anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 130  
»Bugün 4507  
»Toplam 4863839  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.235.55.253
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

İndirmedi, bindirdi, bindirdi!

Hüseyin ŞİNASİ

16 Haziran 2012, 14:21

Hüseyin ŞİNASİ

                           

 

              Meşhur fıkradır; köyün birine genç ve tecrübesiz bir imam gelmiş. Köyün gençleri imamı kafaya almış ve namazların sayısını azaltmaya karar vermişler. Bir yolunu bulup konuyu açmışlar imama: -"İmam efendi, bildiğin gibi biz tarımla ve hayvancılıkla geçinen insanlarız. Öğle ve İkindi vakitlerinde genelde kırda oluyoruz. Haliyle öğle ve ikindi namazlarını kılmamız mümkün olmuyor! Yorgun olduğumuz için sabah namazına kalkmamız da mümkün değil. Sadece Akşam ile Yatsı'yı kılsak olmaz mı? Devam etmişler, hem senden önceki imam da böyle yapıyordu..." demişler.

              İmam her nasılsa yapılan bu teklifi uygun bulmuş ve başlamış Akşam ve Yatsı namazları ile işi götürmeye. Gel zaman git zaman sonra köyün gençleri "nasıl olsa kafamıza göre bir imam bulduk" diye düşünerek bu sefer de namazın uzunluğunu, uyku ve yorgunluğu bahane ederek Yatsı Namazı'nı da kaldırmayı, kısa olduğu için sadece Akşam Namazı ile yetinmeyi teklif etmişler.

              İmam da "bu konuyu Müftüye danışmam gerekir" demiş ve Müftü ile görüşmeye gitmiş. Müftü ile sağdan soldan konuştuktan sonra köyde olup bitenleri, yaşananları, sadece iki vakit namazla imamlık yaptığını filan anlatmış ve gençlerin isteğini Müftüye iletmiş.
                İmamı dikkatle dinleyen ve her geçen dakika sinir küpüne dönen Müftü Efendi; -"Neee? Hiç öyle şey olur mu? Derhal git köyüne ve beş vakit üzere namaz kıldırmaya başla!" demiş. Arkasından da imamı sille tokat atmış makamından dışarı.
             Dönüşte köyün dışında merakla imamı bekleyen köyün gençleri uzaktan imamı görünce bağırmışlar kendisine; -"İmam efendi ne oldu bizim iş ? Müftü Efendi indirdi mi namaz vakitlerini?" Genç imam, müftüden yediği zılgıt ve azarın da etkisiyle sol elini halka yapıp sağ kolunu halkadan hızla geçirdikten sonra; -"Nah indirdi! Bindirdi, bindirdi!" demiş.

                  Bundan sonrası size kalmış nasıl görür ve anlarsanız.

 

Bu haber 1777 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
KÖROĞLU, KAHRAMANLIK VE VATANSEVERLİK23 Şubat 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir