anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 44  
»Bugün 1503  
»Toplam 4626900  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 54.163.42.154
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

TARİH GEÇMİŞİMİZİ GÖSTEREN BİR AYNADIR

İsmet KADIOĞLU

10 Şubat 2018, 00:14

İsmet KADIOĞLU

         TARİH GEÇMİŞİMİZİ GÖSTEREN BİR AYNADIR

 

İnsan bugünün ve geleceğini geçmişine bakarak planlaması gerekir. Milletlerin de varlıklarını koruyup devam ettirebilmesi için geçmişteki olayları bilip bunlardan ders çıkarması ve gerekli tedbirleri alması gerekir. Tarih, geçmişimize ışık tutan bir aynadır. Mustafa Kemal Atatürk bu konunun önemini şu sözleriyle belirtmiştir: “Tarih ne güzel aynadır. Bugünkü uyanışı düne, geçmişe borçluyuz.”

 

Tarih; milletlerin geçmişlerinde var olan olayları, yer ve zaman vererek, bunlarla ilgili kaynaklar göstererek ve olayları neden- sonuç ilişkisi göstererek inceleyen bilim dalı diye tarif ediliyor.

 

Tarih gelecektir. Çünkü tarih, geçmiş olayları inceleyip, oradan ulaşılacak bilgi ve deneyimlerle geleceğimize yön veren bilimin adıdır. Tarih bize şimdiki zamanımızı ve geleceğimizi kurmada yol gösterecek rehberdir.

 

Prof. Dr. Halaçoğlu, kitaplarında geleceğimizin, tarihimizi doğru bilmemize bağlı olduğunu yazıyor.

 

İ. Haldun, “Geçmiş, bugüne suyun suya benzediğinden deha fazla benzer” demiştir. Tarihini bilmeyen bir millet, geleceğini de doğru şekillendiremez. Geçmişte komşu ülkelerle olan ilişkisini bilmiyorsa, bugün hangi konumda olduğunu göremez. Haklı olarak geleceği için de doğru girişimlerde bulunamaz. Bu sebeple tarihimizi, yani geçmişimizi bilmemiz gerekiyor.

 

“Nükte yapmayı seven Yahya Kemal, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılışını görmüş ve yeni bir devletin kuruluş sürecine dahil olup, her türlü çatışmaya, özveriye, hileye, desiseye tanıklık ediyor olmasına rağmen, ‘Rindlerin Akşamı’ gibi şiirler yazabilen, ‘Günler kısaldı, Kanlıca’nın ihtiyarları/ Bir bir hatırlamakta geçmiş sonbaharları’ diyerek bir anlamda iyileşmeyi/ kurtulmayı mazide aradığını görmekteyiz.”

 

Tarihimizdeki Türk devletleri ve onlara ait olayları bilmemiz gerekir ve onların olumlularını almak ve olumsuzluklarında ders çıkarmamız gerekir…

 

Osmanlı Devleti’nin yıkılışı ve devamında kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geçmişine bakmamız gerekir düşüncesiyle; değişik kaynaklardan elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Ortadoğu’da sınırların yeniden belirlenmesi için milyonlarca kilometre uzaktan gelen devletlerin yaptıkları karşısında, Türkiye’nin ne yapması gerektiğine ve Ortadoğu’daki haklarına bir bakalım istedim. Bu amaçla da herkesin kafasına takılıp tam karşılığını bilmeyebileceğimizi düşünerek; Osmanlı Devleti’nin yıkılışı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu aşamasındaki durumlara ve kararlara ve bunların ne olduğuna bir bakalım istedim.

 

Bu amaçla; Misak-ı Milli, Kuva-yi Milliye, Mondros Antlaşması gibi terimlerin karşılığı nedir? Ortadoğu’nun eski ve yeni konumları; Fırat Kalkanı Harekâtı niçin yapıldı, İdlib’e niçin girildi ve Afrin için Zeytin Dalı Harekâtı neden yapıldı.

 

Zeytin Dalı Harekatı ile Türkiye'nin sınırlarında ve bu bölgede güvenlik ve istikrar sağlanacak. Afrin bölgesinde, PKK//YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve bölge halkını bunların zulmünden kurtarmak da amaçlar arasında. Tam güvenlik için hedefte Menbiç’te var.

 

Mayıs 2017'de İdlib’e asker gönderdik; Türkiye, İran ve Rusya arasında imzalanan anlaşmayla çatışmasızlık bölgelerinden biri haline geldi. Ama Türkiye’nin hemen sınırındaki Afrin’de YPG ve TSK arasındaki çatışmalar aylardır sürüyor. ABD'nin, aralarında YPG unsurlarının da bulunduğu 30 bin kişilik yeni bir sınır güvenlik gücü kurma kararı almasından dolayı, Afrin’e askeri operasyon yapıldı.

 

Dört yıldır devam eden Ortadoğu olaylarında İsrail nerede duruyor ve neden susuyor?

 

Hoş kalın.

 

İsmet KADIOĞLU

Şubat 2018/Ankara

Bu haber 339 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
RESÜLLAH'IN TÜRKİYE TEMİNATI (Şiir)09 Aralık 2018

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir