anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 23  
»Bugün 134  
»Toplam 14152764  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

YALNIZLIK

Fatma ÖZDENİZ

03 Ocak 2014, 10:48

Fatma ÖZDENİZ

                           YALNIZLIK

 

        Hep korkardım yalnızlıktan, ama artık korkmuyorum. Öyle rahatım ki çünkü uzağım yalancıdan, ikiyüzlüden, saygısızdan, aslı olmayan sevgilerden. Allah’la baş başa kalmak çok güzel.

 

        Yalnızlığımda Allah’a dua ediyorum; Ya rab beni kimseye muhtaç etme, rahmetli eşimin “inşallah kimseden yardım istemezsin, sen benim elemden tuttun, yaradan da senin elinden tutsun” dualarını duyar gibiyim. Onu hayal etmek güç veriyor. Güzel şeyleri hatırlamak istiyorum.

 

        Hayatımın en güzel anlarını hayal ederim. İlk yavrumun doğumu, ardından ay yüzlü bir kız çocuğum, andan 4 yıl sonra dünya tatlısı kızım. Hepsi ayrı mutluluk. Onlar gençliğimizi, yuvamızı süsleyen nadide çiçeklerdi. İlk kelimeleri, yürümeleri, oyunları, diş çıkarmaları ve dişemeleri (yeni dişlerin gelişi). Onların bakımları, işe giderken gitmeyin diye ağlamaları hala kulağımda. Yaramazlıkları, sevinçleri, mutlulukları arkama dönüp bakınca çok ama çok güzeldi. Onlarla yaşlanmak güzeldi. Hayat yolu çok dikenli. Senin, benim elimizde değildi kıskançlıklar nedeniyle yolumuza taş koymak isteyenlerin olması. Ama yine de kaosları, kâbusları aşarak yolumuza devam ettik. Yavrularımızın tahsilleri sırasında zaman zaman maddi sıkıntılar da çektik, ama hiç yorulmadık. Evlilikleri, torunlarımızın dünyaya gelişi hepsi ayrı güzeldi.

 

        Torunlarımızın büyümelerini, okula başlamaları görmek, onların her anlarını doyasıya yaşamak bizi çok heyecanlandırırdı. Günay bey şiirinde bu durumu şöyle ifade etmiş. “Üç dal verdin, üç daldan yedi tomurcuk, geri dönüp baktım kırk üç yıl geçmiş, şimdi dalcıkların sırası gelmiş, kaderimiz bize böyle rol biçmiş. Bir de bakmışız ki elli yıl olmuş. O zaman dalcıklar da dal açar. Bizde başlar yeni bir bahar.” Diyerek güzellikleri yarı gerçek yarı hayal dile getirmiş. İnsanlar hayatta hep umduğunu bulacak, görecek diye bir kayıt yok. Elli yıl hayal ederken kırk altı yılsonunda veda etti. Ben o hayallerle yalnız kaldım. Yalnız değilim, kendimi yalnız hissetmiyorum, ama kimsenin hayatına sağlıklı olduğum sürece dâhil olmak istemiyorum. Yalnızlığın; düşünme fırsatı, sakinlik dinginlik, muhasebe etme fırsatı ve Allah’a yakınlık olduğunu düşünüyorum. Bence her kişi zaman zaman yalnız kalmalı ve kendini ölçmeli, gelmişini geçmişini düşünmeli. Yolun neresindeyim? Eğri miyim, doğru muyum? demeli. Gençlikte havalarda uçtuğumuz günlerimizi düşünmeli. Yerli yersiz anlarını tartmalı.

 
        Günahlarımızla, sevaplarımızla baş başa kalmaktır, yalnızlık.

Bu haber 2198 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir