anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 27  
»Bugün 269  
»Toplam 14152899  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

ANNELERİMİZ VE ANNELER GÜNÜ

Mustafa KAYA

12 May?s 2012, 23:56

Mustafa KAYA

Her yıl olduğu gibi bu yılda Mayısın ikinci pazarı olan 14 Mayıs 2012 günü anneler günüdür.

 

Anneler ve babalar yalnızca senenin bir iki gününde anılacak değerler değildir.

 

Anneler ve babalar günün her saatinde her anında hatırlanması gereken en değer verilmesi gereken varlıklardır. Analar kendi hayatlarından vaz geçip evlatları için yaşayan, yavruları için gülen ve ağlayan sevgi yumağı insanlardır. Çocuklarına cömertçe her şeyi karşılıksız veren başta anne ve babalardır. Bir kadının hamilelik dönemini, doğurma sıkıntılarını, büyütme mücadelelerini objektif bir şekilde düşünün ve o çilelerin, o sıkıntıların ne ile ödenebileceğinin hesabını yapın. Analarımıza babalarımıza bir gün için değil,her an için önem verelim; değer verelim.

 

Kadın her şeyden önce anadır. Bir çocuk için ananın ne anlama geldiğini düşünürsek ananın değerini kavramış oluruz. Ana kelimesi zaten birçok kelimelerimizde veya deyimlerimizde mevcuttur. Anapara, anadil, ana fikir, ana cadde, anayol, ana başa taç imiş, her derde ilaç imiş, analı kuzu kınalı kuzu…gibi.

 

Kuran-ı Kerim buyuruyor ki:  “Biz insana ana ve babasına iyilik etmesini tavsiye ettik.” Bu Kuran ayetinden de anlaşılacağı gibi analarımıza babalarımıza yapacağımız iyilikler, yardımlar, ilgi ve alakalar yarın bizim de çocuklarımızdan bekleyeceğimiz arzu ve isteklerdir. Bu gün biz bu görevlerimizi hakkıyla yerine getirmezsek; yarın bizim çocuklarımızın da bize yapacakları ve ilgileri aynı sonuç olacaktır. Bizim için uykusuz geceler geçiren onlardır. Bize karşı ilk parıldayan gözler analarımızın gözleridir. Çocuklarına karşı ilk parıldayan yüz yine onların yüzüdür. Kışın soğuktan, yağmurdan, kardan; yazın sıcaktan, tozdan, dumandan çocukları koruyan yine onlardır. Geceleri bıkmadan yorulmadan uykusunu bölerek çocuklarına her durumda kul köle olan yine analardır. Canı gönülden “A yavrum! Sen hasta olmada ben olayım.” diyen ses yine anaların sesidir. Kendisi aç kalıp çocuğunu doyuran yine o analardır.

 

Onun için ana ve babalarımıza vereceğimiz değer ve ilgi, kendi çocuklarımızın bize vereceği ilgi olacaktır. Hele hele yaşı ilerlemiş, çalışma gücünü kaybetmiş bir ana ve babanın evin bir köşesinde bulunması o evin bereketi sayılması inançlarımızda mevcuttur.

 

Peygamberimizin: “Ana ve babalarının ihtiyarladıkları zamanda yanlarında olup da cennete girmeyenlerin burnu yerde sürünsün, burnu yerde sürünsün, burnu yerde sürünsün.” Diyerek beddua ettiği görülmüştür.

 

Cenab-i ALLAH analık sevgisini sadece insanlar için değil, tüm canlılar için öyle güçlü bir duygu olarak vermiştir ki: keklikler palazlı iken alıcı kuşlara karşı savunmaya geçerken; diğer zamanlarda bu tür kuşlara karşı sadece kaçmaya çalışırlar. Fireni patlamış hareket halindeki bir arabanın önünde kalan bebeğini kurtarmak amacıyla arabanın altında kalarak can veren birkaç anne ölümüne şahsen ben birkaç kere şahit oldum. Bir köpeğin yavrusunu bir tehlike karşısında nasıl hafiften acıtmadan ağzı ile taşımaya çalıştığına sanırım hepimiz şahidizdir. O, televizyonlarda görmüş olduğumuz saldırgan hayvanların iş kendi yavrularına gelince ne kadar da acımıklı olduklarını sanırım hepimiz seyretmişizdir. Bu örnekleri artırmak oldukça mümkündür.

 

Buradan tekrar ana ve babalarımıza dönecek olursak: Ana ile baba, toplumun çekirdeği olan, biri olmazsa öbürü bütünlenmeyen, ailenin ve neslin devamını oluşturan iki kurucu kişiliklerdir.

 

Genç kardeşlerim!  Kısmet olur da çocuk sahibi olduğunuz zaman mutlaka ana ve babanın sizler için ne kadar emekler ve zahmetler çekmiş olduklarını görecek ve anlayacaksınız. Ama o safhaya varmadan analarınızın, babalarınızın kıymetini bilin. Bilin ki: İleride sizin çocuklarınız da sizin kıymetlerinizi bilsinler.

 

TÜM ANALARIMIZIN ANNELER GÜNÜNÜ KUTLAR, SAĞLIKLAR, ESENLİKLER DİLERİM.

 

Mustafa KAYA

Bu haber 2320 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir