anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 30  
»Bugün 463  
»Toplam 14150210  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 44.192.94.177
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

KARDEŞLİK VE SEVGİ

Mustafa KAYA

12 Ocak 2013, 23:59

Mustafa KAYA

     KARDEŞLİK VE SEVGİ, TOPLUMU GÜÇLÜ TUTAR

 

        Hepimiz biliyoruz ki tüm insanlığın atası ÂDEM babamızla, HAVVA anamızdır. Temelde kardeş olan insanlık sanırım manevi yönden eksik ve bilinçsiz olduğu için birbirini yemeye ve öldürmeye her geçen gün artarak devam etmektedir.

 

Manevi olarak hissedilen kardeşlikler birlik ve beraberlik aracı olarak kullanılırsa insanlığın birbirine bağlı olmasını sağlar bu birliktelik su dalgaları gibi genişleyip gider.

 

        Hiçbir insan yavrusu ana karnında ve doğmadan önce her hangi bir alışkanlık sahibi değildir. Öyle ise insanın gerçek asaleti, hakiki kimliği, şahsiyeti doğuştan önceden değil, doğumdan sonraki aldığı bilgilerinden ve faziletinden gelir. Yüce dinimizde “MÜMİNLER BİRBİRLERİYLE KARDEŞTİR” derken insanlar arasındaki samimi bağların güçlü olmasını istemektedir. Durum ne olursa olsun, duygular hangi yöne çekerse çeksin kardeşlik ve sevgi hayatımızın her zerresine kadar gitmedikçe dağılmalar bölünmeler devam edecektir. Bu kardeşlikler bizde: ALLAH sevgisi, Peygamber sevgisi, din sevgisi vatan sevgisi, birlik-beraberlik sevgisi, bayrak sevgisi, ana- baba sevgisi, insanlık sevgisi, komşuluk sevgisi… gibi sevgilerle perçinlenir ve güçlenir.

 

        İnsanlar gönül yıkıcı değil, gönül yapıcı, gönül alıcı olmalıdır. Gerek içimizde bulunan, gerekse dışarıda olan düşmanlarımız bizleri savaşla yıkamadıkları için kardeşlik ve sevgi duygularımızı köreltmeye çalışıp bizi içten yıkma politikası uygulamışlardır. Bu günün PKK’sı, dünün sağ-sol çatışması, yaratılmaya çalışılan Alevi-Sünni kavgaları hep kökü Haçlı Savaşlarına kadar inen bölücü düşman hareketleridir.

 

        Gerek evlerimizde, gerek okullarımızda, gerekse diğer ortamlarda çocuklarımıza kardeşlik ve sevgi duygusu aşıladığımız zaman birlik ve beraberliğimizi güçlü tutmuş oluruz ve düşmanın araya girmesine fırsat vermeyiz. Tabi ki bazı insanlar almış oldukları zehri bir türlü kardeşliğe ve dostluğa çeviremezler. İçlerindeki kin ve garazlarını sürdürmeye devam ederler. Bu anlayıştaki kişilerin mutlaka bir maddi ve manevi rant dediğimiz haksız kazanç peşinde oldukları gerçektir. Fertler olarak birbirilerimizi seversek, aile ocakları olarak kökümüze ve geleneklerimize bağlı kalırsak, millet olarak birbirimizi sever ve kardeş gibi bakarsak büyük, güçlü, sözü geçen, herkes tarafından saygı duyulan bir toplum oluruz.

 

        Sevgiler ve kardeşlik iki taraflı olursa uzun ömürlü ve sağlam olur. Sevgilerin en güzeli karşılıklı olan sevgidir. Tek taraflı sevgiler zayıf ve cılız kalır. Hani denir ya: “SEV SENİ SEVENİ HÂK İLE YEKSAN İSE,SEVME SENİ SEVMEYENİ MISIR’A SULTAN İSE.” Onun için zorla güzelliğin olmayacağını da bilmek lâzım. İnsanların gönül kırıcı olmaması gerekir. Her şeyin tamirini yaparsın ama kırılan gönlün tamirini yapmak oldukça zordur.

 

        Yunus’un:

BİR KEZ GÖNÜL YIKTINSA,

BU KILDIĞIN NAMAZ DEĞİL,

YETMİŞ İKİ MİLLET DAHİ

ELİN YÜZÜN YUMAZ DEĞİL, mısralarında olduğu gibi eğer bir gönül kırdınsa hemen namaz kılmanın da bir faydası olmayacaktır.

 

        Kin duygusu insanın taşımaması gereken bir duygudur. Aşırı kin duygusu taşımak, bir ateş gibidir, hem kendini hem de çevresini yakar.

 

        Toplumun birbirleri ile birlik ve beraberlik içinde olmaları, kardeşlik ve sevgi bağı ile birbirlerine bağlı olmaları düşmana karşı en büyük silahtır.  Dost ve arkadaş kazanmak en büyük sermayedir. Dünyanın en fakir insanı hiç dostu olmayan insandır.

 

        İnsanı sevmek, hatalarını büyütmemek, önce iyi taraflarını öne çıkarmak o insanı kazanmaktır.

 

        SEV Kİ SEVİLESİN, GIDA GİBİ OLAN ARKADAŞLIKTAN OL Kİ HER ZAMAN ARANASIN.

 

Mustafa KAYA

Bu haber 1971 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir