anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 24  
»Bugün 414  
»Toplam 14150161  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 44.192.94.177
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

SAHTE HEDİYE

Mustafa KAYA

11 ?ubat 2013, 14:32

Mustafa KAYA

        SAHTE HEDİYE İLETİP İKİ DOSTA KAVGA ETTİRİR

İsaklar, Yarmasu, Dere Köyü, Anamur, Bozyazı yörelerinde dolmuşçu Yusuf olarak bilinen Yusuf Dönmez herkes tarafından sevilen bir kişi olup adı geçen köyler ile Anamur-Bozyazı arasında yolcu taşımacılığı yapmaktadır.

Bulunduğu toplumda mizahlı, komik ve güldürücü konuşmaları ile tanınır. Kendine has laf edişi ve kendine has gülüşü ile ayrı bir özelliktir. Mizahlı konuşmalarında gururu kırıcı davranışlardan kaçınır ancak güldürücü olmasını sağlar.

Osman Koyu(FAZLI OSMAN)  ve Ahmet Kahraman(TÜTÜ’NÜN AHMET) birbirleri ile iyi dostlardır. Osman Koyu Anamur-Kızılaliler Köyü’nde ikâmet edip ağırlıklı sebzecilik yapar. Ahmet Kahraman ise Yarmasu Köyünde ikâmet edip çiftçilik ve ağırlıklı elmacılık yapmaktadır.

Güzün, elmaların bol olduğu bir günde Dolmuşçu Yusuf Yarmasu Köyü’nden Anamur istikâmetine yolcu götürürken bir çuvala meysuluk bir çürük elma doldurarak Fazlı Osman’a “bunu sana Ahmet Kahraman gönderdi yalnız, beş lira ücreti var” diyerek, parayı alır; çürük elmayı teslim eder. Osman gayri ihtiyari olarak sağ olsun arkadaş der. Çuvalı sırtladığı gibi eve götürüp bir açar bakar ki böyle bir elmayı eşek bile yemez. Başlar Amet’e küfür etmeye. Hâlbuki bu olaydan ne Ahmet Kahraman’ın haberi var ne de Fazlı Osman’ın haberi var.

Öbür gün Anamur’dan Yarmasu, İsaklar ve Dere Köyü’ne dönerken bir çuvala bir çürük domates doldurup, Yarmasu Köyüne varınca: Ahmet Kahraman’a “bunu sana arkadaşın Fazlı Osman gönderdi yalnız, beş lira ücreti var” diyerek ondan da beş lirayı alıp salçalık bile olmayacak çürük domatesi teslim eder. Tabi ki Fazlı Osman gibi Ahmet de çok memnun olduklarını belirtirler.

Ahmet, çuvalı bir açar çürük domatesin kokusundan çocuklar evden dışarı kaçışırlar. Evin uzak bir yerine dökmesine rağmen koku devam eder. Ancak toprağa gömerler öyle koku gider. O’da Osman’a öfkelenerek ver yansın eder.

Aradan bir müddet zaman geçince Fazlı Osman ve Ahmet bir düğünde karşı karşıya gelirler. Birisi ben eşek miyim de bana öyle çürük elma gönderdin der.

            Öbürü de ülen! Ben inek miyim de bana çürük domates gönderdin diye birbirlerine saldırırlar. Aralarına köylüler girerek kavga önlenir. Tabi iş anlaşılır.

Sonunda bu işin Dolmuşçu Yusuf tarafından tertiplendiği anlaşılır her ikisi de bir olup Yusuf’u dövmeye karar verirler ancak Yusuf kaçar. Onlarda dövmekten vazgeçerler.

Tabi bu aralar gülüşmeler gırla.

Kaynak: Yarma Su köylüleri ve Yusuf Dönmez.

 

MUSTAFA KAYA

Bu haber 2130 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir