anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 94  
»Bugün 1039  
»Toplam 4578295  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.146.195.24
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Anamur Akdeniz İlkokulundan izlenimler

Hüseyin ŞİNASİ

07 Eylül 2015, 23:59

Hüseyin ŞİNASİ

 

7 Haziranda yapılan seçimlerde, sandıktan koalisyon çıkmış, milli irade parti liderlerine uzlaşın, anlaşın ve bir hükümet kurun demişti. Liderler anlaşmama, uzlaşmama yolunu tercih ettiler. Sonuç, daha seçimin ertesi gün dillendirilmeye başlandığı gibi erken seçim kararı alındı ve 1 Kasımda halk yeniden bir kere daha sandık başına gidecek.

YSK partilerden milletvekili aday listelerinin 18 Eylül akşamına kadar teslim edilmesini istedi. Bu nedenle partilerde, aday adaylığı aşamasından sonra, milletvekili aday listelerinde iyi bir yer kapma yarışı yaşanacak.

Basına yansıyan haberler ve sosyal medya dedikodularına göre, geçen seçimde adaylık yarışına katılmış, listeye girmiş veya girememiş ne kadar isim varsa tekrar adaylık başvurularını yaptıkları görülüyor. Demek ki, politika böyle bir şey. Kıyısından köşesinden içine bir girdin mi çıkamıyorsun.

Geçelim. Sizi başka bir konuya götürmek istiyorum.

Okullarda yeni eğitim ve öğretim yılı hazırlıkları başladı. Bu sene öğrencilerin ders başı yapmaları çeşitli nedenlerle iki hafta ertelenerek 28 Eylül 2015’e uzatıldı. Ancak okullarda her sene yapılan seminer, plan program işleri devam ediyor.

Okullardaki hazırlıkları yerinde görmek ve başarılar dilemek üzere Anamur - Akdeniz İlkokulu Müdürü Kazım Kılınç’ı ziyaret ettik. Ziyaretimiz sırasında Kazım Beyden milli eğitimdeki yenilikler ve okulu hakkında bilgiler aldık. Aldığımız teknik bilgilere geçmeden önce, Akdeniz İlkokulunu kısaca tanımaya çalışalım.

Akdeniz İlkokulu, kamuoyunda 4-4-4 bilinen ve ilköğretim oklarlının bölünerek ilkokul, ortaokul ve lise şeklinde şekillenmesiyle ortaya çıkan bir okul. Okulda sadece ilkokul eğitimi veriliyor. Merkezde Fatih ve Öğretmen Şükrü Köymen okulları da ilkokul olarak hizmet faaliyetlerini sürdürüyor. Okulun çok eski bir geçmişi yok. Yine merkezde Anamur Ortaokulu ve Vakıfbank Atatürk Ortaokulu ve Cengiz Topel İmam Hatip Ortaokulu var. Diğer eski ilköğretim okullarında ilk ve ortaokul eğitimi birlikte yapılıyor. Kalınören, Çeltikçi, Zehra Marulyalı bu şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Liseler olduğu gibi kalmış. Ne işe yarayacaksa onların da isimleri değişmiş. Ama durumda değişen bir şey yok. Anamur Ticaret Meslek Lisesinin adını Anamur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yapsan ne yapmasan ne olur?

 Akdeniz İlkokulu, Akdeniz Mahallesinde daha önce faaliyete geçen Kız Meslek Lisesinin doğu tarafında yer alıyor. Kuzey tarafında Anamur İtfaiye amirliği bulunuyor. Anamur Kaymakamlığı ve Anamur Belediyesini kendimize merkez kabul edersek. Yürüyerek birkaç dakikada ulaşılabiliyor. D-400 Mersin-Antalya Yolu veya Alparslan Türkeş Bulvarına gelince Tarım Kredi Kooperatifi karşısında İtfaiye Kavşağı da denilen kavşaktan karşıya geçip, İtfaiye Amirliğinin önünden Akdeniz İlkokuluna ulaşılabiliyor. Doğu, Güney ve Kuzeyinden geçen yollar var. Bu yollarda trafik bir hayli yoğun.

Okulun betonla kaplanmış geniş bir bahçesi var. Etraf pırıl pırıl tertemiz. Daha birkaç yıl öncesine kadar okul bahçesinde hiç ağaç yokken, sonradan dikilen ağaçlar boy atmaya, hızla büyümeye başlamış. Geçtiğimiz yıllarda dikilen hatıra zeytin fidanları meyve vermeye başlamış. Güney tarafta çabuk büyüyen kauçuk ağaçları da dikkat çekici. Avluya hemen girişte şirin bir bina var. Burada okul öncesi ve anaokulu eğitimi veriliyormuş. Okullarda daha önceleri anaokulu ve eğitim öncesi öğrencileri ana binaların içinde ayrılan sınıflarda etkinliklerini sürdürmeye çalışırken Akdeniz İlkokulunda ana binanın dışına almışlar, iyi olmuş.

Birinci katta müdür yardımcılarının odası ve sınıflar yer alıyor. Rahat bir merdivenle kinci katta çıkılıyor. Bu katta müdür odası, öğretmenler odası ve yine sınıflar var. Merdiven, koridorlar tertemiz. O değilden sınıflardan birine göz attık pek de kalabalık olmadıkları görünüyor.

Zemin katta çok amaçlı toplantı salonları ve diğer bölümler yapılmış. Konferans salonunda kabalık bir öğretmen grubunu seminer programları kapsamında bir eğitim videosu izlerken yakaladık. Bir süre biz de oturup izledik. Gerçi salonun ses izolasyonu pek iyi değil. Fakat yine de öğretmenlerin böyle bir modern bir imkâna sahip olması güzel bir şey.

Oklun ikinci katında Müdür Odasında Kazım Hocayı masa başında çalışır bulduk. Anamur’un en son açılan okullarından biri olmasına rağmen öğretmen ve öğrenci sayısı hızla artıyormuş. Bu sene 51 personel ve 1037 öğrenciye ulaşmışlar.

Kazım Bey, Akdeniz İlkokulunun hızla büyümesini eğitimdeki başarılarına ve tecrübeli öğretmen kadrosuna bağlıyor. Bundan önceki yıllarda Öğretmen Şükrü Köymen İlköğretim Okulunun da yıldızı parlamış, harikalar yaratmışlardı. Aynı başarı devam ediyor. Tam bu noktada bir tespitte bulunalım. Her başarılı kurumun başında bir amir ve ona her bakımdan destek olan çalışma arkadaşları vardır. Eğer amir ile ona destek olması gerekenler arasında bir oyum yoksa anlaşmazlık almış başını gidiyorsa, orada başarı aramak boşunadır.

Kazım Bey, okulun teknik donanımı konusunda kamu kurumlarından ve yardımsever insanların katkılarından övgüyle söz etti Ayraca çevre düzenlemesinde, ağaçlandırmada belediyeden ve Başkan Türe’den büyük destek gördüklerini söylerken çok duygulanmıştı. Gelmiş geçmiş tüm belediye başkanlarının okullara katkıları konusunda, diğer okul yöneticilerinden de benzer ifadeler ve övgüler duymuştuk.

Kazım Bey bir açıklamasında şöyle diyor; öğrencinin sorunlarını dinleyip çözüm üreteceğiz. Bugün okulumuzun veli memnuniyeti çok yüksek. Sürekli gelişeceğiz, yeniliğe açık olacağız, öğrencilerle birlikte biz de sürekli öğrenmeye devam edeceğiz. Ve başarımızı daha da arttırarak devam ettireceğiz.”

 

Dün yürüyüş sırasında, Anamur Anadolu Lisesi önünden geçerken bir şey dikkatimi çekti. Okulun dışındaki trafo binası ve çevrede düzenlemesi Anamur Belediyesi tarafından yapılmış. Etraftaki yollar ve kaldırımlar parkeyle kaplanmış. Trafo boyanmış, anlamlı resimler çizilmiş, veciz sözler yazılmış. Buraya kadar her şey güzel. Fakat trafonun ön tarafında büyük ve yaldızlı harflerle “Bu Hizmetler Sizin İçin” gibi hiç de hoş olmayan ifadenin yer almasını yadırgadık, uygun bulmadık. Zaten birileri tarafından bazı harfleri yerinden sökülmüş, anlam bozulmuş. Öyle kalacağına tamamen kaldırılırsa iyi olacak.

İşte tam bu noktada, Aydın Doluoğlu hocamın naklettiği bir Mıdış Hikâyesi konulabilir. Ama uzatmayalım. Nasıl olsa ilgililer konuyla ilgileneceklerdir.  

Bu haber 745 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
KKTC 35. YIL VE BİR ANIM17 Kasım 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir