anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 9  
»Bugün 533  
»Toplam 14096839  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.236.116.27
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

ESPRİSİ KALMAYAN DÜNYA

Fatma ÖZDENİZ

22 Aral?k 2020, 13:10

Fatma ÖZDENİZ

                    ESPRİSİ KALMAYAN DÜNYA

 

Evlerde gözaltına alınmış gibiyiz. Gözaltında olanların haftada bir gün görüşleri vardır. Şu an bizim o lüksümüzde yok. Görüşürsek  riske gireceğimizden, mikrop alma tehlikesi olduğundan evlattan, eşden, dosttan uzak durup evlere kabul etmiyoruz.

Market alışverişlerimiz sipariş usulü. Pazara çıkamıyoruz. Alışverişlerin poşetlerini çöpe atıp yeni poşetlere aktarıyoruz.

Kolonyalar, kolonyalı mendiller ve antiseptikler yaşamımızın bir parçası oldu.

Deterjanlarla, sirkeyle yatıp kalkıyoruz. Tuzlu su ve sirke gargaraları revaçta. Herkes birbirine yeni tarifler veriyor. Yeni yeni baharatlar yemeklerimize girdi.

Çesit çeşit ada çayları piyasaya çıktı. Herkes arkadaşına bir çeşit karışım tarifi veriyor.

Evler okul gibi oldu. Öğrenciler, öğretmen ana babalar her biri bir odada ders verip ders alıyorlar. Sınavlar yapılıyor sınav olunuyorlar. Öğrenciler öğretmenlerinin yüzünü özlediler. Birçok üniversiteye yeni başlayan öğrenciler anfilerini merak ediyorlar. Sanal olarak tanıştıkları arkadaşları ile buluşmak istiyorlar.

65 yaş üstü büyükler sanki evdeki eşyalara bekçi oldular. Misafirlerimiz için aldığımız koltuklar, yemek servisi yapıp dostlarla sohbet ettiğimiz yemek masaları da öksüz kaldılar, anlamlarını yitirdiler.

Özel günlerde giyerim diye aldığımız giysiler dolaplarda asılı kaldı. Mantolar, montlar, çeşit çeşit şallar, abiye kıyafetler koronaya lanet okuyorlar.

Hiçbir eşyanın kıymeti yokmuşta bilmiyormuşuz dostlarımız, arkadaşlarımız olmadan. Farkımız yokmuş meğerse ocağın üstündeki boş duran çaydanlıktan.

Kek yaptım gel beraber yiyelim demek ne kadar değerli imiş. Bu günümüzü şu kafede yapalım demenin anlamı çok büyükmüş. Gel demeyi de gitmeyi de hor kullanmışız herhalde.

Sevdiklerimizi kucaklamayı, kokularını almayı çok arzu ediyoruz. Hele şu hiç hoşlanmadığınız maskeler, antiseptikler. Yaşlılar dua okurlar, dilekler; ölmeden eski günleri görmek için. Torunlarsa dedeleri nineleri kucaklıyacakları günleri beklerler.

2020 bize neler yaptı.2021 re ne halde gönderiyor bizi? Dertleri devretme 2020 yeni yıla. Dertler, sıkıntılar seninle kalsın. Hayatımızı yaşantımızı bize geri ver. Aç yolumuzu çocuklarımızı, torunlarımızı, arkadaşlarımızı özledik.

En güzel kıyafetimi giyip dışarı çıkmak istiyorum. Sakine arkadaşımla kahve içip biraz dedikodu yapmak çok iyi gelecek bana. Dilimin bağı çözülecek.

.     Alış-veriş ettiğin dükkânları özledim. Ayakkabılarım dolapta eskidi. Yiyeceğim meyveleri kendim seçmek istiyorum.

Pastanede arkadaşlarımla buluşup kadayıf üstü dondurma yemeyi özledim. Onlarla şakalaşıp kahkaha atmak istiyorum. Dostlarımı evime davet edip vitrinde tozlanan fincanları kullanmak istiyorum.

Dostlarımı, arkadaşlarımı kaybetmek istemiyorum. Ölenlere kuran okutmak için çorba pişirmeyi arzu ediyorum. 2020 ne olur bizim güzel yaşamak istediğimiz birbirimize iyi dilekler dilediğimiz tertemiz yeni yılımıza korananı devretme. Sende kalsın yeter aldığı canlar, yaktığı yürekler. Ömürlerinin sonunda yaşlılar rahat etsinler, çocuklar çocukluklarını yaşasınlar. Gençler pembe hayallerine kavuşsunlar.

İş yerleri açılsın, üretim yapılsın. Memleketim zengin olsun.

Yurdumun üstüne bol yağmurlar yağsın güneşler doğsun  çünkü yağmur ve güneş demek bol ürün demek.

Milletim 2021 de yokluk kıtlık görmesin. Savaştan uzak barış ve adalet içinde yaşasın.

Bütün yavrularıma, yarenlerime koronadan uzak mutlu, huzurlu, sağlıklı bir yeni yıl diliyorum.

 

Fatma ÖZDENİZ

Bu haber 8141 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    MÜLAKATLARDA DA GÖRÜNTÜ KAYDI...12 May?s 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir