anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 31  
»Bugün 990  
»Toplam 2575948  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.162.66.24
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Dost Siteler

www.anamurunsesi.com

 

Sponsor Alanı

BİR ÜSLUP SORUNU: SEN KİMSİN?

Hüseyin DENİZ

11 Haziran 2012, 00:43

Hüseyin DENİZ

Kızanlar seslerini yükseltiyor ve öfkeyle haykırıyorlar: Sen kimsin?

 

Günümüzde bu soruyu soran kişinin amacı sizin kim olduğunuzu öğrenmek değil, sizi küçümsediğini, ciğerinizin beş para etmediğini yüzünüze karşı haykırmaktır. Hem de tükürmekten ve sövmekten beter biçimde.

 

Bu soruyu soran kişi söylemese de size “Ben öğretmenim, ben zenginim, ben milletvekili veya kaymakamım” demek ister. Hani her zaman öğretmeni milletvekilini, zengini, kaymakamı baş tacı ediyoruz ya. Herkes kendisini baş tacı etmelidir diye düşünür haspam.

 

Ama aslında “Sen kimsin?” diye sesini yükseltirken, kendi kollarına da kelepçeyi vurmuş olur. Çünkü karşısındaki kişi toplumun en alt basamağında da olsa ona “Peki, sen kimsin?” deme hakkını vermiş olur. İşte dananın kuyruğunun koptuğu yer burasıdır.

 

Atalar derler ki “Baş ağır gerek, kulak sağır.” Eğer hafiflik yapar da karşına çıkan herkese “Sen kimsin?” diye hırlarsan, uyuz bir sokak köpeğinden farkın kalmaz. Ve gene atalarımızın tabiriyle “Azan kurda, kızan köpek” yakışır.

 

Hani milletvekili vatandaşa kızıp “Ben milletvekiliyim” diye kükremiş. Vatandaş da cevabı yapıştırmış “Ben de milletin aslıyım” diye.

 

Bu sözlerin altında biraz da vatandaşı dinlemekten kaçınma, onu adam yerine koymama alışkanlığının izleri vardır. “Ben doktorum, kardeşim sen kimsin?” diyen hekime vatandaş “Ben de hastayım ulan eşşoğlu eşek” demek hakkını elde eder. Peki, burada itibarını kaybeden kim olur? Vatandaş mı, yoksa hekim mi? Çıplak gözle bakıldığında hekimin efelenmesi haklıymış gibi görünür. Öyle ya! O adam çalışmış çabalamış hekim olmuş. Karşısındaki de hiçbir emek çekmeden hasta olmuş. Veya biri öğretmen olmuş da öteki Sarı Çizmeli Mehmet Ağa olmuş.  Ya da vekil olmuş. Siz Sarı Çizmeli Mehmet Ağa olmanın kolay bir şey olduğunu mu sanıyorsunuz? Hiç düşünmüyor musunuz herkes okuyup beyefendi, hanımefendi olurken bu adam niye sarhoş oldu, ağır işçi oldu diye. Düşünmüyorsanız çevrenize bir daha bakın ve düşünün.

 

Hekim olmak, öğretmen veya vekil olmak hiç kimseye başkalarına cart curt etme hakkını vermiyor. Aksine karşısındaki kişi kim olursa olsun onu sonuna kadar dinlemek, sorusuna ve sorununa çözüm bulmak görevini yüklüyor. Devlet seni vatandaşa veya ona buna efelensin diye değil, adam gibi davransın diye okuttu kardeşim. Ha sen zenginmişsin… Paranı benimle mi yiyorsun kardeşim? Zenginsen oğluna uşağına zenginsin. Bana zırnık koklatmazmışsın. Senden para pul isteyen mi var? Ben sana biat etmektense arpa ekmeği yemeye razıyım kardeşim. Sen kimsin? Beni mahpusa atarmışsın. Rahatımı kaçırırmışsın. Kaçır ulan! Benim zaten bir elim yağda bir elim balda mı? Böyle düşünmeye alışmış veya böyle düşünmeye başlamış birisine “Sen kimsin?” derseniz, alacağınız cevap sizi yamyassı edebilir.

 

Size birisi “Sen kimsin?” diye meydan okumaya kalkarsa bilin ki sizin korkup susmanızı, ya da isteklerinizden vazgeçmenizi, kendisini sıkıntıya sokmamanızı bekliyordur. Karşınızdaki kişi vali de olsa,  dekan da olsa, din adına konuşan vaiz de olsa ona karşı sesinizi yükseltmekten korkmayın: Peki sen kimsin?

 

Akıllıysa susacaktır. Azıcık zayıf akıllı ise size ben şuyum, ben buyum demeye kalkarsa artık ağzınıza geleni söyleme hakkınız doğar.

 

Ben gazeteciyim, ben öğretmenim, ben politikacıyım, ben senin büyüğünüm…

 

Ben aslında hiçbir şey değilim. Olsaydım, seni yumuşacık davranışımla ikna eder yola getirirdim. Sana insan gibi davranır, ilişkiyi sarpa sardırmazdım. Senin içindeki bencillik duygularını kabartıp, sana kişiliğime karşı saldırma hakkını vermezdim. Seni dağlara çıkarıp eşkıya değil, düze indirip evliya yapardım.

 

“Sen kimsin?” diyen, hiçbir şey; “Sen her şeysin” diyen, çok şeydir.

 

SONSÖZ: BEN SİZİ KÜÇÜMSEYEN DEĞİL, ANLAMAYA ÇALIŞAN BİRİ OLMAK İSTERDİM.

Bu haber 939 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Terfi Alınmaz, Terfi Edilir28 Temmuz 2016

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

Sponsor Alanı

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir