anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 45  
»Bugün 241  
»Toplam 14152871  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

BİR BAHARI EVDE YAŞAMAK

Fatma ÖZDENİZ

03 Haziran 2020, 23:56

Fatma ÖZDENİZ

           BİR BAHARI EVDE YAŞAMAK

 

Aylardan Haziran. Bahar mevsiminin bitip yaz mevsiminin başladığı günler. Ayrı bir özelliği de üç aydır koronavirüs nedeni ile kapalı olan iş yerlerinin açılış günü. İşyerlerinin açılması demek ekonomi damarlarımıza kan gelmesi, hayat bulması demektir. Cadde ve sokaklarımızın canlanması, yurdumuzun benzine kan gelmesidir. Koca bir ilkbaharı kazanmadan geçiren esnaflarımızın rızık kapıları. Ayarıca o esnafların çalışanları da işsizlikten kurtulacaklar, eski gelirlerine sahip olup umut kapıları yeniden açılacak. Sadece umutları hayat bulmayacak kaybolan moralleri düzelecek.

 

Evde kapalı, işsizken dejenere olan aile ilişkileri düzene girecek. Dost ve arkadaşları ile iletişimleri yeniden işlev kazanacak. Evlerinde, aile fertlerinde yaşam azmi güçlenecek. Umutsuzluğun yerini umutlar alacak. İnsanlar işlerinin kıymetini, kutsallığını daha iyi bilecek. Bu karantina çok korkuttu, işsiz bıraktı, yıprattı, ufkumuza  kapkara bir bulut gibi çöktü ama biraz da bazı şeylerin kıymetini bilmemize neden oldu.

 

Önce sağlığın ne derece kıymetli olduğunu, paranın pulun ikinci derecede kaldığının farkına vardık. Sağlıkçıların bilhassa doktorlarımızın, bilim adamlarımızın kıymetini anlamış olduk. Sağlıklı ömrün onlarla ilişkisi vurgulandı. Normal yaşamın tehdit altında iken ne halde olabileceğimiz gözler önüne serildi.

 

Düşmanın; eli silahlılar olamadığını öğrendik. Daha doğrusu silahların da bazı şeylere karşı ise yaramadığını, etkisiz olduğunu yaşayarak öğrenmiş olduk. Korkusuzları, kabadayıları bile korkutan birinin olduğunu bütün dünya anladı.

 

Sağlık olmadıktan sonra varlıkların, sahip olunan birçok kıymetlerin kıymetinin olmadığını öğrendik. Daha fazlaca insan nasıl oluruz diye bu boş zamanda düşündük…

 

Dünyada can kaybı yarım milyona dayandı. Herkes can derdine düştü. Sınırlar  kapandı, seyahatler durdu, otobüsler garajda, uçaklar hangarda kaldı. Olmayana gösteri yaptığımız fiyakalı elbiseler, takılar, mükellef sofralar, milyarlık arabalar bir anda ise yaramaz hale geldi.

 

1 Haziran gününden itibaren normalleşmeye adım atılıyor. Mukaddesatlarımıza sahip  olup daha fazla insanı değerlere önem verme yolunda adımlarımızı atarız. Daha sağlıklı düşünüp ev, mahalle ve cemiyet ilişkilerimiz de maddeden çok maneviyata önem veririz.

 

Terbiye edemediğimiz önüne geçemediğimiz kıskançlıklarımızı, hırslarımızı, içimizdeki çirkin kural dışı arzularımızı terbiye eder ve düzeltiriz.

 

Çok kazanıp azmayız az kazanıp imrenmeyiz. Kazandıklarımızı gücü yetmeyenlerle paylaşmaktan zevk alırız.

 

Bahar mevsiminin güzelliklerini yaşayamadık. Haziran ayı ile birlikte yaz başladı. Bilim adamlarının uyarısına uyarak yazın güzelliklerinden de mahrum olmadan sağlık için de sonbahara ulaşıp işlerimiz yolunda, çocuklarımız okullarında, memleketimiz huzurlu, insanlarımız hür, vatanımızın huzurunu bozanların  helak olduğu, millet ve memleket ekonomisi düzgün, insanların birbirine güvendiği, ahlaksızlıkların son bulduğu bir günde sonbaharı sonlandırır kış mevsimine sıcak evlerimizde geçirmek üzere gireriz. Bu güzel temennilerle yaşayan her canlıya sağlık sıkıntısından uzak güzel bir YAZ MEVSİMİ dileklerimdir.

 

65 yaş üstü vatandaşlar olarak sabırla serbest olacağımız günleri özlemle bekliyoruz. Bu yaşta çocuğumun kokusuna, torunumun sevgisine, komşumun sesine, arkadaşlarımla içtiğim dost kahvelerine, çay sohbetlerine, ömrümüz uzatan özgürce gezmeye, temiz havaya hasret kaldık.

 

Baharın papatyalarının kokusunu unuttuk. Mevsimlik meyvelerin çoğunun tadına bakamadık. Bahar gitti yazı bize verin. Serin yerlere, yaylalara gidelim. Ömrümüzün kışını yaşarken bir kış siz  eklemeyin ömrümüze. Tabi ki devletimiz bizim sağlıklı yaşamamız için bu kuralları koyuyor olduğunu biliriz ama siz de yaşlanınca ancak bizi anlarsınız, ruhbanlarımızın ne kadar sıkıldığını.

 

Devletimize selâmetler.

 

Fatma ÖZDENİZ

Bu haber 3120 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir