anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 45  
»Bugün 233  
»Toplam 14152863  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

OSMANLININ SON ZAMANLARI

Mustafa KAYA

10 Ekim 2012, 23:19

Mustafa KAYA

OSMANLININ SON ZAMANLARI

(ATATÜRK’Ü ANLAMAK)

Hepimiz biliyoruz ki Osmanlı Devleti: Kuruluş dönemi, yükselme dönemi, duraklama dönemi ve son olarak da çöküş ve yıkılış dönemleri ile yuvarlak 600 yıl tarih sahnesinde yerini almış, bir İmparatorluktu. Biz burada sadece çöküş yılları ile Cumhuriyete geçildiği dönemlerden bahsedeceğiz.

Özellikle 1900’lü yılların başı ile 1920’li yıllar arasında Osmanlı her taraftan kuşatılmış, tarih sahnesinden silinmek istenmiştir.

İngilizlerin, Fransızların, İtalyanların ve Rusların oluşturduğu İTİLAF Devletleri adını alan emperyalist güçler son teknolojik savaş malzemeleri ve silahları ile Osmanlı Devletini tarihten silmek için birkaç cepheden, birkaç koldan saldırıya geçmişlerdir. Osmanlıyı perişan eden Trablusgarp Savaşı, İtalyan Savaşı, Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı… Gibi birçok cepheli savaşların karşımıza dikildiği dönem hep 1900’lü ve 1920’li yılların arasındadır.

Düşmanların saldırıları karşısında son dönem Osmanlı padişahlarımız ne yapacaklarını bilemez duruma düşmüşler, ABD’nin mi? Yoksa İngilizlerin mi himayesine girsek diye manda tercihi aramaya başlamışlardır. Emperyalist Devletlerin Osmanlıya “HASTA ADAM” dedikleri dönem yine Osmanlının son dönemleridir. İstanbul’un İngilizler tarafından işgal edildiği; İstanbul’dan Anadolu’ya geçişlerin izin ve kontrole tabi tutulduğu yine aynı takvim sınırları içerisine girmektedir. Bu dönemde bizi perişan eden tarihten silecek olan öyle iki önemli antlaşma vardır ki: MONDROS MÜTAREKESİ ve SEVR Antlaşmaları yine aynı döneme isabet eder.

30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan MONDROS Ateşkesi Osmanlının elini, kolunu bağlıyor ve vatanı işgal etme işi düşmanın inisiyatifine bırakılıyordu. Bu acı maddelerin bazıları: Ordumuz tamamen terhis edilecek, Boğazlar İtilaf devletlerine açılacak, Osmanlı askeri hiç silah taşımayacak. Hele hele içinde öyle bir yedinci madde vardı ki: Düşman Devletler istedikleri zaman istedikleri yeri işgal edeceklerdi. Düşman Devletlerin esirleri derhal serbest bırakılırken Osmanlı esirleri bırakılmayacaktı. Demiryolları ve ticaret gemilerimiz düşman devletlere teslim edilecekti. Telsiz, telgraf ulaşımı düşman devletlere geçecekti… gibi.

SEVR antlaşması da yukarıdaki maddelerden farklı değildi. Ancak düşman devletler: ATATÜRK ve 19 arkadaşının bu antlaşmaya karşı çıkmasından ve kendi aralarında Osmanlıyı nasıl paylaşacakları konusunda anlaşamadıklarından bir türlü yürürlüğe girmiyordu.

Bu sıralarda Türk Ordusu ATATÜRK VE diğer Paşaların komutasında zaferler de kazanıyorlardı.  I. Ve ll. İNÖNÜ

Savaşları, Çanakkale zaferi, 30 Ağustos zaferi, Sakarya Meydan Savaşı, Afyon zaferi ve sonunda bizi yok etmek isteyen düşmanların LOZAN Antlaşmasına mecbur olmaları gibi önemli olaylar vardı. Düşman Devletlerin “HASTA ADAM” anlayışları LOZAN antlaşması ile ortadan kalktı.

Şimdi bu anlattıklarımdan anlaşıldığına göre ATATÜRK ve arkadaşları olmasaydı Osmanlı Anadolu topraklarından sürülecek ve yok olup gidecekti. ATATÜRK ve o günün Paşaları söz sahibi değilken Balkanlarda kaybettiğimiz topak miktarımız %83’tür.( Yani 100 metre kare topraktan 83 metre karesini savaşlarda elimizden aldırmışız)

Şimdi ATATÜRK’e dil uzatanlara soruyorum yukarıda saydığımız ve sayamadığımız MONDROS antlaşmasındaki maddelere bu kahraman komutanlar da boyun eğselerdi bu gün bu topraklar üzerinde bağımsız bir TÜRKİYE CUMHURİYETİ olur muydu? Bir diğer sorum da: Yukarıda saydığımız zaferleri Padişah gücü ile kazandıysak, ATATÜRK ve arkadaşları henüz ordu üzerinde söz sahibi değillerken Padişah ve ekibi Balkanlarda neden % 83 oranında toprağımızı kaybetti? Bir üçüncü sorumda: Osmanlı Devletini emperyalist devletler yıktığı halde bazı insanların ATATÜRK yıktı diyerek sataşması büyük bir yanlışlık ve iftira değil midir? Bir dördüncü sorum ise: Bu gün de dâhil olmak üzere Batı devletleri ATATÜRK’Ü hiçbir zaman sevmediler hâlâ da sevmiyorlar. Bu duruma göre ATATÜRK’Ü sevmeyenlerle düşman devletler aynı noktada buluşmuyorlar mı? Düşmanlar, ATATÜRK’Ü üzerinde yaşadığımız topraklardan kovuldukları ve savaşlarda perişan edildikleri için sevmezlerken, bizdeki sevmeyenlerin sevmemesine sebep nedir?

Bu millet için çalışan kim olursa sevelim. Birlik ve beraberliğimizi koruyalım, vatan bölücülerine fırsat vermeyelim, bir olalım, iri olalım, diri olalım.

 

MUSTAFA KAYA

Bu haber 7231 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir