anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 71  
»Bugün 3224  
»Toplam 4960173  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.229.97.16
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Anamur'da Kültür Sanat Etkinliklerinden

Hüseyin ŞİNASİ

09 Kasım 2016, 22:07

Hüseyin ŞİNASİ

      Anamur’da Kültür Sanat Etkinliklerinden

Sonbahar mevsiminin son ayındayız. Kasım ayının ikinci haftasında artık gündüzleri iyice kısalmış, geceleri bir hayli uzamıştır. Bu sene saatler geri de alınmadığı için uyum sorunu çok fazla. Birçok öğrenci daha sabah namazı vaktinde okula gitmek için yollara düşüyor.

Kasım ayında şüphesiz ilk akla gelenlerden biri de başkomutan, büyük devlet adamı, ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümüdür. Bunan 78 yıl önce ebediyen aramızdan ayrılan Atatürk’ü büyük bir özlem ve gururla anıyor, arıyoruz. Atatürk’ün toplum hayatını yakından ilgilendiren pek çok konuda görüşleri ve düşünceleri hala dimdik ayaktadır. Atatürk Türk Milletinin çağdaş, ileri ve gelişmiş bir toplum olabilmesi için kültür, edebiyat ve sanatın her alanında ileri gitmesinin bilincindeydi. Atatürk bu düşüncesini şu sözlerle dile getirir: "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir," "Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felâkete mahkûmdur," Atatürk'ün bu sözleri, sanatla ilgili temel düşüncelerini ifade etmesi bakımından da olukça önemlidir. Atatürk'ün sanatçılarla ilgili düşüncelerini ifade ettiği sözleri ise şunlardır: "Sanatçı, toplumda uzun çalışma ve uğraşlardan sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır." "Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsınız."

Geçtiğimiz günlerde Anamur Antik Mozaik ve Sanat Galerisinde gerçekleştirilen değişik bir etkinliğe katıldık. Asil ve Bahar Doğan’ın şahsi gayret ve çabalarıyla oluşturdukları mekan Anamur için ilk olması bakımından çok özel bir öneme sahip.

Anamur’da geçmişten günümüze halk kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacı ile Asil ve Bahar Doğan çifti mütevazi bütçeleriyle işe koyulmuş, zor ve yorucu bir çalışma sonrası Anamur kent kültürünü ifade edebilecek güzel bir yer açmışlar. Geçmiş senelerde Anamur’da ilklerin ödüllendirildiği bir etkinlik düzenlenmiş ve büyük yankı uyandırmıştı. Bu bakımdan Asil ve Bahar Doğan ailesi de yine bir ilki gerçekleştirmiş oluyorlar. Anamur kent merkezinde Vakıflar Bankası yanındaki, eski bir binada hayat bulan Antik Mozaik ve Sanat Galerisine daha merdivenlerden çıkarken ve içeri girerken kendinizi bir başka âlemde buluyorsunuz. Avluyu değişik amaçlar için düzenlemişler, gece günüz oturup dinlenip, sohbet edilebiliyor. Salonda ve diğer odalarda bundan 40- 50 yıl öncesinde günlük hayatta sıkça kullanılan araç ve gereçler sergileniyor.

Asil ve Bahar’ın diğer bir becerileri de taşlardan, ağaç parçacıklarından değişik sanat eserleri yapabilmeleri. Buna ek olarak Roma ve Bizans dönemi mozaik çalışmaları da var. Daha önceleri de Anamur’la ilgili çeşitli sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan Asil ve Bahar çifti, bu kez Anamur sevdalılarını “Siyah – Beyaz fotoğraflarda kalan Anamur” ve “Çocukluk ve gençlik anılarında Anamur” paylaşımları için sanat galerinde bir etkinlik düzenlediler.

Eğitimci ve kültür insanı Elif Ayhan ve köşe yazarı Nihat Erkan'ın beraber sunduğu etkinlikte yer alan Anamur sevdalıları çocukluk döneminde yaşadıkları ilginç anılarını aktardılar.

Etkinlikte Orman Mühendisi İsmail Gübeş’in fotoğraflarla sunduğu Anamur slaytı çok ilginçti.

Son olarak eğitimci ve araştırmacı yazar Şerafettin Güç’ün Karamanoğulları tarihiyle ilgili sohbeti nefisti. Asil ve Bahar’ın bu çalışma ve sanat etkinlikleri yerel yönetim ve kültür bakanlığı tarafından destekleniyor mu bilmiyorum.

Gerek Anamur İlçe Belediyesi, gerekse Mersin Büyükşehir Belediyesi turizmin gelişmesi için değişik çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda işinin ehli olan bu aileye destek sağlanması çok yerinde olur.

Bu arada Anamur’un turistik zenginliklerinden biri olan Köşekbükü Mağarasının yeniden hizmete açılacağı söyleniyor.

Gerek Asil ve Bahar ailesinin gerekse benzeri diğer çalışmaların sergilenmesi için, ilçemizde yerel yönetim ve valilik tarafından restore edilen tarihi konaklardan birinin tahsis edilmesi yararlı olur. Mesela Kısakahyaoğlu Konağı restore edildikten sonra restoran olarak kullanılacağına buna benzer bir etkinlik için tahsis edilse, bir kent müzesine dönüşmüş olsa, amacına daha uygun düşmez miydi?

Evet bitirelim. Atatürk, “milletvekili, bakan, başbakan, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Ama sanatkâr olamazsınız”, demiş.

Hüseyin ŞİNASİ

Bu haber 558 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ATATÜRK VE ÇANAKKALE DESTANI18 Mart 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir