anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 47  
»Bugün 239  
»Toplam 14152869  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

VEFA ve NİSYAN

Fatma ÖZDENİZ

24 Ekim 2013, 18:21

Fatma ÖZDENİZ

                              VEFA VE NİSYAN

 

İnsanlar olabildiğince hayatı iyisiyle, kötüsüyle, sağlıkla, hastalıklarla, çirkinliklerle, güzelliklerle, varlıkla, yoklukla, hatta felaketlerle, fırtınalı ve aydınlık, mutlu günlerle yaşarlar. Yaşadığı her olay onlara tecrübe kazandırır. Kazandıkları bu tecrübeleri yaşayacakları ilerideki hayatlarında kullanırlar. Kullanmazlarsa aynı yanlışları yapmaya devam ederler. Önemli olan, bu günle yarının aynı olmaması.

 

Zaman gelir kötü giden hayatınızda gidişat değişir. Madden ve manen çok iyi duruma gelebilirsiniz. Herkes sizin yanınızdadır. Dostlar bol ve size yapmayacakları yardım, yakınlık yoktur. Bu yakınlık ve ilgi sizin mutluluğunuzu tavan yaptırmaktadır. Sebebi sizde olan dostlar sevgililer edinmişlerdir bu iyi gün dostları. Daha doğrusu öyle görüntü verirler ki; “gönlümüzün kitabındaki bize bir defa selam vereni kıyamete kadar unutmayız” düsturunu hatırlatırlar. O anda sizden başkası ne hayallerinde ne de hayatlarında vardır. Ama insan dediğimiz bu kişiler ancak iyi günlerde vardırlar. Hep sizden güç ve umut alıp ilerlerler. İstediklerini elde edip bir yere geldiklerinde geri dönüp asla bakmazlar. Bivefalarını ortaya çıkarırlar. O insanlara güç verenlerin emekleri boşa çıkar. O fedakâr insanlar, onlardan; güleryüz, samimiyet, dürüstlük ve akde vefa beklerler.

 

Vefa deyince hep uğradığımız vefasızlıklar aklımıza gelir. Sözünde durmamak sevgiyi, saygıyı sürdürmemek vefasızlıktır. Aile içinde, komşular arasında, akrabalarda, arkadaşlar arasında, hele siyasette hep yanınızdayız derler işleri bittince yok olurlar. Telefonlar susar, yüzler görülmez olur. Olan o geride kalanlara olur. Akraba olduklarına da, arkadaşlıklarına da, her hali kârda gösterdikleri özverilere nedamet ederler.

 

HASların vasfıdır vefa. NİSYAN, yani unutmak; HAMların ve HAZIMSIZlarındır. Hamlar ve hazımsızlar hiç bir zaman makam ve mevkiinin geçici olduğunu bilmezler, anlamazlar. Onların oldukları yere; hiç kış gelmez, yaz sıcakları uğramaz, hep ilkbahardır onlarda. O kadar inanmışlardır ki; onunla sonsuzdadırlar. Yeryüzünde her şeyin geçici ama insanlığın kalıcı olduğunu bilmek her kişinin harcı değildir. Dünyayı gösteriş ve yalanlarla dolduranların, vefasızların sonlarının hüsran olduğunu, hayat yolculuğunda görüyoruz. Böyle insanların zalimlikleri de, otoriteleri de kural tanımaz.

 

Hiç bilmezler ki; bir gün zalimler mazluma, mazlumlar bir gün zalime döner. Mazlumun da zalimin de kültürü aynıdır. Vefada aldatmaca yoktur. Vefa, eskilerin deyimiyle;  dostluğun, şükran duygularının, minnettarlığın ve ikili ilişkilerin olmazsa olmazıdır.

 

Allah’tan, en yalnız olduğumuz anlarda; en güzel gülüşleri samimi bakışları ile yolumuza ışık tutan geçmişten günümüze bir gölge gibi hep yanımızda duran, içimizdeki umutsuzluğu yok edebilen başardıklarımızı öne çıkararak yeniden yüreğimizi, yeşertip aydınlık günlerin sizin olacağını telkin eden vefanın, dostluğun asaletine yakışır dualarla söz verip, hayallere ihanet katmayan, maddeye tutsak olmayan insanlarla karşılaşmayı nasip etmesini dilerim.

 

                Ormanlarıyla güzeldir dağlar.

                Çiçekleriyle hoştur kırlar.

                Çağlayanlar güzeldir duruluğuyla.

                Özgürdür sular ulaşınca denize.

 

 

                                                      

                                                                        Fatma ÖZDENİZ

Bu haber 1981 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir