birinin oğludur. Âlinin aklına parlak bir fikir gelir ve köye döner. Bir süre yakın akrabalarında vakit geçirir. Böyle günlerden birinde komşularından Ahmet Ağanın yaşlı ve hasta bir eşeği olduğunu öğrenir. Ahmet Ağa eşeğin işe yaramadığını, satmak istediğini söyler. Ali ile Ahmet Ağa, uzun pazarlıklar sonunda 500 lirada anlaşırlar.

      Ali 500 lirayı öder. Ahmet Ağa eşeği ertesi sabah teslim edecektir. Sabahleyin Ali eşeği almaya gelince, Ahmet Ağa üzgün, Ali oğlum eşek öldü, paranı da harcadım, der. Ama Ali hiç oralı olmaz, Ahmet Amca eşeği ben yine de istiyorum, der. Ahmet Ağa bir şey anlamaz, ölü eşeği ne yapacaksın diye sorar. Ali eşeğin öldüğünü kimseye söylemeden, tombala düzenleyip satacağım, der. 

     Ahmet Ağa kimsenin haberi olmasın diye eşeğin ölüsünü yok eder. Aradan bir ay geçer. Ali ile tekrar karşılaşırlar, merakla sorar, Eşeği ne yaptın Ali? Ali gülerek Ahmet Ağaya cevap verir. Ahmet Amca senin eşeği tombalaya koydum. 10 liradan 500 kişiye bilet sattım. 5000 lira kazandım, der. Ahmet Ağa, peki ölü olduğunu görünce kızmadılar mı? Ali sırıtarak, yok yaa. Sadece kazanan biraz hırladı, ona da 10 lira parasını geri verdim, sevindi gariban, der.

     Ali sadece bununla kalmaz. Daha kaç kere ölmüş eşek üzerinden para kazanmaya devam eder.

     İşte böyle. 
 
     Bu ülkede ne Ali gibi uyanıklar biter, ne ölmüş eşekler, ne de kolay yoldan, emek vermeden, çalışmadan para kazanmaya çalışanlar ve bunlara parasını, malını mülkünü kaptıran alıklar, enayiler biter.
 
     Madem seçimlerle başlamıştık, öyle bitirelim. Seçimler yaklaşıyor, halkın tertemiz oylarını almak isteyenler; onların umutlarına veya korkularına hitap ederlermiş. Unutmayın, ya umut veriyorlar, ya korkutuyorlar… Aldanmayın.

Bu haber 314 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BAHA'DAN ANNESİNE MEKTUP21 Mayıs 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir