anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 46  
»Bugün 981  
»Toplam 4569234  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.221.9.6
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Anamur, "Türk Büyüsü" konserine hazırlanıyor

Hüseyin ŞİNASİ

13 Haziran 2012, 00:06

Hüseyin ŞİNASİ

    Anamur, "Türk Büyüsü" konserine hazırlanıyor

 

Mersin Devlet Opera ve Bale sanatçıları 14 Haziran 2012 akşamı bir kere daha Anamur’da gösterilerini sunacak. Geçtiğimiz aylarda Anamur Turizm ve Kültür Derneği tarafından Anamur Kültür Merkezinde düzenlenen konsere katılmış hayran kalmış ve duydukları halde katılmayanların çok şeyler kaçırdıklarını ifade etmiştik.

 

Anamur Turizm ve Kültür Derneği bu defa hedeflerini daha büyük tutmuş Mamure Kalesinde bir konser düzenleme çabasına girişmişler. Böyle bir girişim nedeniyle ANTUDER’i tebrik ediyorum. Öbür taraftan bu konserin Mamure Kalesi gibi dünyasının sayılı tarihi mekânlarından birinde düzenlenmesine katkı sağlayan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’a, Mersin Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’na ve Anamur Belediye Başkanı Sayın Mehmet Türe’ye desteklerinden dolayı kendi adıma teşekkür ediyorum.

 

Mamure Kalesi, Adana-Antalya yol güzergâhına ve Anamur-Bozdoğan Köyü yakınlarındadır. Mamure Kalesinin ilk kimler tarafından yapıldığı bilinmemekle birlikte Fenikeliler, Romalılar, Bizans, Selçuklu, Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde önemli bir yerleşim yeri olduğu, çeşitli dönemlerde onarımlar ve tadilatların yapıldığı ve Osmanlılar zamanında yeniden tamir edilip Mamuriye adını aldığını biliyoruz.

 

Anamur Kültür Derneği yetkililerinden öğrendiğimiz kadarı ile Mersin Devlet Opera ve Bale sanatçılarının müzikli Türk büyüsü gösterisi için Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğünü, Mersin Opera ve Bale Müdürlüğünün, Kültür ve Turizm Bakanlığının büyük katkıları destekleri olmuş. Mersin Valiliği de kale çevresinin bakım ve temizliği için büyük masraflar yapmış. Aydınlatma için TEDAŞ’ın katkıları olmuş. Konser alanının düzenlenmesi ve ulaşım konusunu Anamur Belediyesi üstlenmiş. İyi olmuş. Fakat çabalarda ANTUDER başkanını yalnız gördüm. Üye olsun veya olmasın herkesin yapılan çalışmalara sahip çıkması, işin bir ucundan tutması lazım. Yoksa bu işler tek kişinin yapacağı şeyler değil.

 

Mersin Opera ve Bale sanatçılarının, her dineldiğimizde gönül telimizi titreten halk türkülerimizden meydana gelen ve “Türk Büyüsü – Folklorama” müzik gösterisi ile hayat bulup, şaha kalkacak Mamure Kalesi bundan yıllar önce de büyük konserlere, festivallere ev sahipliği yaptı. Elbette festivaller, konserler, şenlikler, tören ve programlar yapıldığı çevreye hareket ve canlılık katar. Ama aradan geçen yüzyıllara, insan veya doğal etkenlerin tahribatlarına rağmen ayakta kalabilmiş, sadece Anamur’un değil ülkemizin hatta dünyanın önemli bir kültür miraslarından biri sayılan Mamure Kalesinin kollanıp, özenle korunması gerekiyor.

 

Bu konuda bakın Serhat Demiriz neler yazmış: “Mersin Devlet Opera ve Balesi, birçok türkü arasından seçilen eserlerden oluşan ve "Türk büyüsü" adıyla hazırlanan ‘Folklorama’ adlı müzikli gösteriyi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Kültür varlıkları mirası listesine alınan ‘Anamur Mamure Kalesinde’ 14 Haziran Akşamı muhteşem bir gösteri ile sahnelemeye hazırlanıyor. İki perde olarak sahnelenecek gösterinin Müzik Yönetmenliğini Serdar Yalçın yapıyor. Yaşar Esgin rejisörlüğü, Levent Güngör oyunun koreografisi üstlenmiş. Dekor Seyhan Atamer, kostüm Alev Tol ve Işık düzenlemesi Tarı Deniz tarafından hazırlanıyor. Solistler, Hicran Evşen, Pınar Olgun Güven, Gülçin Altaş, Neslihan Ulaş, Gülden Berber, Nihan Çetin, Ziya Humar, Korhan Dinçer ve Özkan Çavdaroğlu . Piyanoda ise Büyük Üstad Ahad Asker’in icrası yer alacak. Geniş bir Orkestra gurubu ile Dansçılar temsile renk katacaklar. “Türk Büyüsü” gösterisi buram buram Anadolu tütüyor. Çok sesli formatta icra edilen eserde, dansın görsel temaşasına ayrı önem veriliyor.”

 

Anamur ve Bozyazı’da iyi bir tanıtım yapılır, halkın ilgisi sağlanabilirse unutulmaz bir konser olacağı kesin. Bakalım Anamurlular ve Bozyazılılar ne kadar sanata ve sanatçıya ilgiliymiş görelim.

 

Hüseyin ŞİNASİ

Bu haber 1608 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BEN BU VATANIN POLİSİ OLACAĞIM (Şiir)11 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir