anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 64  
»Bugün 3264  
»Toplam 4960213  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.229.97.16
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

İÇEL SANCAĞI ANAMUR KAZASI

Gazi MERT

27 Nisan 2014, 22:50

Gazi MERT

MUSTAFA ERİM VE “ OSMANLI BELGELERİNDE İÇEL SANCAĞI ANAMUR KAZASI ” KİTABI ÜZERİNE…

 

Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şube Başkanı, Mersin Evlerini ve Tarihi Yapıları Koruma Derneği Başkanı, Mersin Kent Tarihi Müzesi kurucusu Sayın Mustafa Erim 2004 yılından buyana OSMANLI ARŞİVLERİ üzerine yaptığı çalışmaların ilk ürünü olarak ANAMUR‘un tarihini gün ışığına çıkardı.

 

“OSMANLI BELGELERİNDE İÇEL SANCAĞI ANAMUR KAZASI “ kitabı 10 yıllık bir çalışmanın ürünü…

 

Sayın Mustafa Erim Türkiye’de bir İLK ‘e imza atmış ve Osmanlı Arşivlerini araştırmak isteyenlere OSMANLI ARŞİVLERİ’ nin kapılarını açmıştır.

 

Kitabını; Yetişmesinde büyük emeği olan babası Sayın Şükrü Erim’e ithaf etmiş…

 

Kitap: 566 sayfadan oluşmaktadır.

 

Kitap hakkında; Gazeteci-Yazar Abdullah Ayan, Araştırmacı-Yazar Mirza Turgut, Prof. Dr. Ayşe Aydın, Prof. Dr. Tuğba Yanpar Yelken, Prof. Dr. Yusuf Zeren, Doç. Dr. Cemal Altan, Yrd. Doç. Dr. Songül Ulutaş, Araştırmacı-Yazar Gazi Mert çok güzel görüşler yazmış…

 

Anamur’un Osmanlıca olarak idari haritası en başa yerleştirilmiş…

 

“OSMANLI BELGELERİNDE İÇEL SANCAĞI ANAMUR KAZASI“ kitabı 4 bölümden oluşmuş…

 

            

 

Birinci bölümde; Anamur’un tarihi ele alınmış…

 

İkinci bölümde; Osmanlı döneminde Anamur ele alınmış... Bu bölümde Anamur’un idari yapısı; Osmanlı İdare Teşkilatı içinde belgelerle sergilenmiş…

 

Üçüncü bölümde; Osmanlılar tarafından tutulan Anamur ile ilgili resmi defterler yayımlanmış… Bu resmi defterler arasında: Nüfus Defteri, İcmal Defteri, Evkaf Defteri, Tahrir Defteri, Vergi Defteri, Mukata’at Defteri, Temettuat Defteri, Tımar Defteri, Varidat Defteri, Yörük Aşiretlerinin Durumuna Dair Yapılan İnceleme Defteri, Cizye Defteri. Şer’iyye Sicilleri, Sicil Ahval Defterleri… yer almış.

 

Yine bu bölümde;  Anamur’un Osmanlılar döneminde Toplumsal Yapı’sı, İdari Yapı’sı, Ekonomik Yapı’sı, Dini Hayat’ı, Gelirleri, birbirinden ilginç muhtelif konular ele alınmış…

 

Dördüncü Bölümde ise; Osmanlı arşivlerinde bulunan Anamur ile ilgili çok kıymetli 101 belge incelenip okuyucuların istifadesine sunulmuş…

 

Sözlük, Kaynakça ve Anamur’la ilgili fotoğraflar kitaba ayrı bir güzellik katmış…

 

Sayın ERİM’in GİRİŞ bölümündeki şu tespit’i gerçekten çok düşündürücü…

 

Osmanlı Arşivlerinin tasnif çalışmaları yapılırken Cumhuriyet döneminde Osmanlı’ya ait tüm değerlerin reddedilmesi politikasından hareketle,  1931 senesinde Maliye deposunda muhafaza edilen arşivlerin okkası 3 kuruş 10 paraya Bulgaristan’a hurda kâğıt fiyatına satılması…( Bakınız: GİRİŞ bölümü )

 

Sayın Mustafa Erim’ in Kitabını tanıtırken: “ Elinizdeki eser. Anamur tarihine olduğu kadar, Mersin tarihine, Türk ve Osmanlı tarihine, ışık tutacak nitelikte, tarih araştırmacılarına yol gösterecek müstesna bir çalışma ürünü… “demiştim.

 

Sözlerimin sonunda da : “Sayın Mustafa Erim’e ANAMUR TARİHİ konusunda yaptığı bu güzel çalışması için ANAMURLULAR adına sonsuz teşekkürler eder, başarılarının devamını dilerim“ demiştim.

 

Sözlerimi aynen tekrarlıyor ve tekrar teşekkür ediyoruz.

 

Şimdi sizlere biraz da Sayın Erim’in özgeçmişinden söz etmek istiyorum:

 

Sayın Mustafa Erim;1959 Yılında Diyarbakır'da doğmuştur.

 

1973 yılında ailece Mersin'e yerleşmiş. Orta Öğrenimini Mersin’de yapmıştır.

 

1980 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirmiştir..

 

Sonra Çağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde 2. Lisans eğitimini yapmıştır.

 

Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme Yönetimi dalında “Restorasyon İşletmelerinde İnsan Kaynakları Eğitimi” konusunda Yüksek Lisans yapmıştır.

 

"Merkezi Yönetimlerle Yerel Yönetimlerin Yetki Paylaşımı ve Yetki Dağılımı" konusunda Doktora yapmıştır.

 

Öğretmenlik ve idarecilik yapmış, 4 tiyatro eseri yazmış ve sergilemiştir.

 

Milli Prodüktive Merkezi’nin açmış olduğu "Eğitimde Verimlilik" yarışmasında birincilik ödülü almıştır.

 

Sanat Yapıları ve Kent estetiğine olan ilgisi sonucu şehircilik ve tarihi yapılar ile ilgili projelerde aktif görev yapmıştır.

 

Mersin Evleri, Anamur Mamure Kalesi, Korikos Kalesi, Kızkales ive  "Mersin Kent Sorunları ve Çözüm Önerileri", "Mersin Resim ve Heykel Müzesi Sanat Tarihi Raporu", "Mersin Kent Tarihi" hakkında çalışmalar yapmıştır.

 

Branşıyla ilgili İtalya, ABD, Avusturya, İngiltere, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Bosna-Hersek ve Fransa  'da incelemelerde bulunmuş, makaleler yazmıştır.

 

Bir grup gönüllü ile "Mersin Evlerini ve Tarihi Yapıları Koruma Deneği'ni” kurmuş, halen bu derneğin başkanlığını ve Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şube Başkanlığını yürütmektedir.

 

Mersin'de bir ilk olan "İmam Hatip Lisesi Eğitim Araçları Müzesi"nin faaliyete girmesini sağlamış ve Türkiye'nin ilk özel Kent Tarihi Müzesi olan  "Mersin Kent Tarihi Müzesi"nin kuruculuğunu yapmış halen mütevelli heyeti başkanlığını yapmaktadır.

 

Araştırmacı –Yazar Mustafa Erim’in “ OSMANLI BELGELERİNDE İÇEL SANCAĞI ANAMUR KAZASI “ kitabını edinmek isteyenler İNTERNET’ ten “ www.hemenkitap.com “ dan temin edebilirler.

 

Ayrıca; Sayın Mustafa Erim 24 MAYIS 2014 CUMARTESİ günü Anamur Turizm ve Kültür Derneği’nin davetlisi olarak ANAMUR TİCARET VE SANAYİ ODASINDA ; “OSMANLI BELGELERİNDE İÇEL SANCAĞI VE ANAMUR KAZASI “ adlı kitabının tanıtımı yapacak ve bir konferans verecektir.

 

Şimdiden bütün Anamurluları ve Anamur’a gönül verenleri bu tanıtım konferansına davet ediyor ve sayın ERİM’e başarılar diliyorum.

 

Hoşça kalınız.

 

Gazi MERT

Bu haber 1401 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ATATÜRK VE ÇANAKKALE DESTANI18 Mart 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir