anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 34  
»Bugün 454  
»Toplam 14150201  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 44.192.94.177
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

ÇOCUK EĞİTİMİNDE AİLELERE DÜŞEN GÖREVLER III

Mustafa KAYA

06 Haziran 2012, 00:21

Mustafa KAYA

ÇOCUK EĞİTİMİNDE

                   AİLELERE DÜŞEN GÖREVLER III

 

Çocuklarımızı yetiştirirken sevginin ve sevmenin su gibi, ekmek gibi, hava gibi asıl bir ihtiyaç olduğunu akıldan çıkarmamalıyız. Sevgi çocuklarımızın yeteneklerinin harekete geçmesine yardımcı olur. Çocukların her türlü maddi ihtiyaçlarını karşılamak sevgi ihtiyaçlarını asla gidermez Sevgi çocukları ruhen ve manen büyütür sağlıklı oluşmasını sağlar.

 

Çocuklara sadece seni seviyorum demek, seni şu şartla seviyorum demek,  aslı olmayan bir seni seviyorum demek çocuğu sevmek değildir; bu sevgi de sevgi değildir.

 

Sevmek, çocuklarımızın bize karşı hiçbir şey saklamayacakları kadar açık ve net olarak cesaretle anlatabilecekleri bir kişiliğe sahip olmalarını sağlamaktır. İyi bir saygılı kişi olmak, iyi bir insan olmak çocuklarımızı olduğu kadar tüm insanlığı da sevmekten geçer.

 

Çocuklarımızın herhangi bir başarısızlığı bizim bir başka komşumuza karşı enginliğimiz ve düşük aile olduğumuz anlamına gelmez. Aynı yaşta olan komşu çocuğunun başarılı olmasını çocuğumuzun başarısızlığı ile asla kıyaslamamalıyız (Başına kakmamalıyız). Bir komşu çocuğunun falan üniversiteyi kazanması olayını evimizde ki aynı yaşta olan çocuklarımıza siz neden kazanmıyorsunuz? Siz delisiniz, o, akıllıdır…gibi kişiliği zedeleyici karşılaştırma yapmamalıyız.

 

Çocuklarımızı yetiştirirken mutlaka temel ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Ancak onun ötesinde lüks bir hayat anlayışına asla alıştırmamalıyız.

 

Sorumluluk, tutumluluk, varın kıymetini bilme, komşuya nasıl davranacağını kavrama, büyükleri sayma küçükleri sevme… gibi alışkanlıkları çocuklarımızda mutlaka davranış haline getirmeye çalışmalıyız. Onları severiz diye yapmaları gereken işleri ve ödevleri kendimiz yapıvermemeliyiz. Çocuğun her şeyini yapmak kendine güveni olmayan, hep yardım edilmesini bekleyen bir çocuk yetiştirmekten ibarettir. Ancak kendisinin yapmasına yardımcı olmalıyız.

 

Çocuklarımız okuldan eve dönerken: Şu ders nasıl geçti, yazılıyı nasıl yaptın, sınavda kaç puan aldın,…gibi sorular çocuğu anne ve babasının kendisini yalnızca not için sevdikleri düşüncesine götürür.Her hal ve davranışlarımızda çocuklarımızın önemli olduklarını kendilerine hissettirmeliyiz. Çocuğa sevgi tokluğu kazandırdıktan sonra derslerle ilgili yukarıdaki soruları sormalıyız.

 

Çocuklarımızla haftada bir sefer masa başında toplaşıp dertleşmek, sohbet etmek, evin durumlarından, paranın var olup olmadığından bahsetmeliyiz.

 

Çocukların gelişim ve eğitiminde ana-baba, öğretmen, rehberlik servisleri aynı yönde hareket ederlerse faydalı olur. Çocukların önünde ana- baba, öğretmen birbirlerini asla kötülememeli. En azından çocukların önünde yapmamalıdırlar.

 

Ana ve babaların çocukların önünde birbirlerini sürekli kötülemeleri çocuk eğitim ve gelişiminde çok yanlış bir davranıştır. Bu durum çocuğun önünde kavga noktasına varmışsa o ailenin vardığı sonuç tüm fertlerinin yıkımı ve toplumun başının belası demektir. Hangi yaşta olursa olsun çocuklarımızı kısa süreli kucaklayıp öpmek çocuğun sağlıklı gelişmesine yardımcı olur.

 

Şimdi kendimizi bir test edelim. Birimize trilyonlarca para karşılığı çocuğumuzu bıçakla dilim dilim kesme teklifi yapılsa acaba kim kabul edebilir. Sanırım hiç kimse kabul edemez. Buradan anlaşılıyor ki çocuklarımızın kıymeti, önemi ve değeri hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar büyük.

 

O zaman bu anlattıklarımız boyutunda çocuklarımıza sahip çıkalım ve onları yaşayan ölü durumuna sokmayalım. Toplumun başına bela etmeyelim.

 

Dinimizin: “İYİ BİR EVLAT YETİŞTİRENİN HAYIR DEFTERİ ÖLÜMÜNDEN SONRA DA KAPANMAZ” sözünü unutmayalım.

 

Mustafa KAYA

Eğitimci/Yazar

Bu haber 2208 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir