anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 24  
»Bugün 18031  
»Toplam 7679871  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.226.245.48
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

ŞULE ve İYİ YÜREKLİ ADAYLAR

İsmet KADIOĞLU

16 ?ubat 2013, 20:22

İsmet KADIOĞLU

ŞULE ve İYİ YÜREKLİ ADAYLAR

 

Zaman; iki hareket arasındaki süredir. Bir eylemin oluşması için geçtiği ya da geçeceği süredir. Doğma eylemi ile ölme eylemi arasındaki süre de bu dünyada yaşama zamanıdır. Doğmak ve ölmek hareketleri arası süre,insan yaşıdır.

 

Üniversitede okuduğum zamanlarda Ankara’da Tübitak binasına gitmiştim, merdivenlerden çıkarken merdiven başında ya da salonda şu yazıyı okuduğumu hatırlıyorum. “Zamanımız zamanınız kadar kıymetlidir.” Türkiye’nin önemli bir kurumu ve benim ilgimi çekmiş. 40 sene önceki ve şimdi esamesi bile kalmamış bina içindeki yazıyı unutmamışım. Bu söz hatırladığım kadarıyla ziyaret için geldiniz veya bir iş takibi için geldiniz bizi fazla meşgul etmeyiniz ziyaretiniz kısa olsun anlamındaydı.

 

Isparta’da dershanede çalışırken mide rahatsızlığı geçirdiğim için hastanede altı gün yatmıştım. Kulakları çınlasın Türkolog, şair Sümer Şenol hocam gazetede yazdığı köşe yazısında, hızlı hocam, pratik hocam aramıza çabuk dön demişti. Süreyi kısa tutmak olduğunu düşünüyorum bu tabirlerle. Bu tabirlerin altında işi başlayıp bitirme süresinin kısa olması gerekliliğini anlıyorum. Zamanımızın sınırsızca harcanmasına razı olmamalıyız.

 

İstanbul’da çalıştığım Sınav Dergisi Dershanesinde 44 numaralı sınıfta Şule kızıma ders anlatma zamanımı ders anlatmanın dışında bir konuya harcatması üzerine şu sözü söyledim. Şule; zamanım zamanın kadar kıymetli, beni meşgul etme dedim ve bunun üzerine zaman konusunda yazı yazma gereğini duydum. Şule kızım yazımı oku, olur mu?.

 

Zamanı iyi kullanmamız ve boşa geçirmemiz gerekir. Benim boşa geçirecek vaktim yok düşüncesine sahip olunmalı. Ayrıca karşımızdaki kişinin zamanının da bizim bazen kıymetini bildiğimiz zamanlarımız gibi kıymetli olabileceğinin hesabını yapmalıyız. Empati yapmalıyız. Ona fırsat ve destek verip yapmak istediği işin süresinin kısa olmasını sağlamalıyız.

 

Kurs öğretmenin birisi kursta her öğrencinin geç geldiği dakikaları hesap ediyor not tutuyor ve toplam o süre kadar geç kalanları sınıfta tutup ders veriyor. Kursa çok zor zaman ayırmış bu iş sahibi kişilerin yani kursiyerlerin hiç hoşuna gitmiyordu. Bir gün, haftalık toplam geç gelme süresi 18 dakika olan bir kursiyer kızıyor ve şöyle diyor: Hocam nerdeyse saniyeleri hesap edeceksiniz. Hatırınız için başka zaman 10 dakika sınıfta kalırım. Şimdi çok acil bir işim var… diyor. İşte 18 dakika kalmaya müsait olmayan, o zamanı başka yerde kullanacak ve çok kıymetli 18 dakika. Senin kıymetli 18 dakikan gibi benim zamanım da kıymetli diyoruz. Şule’ye de böyle söyledim ve benim ders anlatma zamanım senin 18 dakikan gibi kıymetli dedim.

 

Bazı kimselerde öyle zaman var ki harca harca bitmiyor. Sokakta, kahvede zamanını öldürmek için uğraşıyor. Onda o kadar zaman var ki harcayarak bitiremeyecek çoklukta.

 

Küçük şehirler de Anamur’umuz gibi yerlerde böyle. Büyük şehirlerde geçim zor. Ekmek aslanın ağzında bile değil karnında. Anamur’da insanlar otobüse koşarak gitmiyor. İstanbul’da durağa koşmadan giden insana çok az rastlarsın. Muzunu ekmiş başına da birini yerleştirmiş, kahvesinde istediği kadar kalabiliyor. Anamur’daki geçimin kolaylığını ve bunun kıymetini bilmeliyiz.

 

Zamanı nasıl tarif etmiştik; iki hareket arasındaki süre. Sınıfta bir saatlik ders verme süresi, vermen gerekeni en verimli şekilde anlatmak ve bitirme hareketleri arası süre bir saatlik zamanı belirtiyor.

 

Belediye başkanlığı yaptığın süre, seçimi kazandın göreve başladın. Ve öteki seçimde kazanamazsan görevden ayrılma hareketi arası süre başkanlık yapma zamanıdır. Bu zaman içerisinde yapman gerekenler yaptıkların ve yapamadıklarının muhasebesini yapmalısın. Eğer bir başkası senin yaptıklarının üstünde yapacağının sözünü veriyor ve güvenli duruyorsa millet oyunu ona verecektir. Oy verenlerde seçileni rahat bırakıp görevinin yapmasına yardımcı olmalıdır. Zaman zaman rahat bırakılmadıklarını görmekteyiz.

 

Önümüzdeki seçimde başkanlığı kazanacak adayın başkanlık süresini kısaltması söz konusu olmadığına göre bu dört yıllık süre içinde ne kadar çoklukta ve güzel olan proje oluşturup ve yerine getireceğinin sözünü vermelidir. Anamurlu olarak kim farklı proje üretir ve güvenilir bulursak ona oy vermeliyiz.

 

Anamur Belediye Başkanlığı için şimdiden adaylık için müracaat etmiş olanlar var. Aday adayları arasında hoşumuza gitmeyenler olabilir. Çok istediğimiz aday da olabilir. Tarafın varsa etkili de olunabilir, ama aday adaylıkta adaylığa geçiş yetkisine sahip değiliz. Partilerin yetkili kurulları var. Adaylıkları o kurullar belirleyecek.

 

Çok önceden adaylığa varım deyip açıklama yapmak cesaret işi, yürek işi. Yüreklileri tebrik eder, aday adaylık süresi olan bir yıllık süreyi iyi değerlendirerek, yüreklerini ortaya koymalarını hak etmelerini dilerim.

 

Başarılar yürekli adamlar.

 

Hoş kalın.

 

İSMET KADIOĞLU

Bu haber 1884 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    MAĞARA TURİZMİ VE ANAMUR05 A?ustos 2020

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir