anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 48  
»Bugün 11095  
»Toplam 7551230  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 18.204.229.70
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

"6 YILIN EMEĞİ 6 GÜNDE YOK EDİLDİ"

İsmet KADIOĞLU

15 Kas?m 2019, 21:31

İsmet KADIOĞLU

“6 YILIN EMEĞİ 6 GÜNDE YOK EDİLDİ”

 

Türkiye’nin Suriye sınırında teröristleri temizlemek adına başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nı sürekli olarak kötüleyen ve yalan haberle manipüle eden İsrail basını, Barış Pınarı Harekâtı’nın İsrail’in planını suya düşürdüğünü yazdı. Ve Haberde, “6 yılın emeği 6 günde yok edildi” ifadeleri kullanıldı.

Çok kısa zamanda/6 günde sonuç alınması sevincini yaşarken; Osmanlı dönemi ve daha öncesi ecdadımızın savaş kazanma sürelerinin fazla olmasının nedenlerini düşünerek bir karşılaştırma yapmak istedim.

Yavuz Sultan Selim Şah İsmail’e, İsmail Halva gönder demiş, o da göndermeyince at sırtında sefere çıkmış şeklinde söz edildiğini biliyorum. Ve at sırtında günlerce belki aylarca sefer devam etmiş.

Osmanlı veya öncesi Türkler at sırtında ilkel silahlarla savaşmışlar. Ok, kılıç, mızrak, barutlu tüfekler ve mavzerler savaşta askerlerin kullandıkları silahlar olduğunu görüyoruz. Ve bu silahların tesirli mesafeleri 50 metreydi.

Askerler at sırtında aylarca sefer için yol giderken, Barış Pınarı Harekatı’nda her türlü zırhlı araçlarla taşındılar.

Ve kullanılan silahları incelediğimizde bazı isimler şöyle:  Koral elektronik harp sistemi, cirit füzesi, kirpi-2, mızrak-u, poyraz, t-155 fırtına obüsü, t-129 atak taarruz helikopteri, mızrak-o, cobra zırhlı personel taşıyıcı, kasırga roket, piyade tüfeği.
İsrail’in 6 yıllık hayalini 6 günde bitiren Barış Pınarı Harekâtı, bu silahlar ve Türk Ordusu’nun kahraman askerleri sayesinde sonuç alındı.

Bu arada at sırtında Dünya hâkimiyeti kuran Osmanlı İmparatorluğu ve Türkler için atın önemi üzerinde duralım.

Şu sözler, insanoğlunun atlarla olan asırlarca alakasını güzel anlatır;

“At demezem sana

Kardaş direm

Kardaşımdan ileri”

İlk olarak Türkler tarafından evcilleştirildiği düşünülen at, dünyada insanoğlu ile olan münasebeti yönünden diğer hayvanlardan daha ileri bir yerdedir. Diğer hayvanlar eti, sütü veya sevimli olması tarafıyla insanların yanında olması gerekirken at, işe yaraması yönüyle insanlarla ilgili olmuş ve tam karşılığı insanoğluna arkadaş, yoldaş olmuştur.

At, İslam ordularının vazgeçilmezi olmuş ve kuvvetin timsali olmuştur. İslam dininde atın eti mekruhtur. Bu durum ata biçilen değerle ilgilidir. At, cesurdur, sadıktır, itaatkârdır. Sahibinin huyu ile huylanır. Duruma göre yavaş gitmesi yanında hızlı da koşar.

At, hem dini hem de milli unsurlarımızdan biridir. Ve kültürümüzde oldukça fazla yeri vardır. Kısaca at, milletimizin sevdasıdır.

Atın Osmanlı’da önemi nedeniyle Fatih Sultan Mehmet’in çıkardığı Kanunnamelerde at çalanın elinin kesilmesi emredilmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman’ın seferlerine yaklaşık140 bin atlı savaşçı katılıyordu.

Atın son yüzyıla kadar tarihimizde çok önemli yeri vardır. Türkler tarihleri boyunca ata binmiş, savaşmıştır. Dede Korkut destanlarında “Yaya erin umudu olmaz” inancı sürekli konu edilmiştir.  Türklerde at sevgisi “At, avrat, silah” sözünde yer bulmuştur. Türkler için at, önemli bir unsuru, avrat, devletin temelini oluşturan aile kavramını, silah ise devletin askeri gücünü temsil etmektedir.

Ancak Osmanlı İmparatorluğu son dönemlerinde at varlığımız azalmaya başlamış ve cumhuriyet döneminde alt seviyeye inmiştir.

At, geçmişte önem ve ehemmiyet bakımından insandan sonra ikinci derecede olan, insanın her safhasında yanında olan bir hayvandır. Özellikle Türk devletlerinin/Osmanlının hayatında yeri önemlidir. Türk deyince at ve kımız akla gelir. Çağlar açıp çağlar kapatmışlardı at sırtında ecdadımız. Süvariler, akıncılar, at sırtından inmediler ve fetihten fethe koştular.

Atla ilgili atasözleri:

 “At binicisine göre kişner”, 

“At işler, er öğünür”,

“At, Türk’ün kanadıdır”,

“Türk, çadırda doğar, at üstünde ölür”,

“At ölümü, er ölümü olmasın”,

“Kuş, kanadı ile er, atı ile”,

“Ata kuyruk, yiğide bıyık yakışır”,

“Atı kuyruklu olanın sözü buyruklu olur.”

Hoş kalın.

 

İsmet KADIOĞLU

Kasım 2019/ Anamur

Bu haber 230 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    UNUTULAN ALIŞKANLIKLAR18 Temmuz 2020

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir