anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 62  
»Bugün 12053  
»Toplam 7552188  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 18.204.229.70
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Fatma ÖZDENİZ

09 Mart 2019, 01:12

Fatma ÖZDENİZ

                      DÜNYA  KADINLAR  GÜNÜ

 

Kadın yeryüzünün  bazen akıl  almaz  şekilde  güçlüsü, bazen de  en zayıfıdır. İlgi çekendir, merak uyandırandır  öznelerden biridir. Karmaşık olmasına rağmen  harikuladedir. Bazen de şeytaniliğin en  güzel  örneğidir. Yan yana olması imkânsız  duyguları  bir ara da taşıyan, yeri gelince  değiştirip dönüştürendir. Kadın doğurgandır, bu yönüyle  hep  bir adım öndedir.

 

Kadın tattır, lezzettir. Kadın elinden  içilen  bir  bardak suyun, bir  tabak  yemeğin tadı başkadır.

 

Kadın evinin tertibi  düzeni, hastalıkta  doktoru, hemşiresi, öğretmeni, aşçısı, işçisi, güven kaynağı, koruyucu meleğidir.

 

Kadınlar yufka  yüreklidirler  her şey  onları  duygulandırır.

 

Bir  şarkının  namelerine, şiirin  dizelerine, acı olayları  anlatan  yazılara, filmlere, bir çocuğun  ağlamasına, yoksulun  haline, her  canlının  çektiği  acı  için  duygulanır  kadın.

 

Her  duygusuyla  etrafına  mesaj  verir  kadın.

 

Öksüz, yetim  kalmış  çocuklara, soğukta  titreyen  kuşlara, sokak  hayvanlarına  merhamet kaynağıdır  kadın.

 

Kadınlar narinlerdir,  çabuk  kırılırlar, incinirler, alınırlar. Onların   suyu  sevgidir. Aynı çiçeklere  benzerler. Suyu   az  verirsen  buruşup  solarlar  ve  sonlanırlar.

 

KADIN  HEM  SEVGİ  KAYNAĞI  HEM  DE  EN  ÇOK  İHTİYACIMIZ   OLANDIR.

 

Hani  bir  fidanı  özenle  yetiştirip  büyütürsün, Sonra  da  uygun  olmayan  bir toprağa ekersen, ona  yaramayan  gübre  verirsen, birde  bakmışsın  solmuş, hastalanmış.

 

İşte  kadınlar da aynı. Anne  babası  prensesler  gibi  büyütür, bir  dediğini  iki  etmez, hah dediği yere  han  yaparlar. Ama  öyle  birinin  eline  düşer  ki; dünyaya  geldiğine  pişman olur. Karşısındaki  işi  olunca  ilgilenir, çoğu  zaman  unutur.

 

Görev  icabı  uzak  bir  yerde  oturuyorsunuzdur, aileleri  özlemle  görmeye gidersiniz. Beyefendi  ailesinden  gördüğü  ilginin  rehavetine  kapılır, onlarla   gülüp oynamaktan kadınını  ve  çocukları  unutur. Ne  yerler   ne  içerler, nerede  yatarlar  kalkarlar bilmez. Hiçbir  zaman   ortayı  bulamaz.

 

Birde  kızar:

 

-Ne  var, ne  oluyor? Yine  kıskançlığın  tuttu  gibi  laflar  ederek  kadının kalbine kocaman bir  taş  koyar.

 

Bazı  kadınlar  da  üçüncü  şahıslarla  kıyaslanırlar. Onlara  uşak  yapılırlar. Ezilirlerde ezilirler. Bir  de  çevre  baskısı  varsa  vah  haline.

 

Kadın  o  zaman  sabah  ağlar akşam  ağlar. Kendi  kendine  çareler  arar. Anne babaya üzülürler  diye  kıyıp  anlatamaz.

 

Kimi  onuruna  yediremez, bir  ömür  boyu  çeker. Erkeklerin  kendi  ailesine  gelince  her imkân  vardır.  Hediyeler hatır  aramalar.

 

Kadına  eziyetin  sınırı  çok  geniş. Kimi  erkek  gönlünü  dışarı da  avutur. Eve  yatmaya gelir. Kadının  tek  eksiğinin  para  olduğunu  sanır. Parayı  verir, ne  halin  varsa  gör  der gibi. Ne  çocuktan, ne  evin  alım  satımından  haberi  olur. Yine  kadın  hüzünleri  ile baş başadır.

 

Ama  kadını  o  göz  yaşları, yaşama  savaşı  vererek dik  duruşu  olgunlaştırır. Artık çocukları ile  baş başadır. Evlatlarının  başarıları, sağlıklı  olmaları en  büyük  güç  kaynağıdır kadına.

 

“Her  kadın  bir  roman  gibidir. Kimi  okunur kiminin  kapağı  bile  kaldırılmaz.

Kadın  kimine  nefs    bilene  nefestir.” Şemsi  Tebrizi

 

Kimisi  bozuk  para  gibi  harcanır. Hayatı  sisler içinde  hep  gridir.

 

Kimisi   geçim  kaynağı  olarak  kullanılır. Patronu, kocası, gelin olarak  mensup olduğu ailenin  her  ferdi  üzerinde  söz  sahibidir. Sadece  üçüncü  şahıslar  değil, beceriksiz koca yüzünden  kayınvalidenin  kız  kardeşleri  de  içlerindeki  kaynanalık  arzularını, başkasını kullanma  heveslerini  karşılarlar. Öyleleri  vardır  ki: pazar  alışverişinin  bile dedikodusunu utanmadan   eder.

 

-Onlar  en  pahalı  turfanda  sebzeleri  alırlar, para  tutmazlar.

 

Erkeğin  adının  çapkına  çıktığı  yerde, tecavüzler  de  kahpe  adını  koymuşlardır KADINA.

 

İnsanlığı  başlatan  Havva, Sevgilinin  canı  Amine’dir   KADIN.

 

İffet  abidesi  Meryem’dir  KADIN.

 

Kadın  hep  zarar  gören, çile çekendir. Ama  zarar vermeyendir, çilelerin  önüne  bent çekendir.

 

En  büyük  mutlulukların   baş  kahramanı, dertlerin  dermanıdır  kadın. Hayat arkadaşının tökezlediği: hastalıkta, sağlıkta  en  büyük  desteğidir.

 

Hayatın, beşerin  can  damarıdır  KADIN.

 

İnsan  neslinin  devamı  için  elzemdir  KADIN.

 

Yaşamın  rengi  ve  kokusudur  kadın. Koklamak  değil  koklamaya   kıyamamaktır KADIN.

 

Yaşama  dair  tüm  lezzetlerin  tadıdır  KADIN. Tadına  su  katmamalı. Erkeğin canına  can  katar, kadının  canını  yakmamalı.

 

Sadece  ana  değil, anaya  duyulan  sevgi  kadar sevilmelidir  KADIN.

 

Yaradan’ın  erkeğe  emanetidir. O’na değer  verip   ihanet  etmemeli.

 

Öyle  kadınlar vardır  ki: kaya  gibidirler. Onları  hayatın  seli, fırtınası, kasırgası  bile yıpratamaz. Haklarını   savunurlar, sosyal  güvenceleri  veya  güçlü  bir  aileleri  vardır arkalarında.

 

Mesleklerini, işlerini   önemserler, başarılıdırlar. Yaşama  sımsıkı  sarılırlar. İnançlarını  asla yitirmezler.

 

Yüreklerini  pınarlardan  akan  sular  gibi  serin  tutarlar. Asla  yıkılmazlar. İçlerindeki yaranın  apse  yapıp  irin  akıtmasına  izin  vermezler. Ne  mutlu  böyle  güçlü  kadınlara.

 

Sekiz   Mart’a  Dünya  Kadınlar  Günü  kutlanır, istatistikler  tutulur, dokuz  Mart’ta unutulur.

 

Kadın  çocuğunu  dokuz  ay  karnında  taşır, senelerce  kucağında, bir  ömür  boyu  da kalbinde  taşır.

 

Ama  bazı  evlatlar  bunun  farkına  varamıyor  mu?  Yoksa  hayat  arkadaşının etkisinde  mi   kalıyorlar. Annelerini  rencide  ediyorlar.

 

Anneye  değer  veren  eşler  (erkek   kadın  fark etmez ) eşlerini  çok  severler. Çünkü onlar her   canlıyı  çok  severler.

 

Öyle  kıymettir  ki  kadın  kıymetsizleştirenlerin  karşısında  dimdik  durur.

 

Kadın  evlatlarını  tavuk  misali  kanadının  altına  toplar. Varlıkla  yoklukla  mücadele ederek yavrularının  istikballerini  temin  ederler. Kadın  faydalanan  değil  faydalanılandır.

 

Şehit  tabutuna  sarılıp  gözyaşı  döken  kadın, yeri  gelince  vatan  savunmasında  Şerife Bacılar, Nine  Hatunlar  ve  daha  nice  Türk  Kadınları  gibi  seve  seve  görev  alırlar.

 

Alın  terinin  en  muhteşem  sahibidir   KADIN.

 

Kadınların  mutlu  olduğu  yuvalarda  aile  fertleri  hep  mutludur. Babalar  ve  evlatlar başarılıdırlar.    “DÜNYADA  HERŞEY  KADININ   ESERİDİR.” M. Kemal  Atatürk

 

Kadın  erkek  birbirinin  yarısıdır, bir birlerini  tamamlarlar. Yarısına  zarar gelirse öbür yarısı da   aynı  şekilde  etkilenir.

 

Kimse  yarısından  ayrılmasın. Yuvalar  dağılmasın, ne  erkeklerimiz  ne kadınlarımız ve sevgili  yavrular  mahzun  olmasınlar. Yaşarken  hasretlik  ve  mahrumiyetler  insanın isteyerek  veya   istemeyerek    çektiği  en  büyük  cezadır.

 

Acı  ile yoğrulan  sabır  ile  bilenen   kadınlarımızın  DÜNYA  KADINLAR  GÜNÜ kutlu olsun.

 

Erkeğin  adam  olduğu  yerde  kadına  her  gün  kadınlar  günüdür.

 

Fatma   ÖZDENİZ

04  Mart  2017

Bu haber 3560 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    UNUTULAN ALIŞKANLIKLAR18 Temmuz 2020

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir