anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 43  
»Bugün 235  
»Toplam 14152865  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

DOST SANDIĞIMIZ ZEHİRLER

Mustafa KAYA

05 Aral?k 2014, 10:52

Mustafa KAYA

BİZİ ÖLÜME GÖTÜREN DOST SANDIĞIMIZ ZEHİRLER

 

Çağımızın insan canını yok eden caniler arasında trafik kazaları, iş kazaları, savaşlar, terörü sayabiliriz.

 

Bununla birlikte insanları içten içe kemiren, yok eden güya kendimizce dost kabul ettiğimiz ve vücudumuzun en kuytu yerinde sakladığımız sigaranın ise bizi yok eden en büyük düşman olduğunun hiç farkında olmuyoruz.

 

Nedir bu sigara denen illet? Beş yaşındaki çocukların, gelinlik kızlarımızın,  çocuk emziren genç gelinlerimizin, çarşıda, pazarda, kırlarda köylerde dolaşan her yaştaki insanlarımızın cebinde sigara, ağzında sigara.

 

Günümüzde yıllık olarak terörden 3000 kişi ölürken, sigara ve bağımlılık yapan zehirlerden 100 bin kişi yok olup gitmektedir. Akciğer kanserinden ölenlerin % 95’i sigara zehrine dayalı olarak ölmektedir. Hal böyleyken ne yazık ki sigaraya başlama ve kullanma yaşı 12’ye kadar inmiş olup, özellikle sahipsizlik  veya ilgisizlik  en önemli sebeplerdendir..

 

Çocuklarımızı belli yaşlarda takip edip kiminle ve nasıl bir arkadaş gurubu ile yan yana olduklarını bilmemiz ve ona göre kontrol etmemiz lâzım. Sanıyorum ki hiç bir anne, hiçbir baba kendi cebinden vermiş oldukları harçlıklarla çocuğunun çöp bidonlarının yanında, kıyıda köşede veya bir park kenarında bağımlılık ve kötü alışkanlıklar yüzünden ölü olarak bulunmasını istemez. Onun için en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızı bu gibi kötü alışkanlıklardan korumamız gereklidir.

 

Şunu unutmayalım ki: çocuklar, küçük yaşlarda annelerin, babaların, öğretmenlerin ve büyüklerin söylediklerini değil; yaptıklarını ve davranışlarını örnek olarak alırlar. Çocuklarına: “Ben alışmışım bırakamıyorum siz içmeyin” diyen bir baba, bir öğretmen, bir sağlıkçı bu davranışında asla örneklik yapamaz ve dediklerini tutturamaz. Hele hele ulunduğu yerde ve toplumda sevilen bir kişinin böyle demesi çok daha zararlıdır. Çünkü özellikle çocuklar böyle kişileri kendilerine rehber olarak alırlar.

 

Sigara ve diğer kötü alışkanlıklar öyle sinsi bir şekilde bize yapışıyor ki çoğu zaman hiç farkında bile olamıyoruz. Bir yerde bir uçak kazası olur 300 kişi ölür bunu herkes fark eder fakat sigara ve onun devamı olan kötü alışkanlıklardan yılda 100 bin kişi ölür hiç kimse bunun farkında bile olmuyor veya olamıyor.

 

Bu gün içinde yaşadığımız dünyada her yıl 5 milyon insanın zehirli bağımlılık sebebiyle ölüp gittiği istatistikler arasındadır.

 

26 /10/ 2014 Cumartesi saat 19’da belediye toplantı salonunda Niğde Üniversitesi görevlilerinden işin uzmanı olan iki konuşmacının sigaranın zararları ile ilgi bilgi verici konuşmalarına katıldım. Bu programı Anamur Ülkü Ocakları tertipleyip huzura getirmiş. Tahmini 250­- 300 civarında bir katılım vardı. Orada gördüğüm şu ki katılımcıların hemen hemen hepsi ülkücü-idealist zihniyetli kişilerden oluşuyordu.

 

Şimdi şu soruyu sormak lâzım: Sigara ve zararlı alışkanlıklar konusu sadece Ülkücüleri mi ilgilendiriyor? Yani bu çok ama çok yararlı konuyu öğrenmek her görüşteki, her düşüncedeki insanların ihtiyaçları değil mi? Böyle bir sıkıntıyı gidermek için öğrenmek diğer görüşteki insanlarımızın görevi değil mi?

 

Günümüzün vebası sayılan bu illetten kurtulmak her insan için önemlidir.”SENDE BİR BİLGİ VAR, BENDE DE BİR BİLGİ VAR. BENDEKİ BİLGİYİ BEN SANA VERDİM, SENDEKİ BİLGİYİ DE SEN BANA VERDİN. ŞİMDİ HER İKİMİZDE DE İKİŞER BİLGİ OLDU.” sözü bu anlatmak istediğimi sanırım çok güzel anlatıyor.

 

Onun için bilgi verici, öğretici, eğitici faydalı bir konuyu Rus Lideri yapsa bile alabilmek herkesin görevi olmalıdır. Zaten PEYGAMBERİMİZ de “İLİM ÇİN’DE DE OLSA GİDİP ÖĞRENİNİZ” derken bunu anlatmak istemiyor mu?

 

Anamur Ülkü Ocakları Başkan ve yöneticilerine bu bilgilendirici konuşmaya öncülük etmelerinden dolayı şahsen teşekkürlerimi sunarım.

 

Mustafa KAYA

Bu haber 1835 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir