anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 78  
»Bugün 3136  
»Toplam 4960085  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.229.97.16
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Cadde ve sokaklarda ücret, mertliği fena bozdu

Hüseyin ŞİNASİ

31 Mart 2012, 19:05

Hüseyin ŞİNASİ

     


29 Mart 2009’da yapılan seçimlerin üzerinden üç yıl geçti.  Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe seçim kampanyalarında sürekli gelişmeden, değişimden ve dönüşümden söz ediyordu. Bu sözlerin ne anlama geldiğini bilsek de bilmesek de insanın kulağına hoş geliyor. Nitekim aradan geçen üç yıl içinde Anamur’da her alanda olduğu gibi yerel hizmetler alanında da bazı değişiklikler ve gelişmeler oldu. Her yeni değişiklik ve gelişmeler sırasında eleştirenler olur, savunup destekleyenler de olur. Çünkü yaptığınız her iş ve işlemlerden herkesi memnun edemezsiniz. İstedikten sora mutlaka eksik ve yanlış bir şey bulunur.

Belediye Başkanı Türe ilk iki yılı Anamur’u tanıma ve tanımlama olarak nitelemiş. Bu yıllarda halk arasında “bir çivi bile çakmadılar” lafı çok meşhurdu. Ancak yapılan hizmetler gün yüzüne çıkmaya ve hizmete girmeye başladı.Nitekim çoğu kişinin bir şeylerin yapıldığını itiraf etmeye başlaması önemli bir aşamadır.

Geçtiğimiz günlerde 3. kuruluş yıldönümü kutlanan Hanımeli Yardım Bankası çok önemli bir boşluğu doldurmuş. Yoksul ve yardıma muhtaç insana çare ve umut dağıtılmış.  

Geri Dönüşüm Tesisleri ile bir taraftan birçok kişi iş sahibi olurken, çöp taşımacılığından büyük tasarruf yapılmış.

Belediye Otobüsleri kartlı sistemle çalışmaya başladıktan sonra ek gelir artışı sağlanmış öte taraftan personel tasarrufu yapılmış.

Cadde ve sokaklar otomatik yer süpürme aracı ile daha temiz ve yaşanılır hale gelmiş.

İskele Meydanda faaliyet gösteren seyyar satıcılar, kendilerine gösterilen yeni yeri beğenmemiş imza kampanyaları düzenlemişlerdi. Şimdi aynı esnaf Mini Çarşıda çalışmalarını devam ettiriyor ve ilgi alanı olabiliyorlar. Yine İskele’de faaliyet gösteren kırık dökük çay bahçeleri de yeni duruma kolay geçmediler. 

Yılların birikmiş sorunlarından biri olan ana cadde ve sokaklarda trafik sorunu ücretli otopark uygulaması ile ortadan kaldırılmış. Hangi ana cadde veya sokağa çıkarsanız çıkın trafik çok rahat ve istediğiniz yere aracınızla ulaşabiliyorsunuz. İki sene önce yazdığımız bir yazıda “Anamur’da trafiğin hali ne olacak? diye sormuş, ana cadde ve sokaklara ilişkin gözlemlerimizi sunmuştuk. O sıralarda belediye tarafından bazı yerler ücretsiz otopark haline getirilmiş, ancak araç sahiplerinin ilgisi çekmemişti. Eskiden olduğu gibi ana cadde ve sokaklarda herkes aracını istediği gibi park ediyor, hatta kimileri yol ortasında durup karşılıklı sohbete tutuşuyor, trafik sıkışıp kalıyordu.

Anamur Belediyesinin geçtiğimiz Kasım ayında aldığı bir kararla bazı ana cadde ve sokaklara park yasağı getirilmiş, bazılarında da park etmek ücretli hale getirilmişti. Uygulama geçtiğimiz günlerde başladı. Belirlenen cadde ve sokaklarda sarı renkte boyayla bölümlendirme ve numaralandırma yapıldı. Görevliler Halk Eğitim Merkezinde eğitimden geçirildi. Bir sabah özel giysili kişilerin cadde ve sokaklarda dolaşmaya başladığını görmeye başladık.

Araçlarını işyerlerinin önünde, ana cadde ve sokaklarda apartmanlarının önünde park edip saatler, hatta günlerce beklemeyi alışkanlık hailen getirenler bu gelişmeye isyan bayrağını çektiler. Kimileri hızlarını alamayıp “belediye yolu satmış” demeye kadar götürdüler. Ama görüştüğümüz çoğu kişi bu uygulamadan fazlasıyla memnun. Belki asıl önemli olanı da yaklaşık kırk kişinin iş ve aş sahibi olması. Asıl ilginç olanı ise milyarlarca para verip satın aldıkları arabalarını, korumasız ve korunaksız bırakıp gitmelerine karşılık, 1 lira ücret ödememek için akla karayı seçmeleri, hatta birkaç katı masraf edip uzak bir yerlere arabalarını götürüp bırakmalarıdır. Demek ki, beğenmediğimiz 1 lira o önemli ve değerli imiş ki, çoğumuzu fena bozdu.

Bundan yıllar önce bir dostum anlatmıştı. Konya’da belediye herhangi bir mahallede yapılması gereken işleri yapıyor, ondan sonra da o mahallede oturanlardan yaptığı işin bedelini “hizmet bedeli veya güzelleştirme bedeli” adı altında fazlasıyla alıyormuş. Belki bu anlayıştan dolayıdır, Konya çoğu kişinin hayranlıkla baktığı en gelişmiş şehirlerimizden biridir. Bilmem aynı yöntem Anamur’da da uygulanamaz mı?

 

 

 

 

Bu haber 1351 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ATATÜRK VE ÇANAKKALE DESTANI18 Mart 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir