anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 17  
»Bugün 5666  
»Toplam 7272821  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.228.21.204
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

BEKLEMEK

İsmet KADIOĞLU

13 Ocak 2014, 16:43

İsmet KADIOĞLU

                       BEKLEMEK

 

Durakta beklemek. Sırada beklemek.

 

Zamanını beklemek. Randevu saatini beklemek.

 

Yazın gelmesini beklemek. Kışın gelmesini beklemek.

 

Terhis olmayı beklemek. Asker yolu beklemek.

 

İşe başlamayı beklemek. Yeni bir görev almayı beklemek.

 

Randevulaştığın insanı beklemek. Hasret olduğun kişiye kavuşmayı beklemek.

 

İyileşmeyi beklemek. Sevdiğini/sevgiliyi beklemek.

 

Kazanmayı beklemek. Okulunu bitirmeyi/mezun olmayı beklemek.

 

Oltaya balık gelmesini beklemek. Doğal gazın gelmesini beklemek.

 

Bayramı beklemek. Bayramlaşmayı beklemek. Ziyaret edilmeyi beklemek.

 

Trenin gelmesini beklemek.  Aklımıza gelebilen bekleme türleridir.

 

Adam yağmurun altında, elinde şemsiye, kravatlı ve takım elbiseli, kara gözlüklü, ulu çınarın altında, saatlerdir kıpırdamadan, birine gitmeyi mi bekliyordu yoksa birinin gelmesini mi?

 

Beklemesini bilmek gerekir, adam beklemesini biliyor. Sabırla ayakta, oflayıp puflamadan, dikiliyordu. Beklemek, beklemesini bilmeyen için kötü bir zamandır. Ne için olursa olsun o adam bekliyordu.

 

Arabanızla yolculuk yaparken ailenizin bazı fertleri ve özellikle çocuklarınız, zırt pırt durmanızı, özellikle tuvalet ihtiyacı için ister. 500 metre ilerdeki petrol ya da dinlenme yerine ulaşmayı bekleyemez. Buna beklemesini bilememekten dolayı sıklıkla tuvalet ihtiyacı icat etmek denir. Araba kullanan kişinin de sabrı taşar, ortamda sinir savaşları başlar.

 

Yolculuğunuzda sabırlı olmayı ve beklemeyi sağlamaya çalışmalısınız. İşe yarayan bazı davranışlar ortaya koymalısınız. Bir saat içinde biz kaç araba sollayabiliriz, sayalım. Kim ilk dondurma satan yeri görürse ona dondurma ısmarlanacak, gibi oyunlarla yola devam edilebilir. Hiç konuşmadan kim daha uzun bekleyebilir ve çikolatayla ödüllendirme oyunu.  Bitmeyen, ama yolculuğun bitmesinin beklemeyle olacağını kabullenmek ve beklemesini bilmek gerekiyor.

 

Durmak, bir hareketsizlik, iş yapmama halidir. Beklemek ise, zamanın bir gövde gösterisidir. Yani beklemek zamana ait bir durumdur.

 

Beklemek denince, ilk planda, yıllar öncesinde yolculuk anlaşılırdı. Garlarda, terminallerde ve tatilde dönerken yol kenarlarında beklemek! Anamur’dan Artvin’e giderken, Ankara otobüs garajında saatlerce beklerdim. Bu bekleme anlarımda da banklara oturur, yığınla bekleyen insanları anlamaya çalışırdım. Kaygılı, telaşlı, gergin yüzler… Sabırla bekleyenlerin yüzleri farklı farklıdır, birbirlerine benzemez. Telaş beklemeyi başkalaştırır. Beklemek, yalnızlık ama zenginlik eylemidir. “Beklemesini bilenin her şey ayağına gelir.”

 

Şimdi artık, otomobiller, otobüsler konforlu. Yollar duble. Hızlı tren yolları çok yakınlaştırıyor. Uçakları hiç sorma, orta gelirlilerin dostu artık. Gazipaşa- İstanbul arasını uygun zamanda bilet alırsan 70 liraya gidip gelebiliyorsun. Artık yolculuk beklemek değil hız demektir, sürat demektir. Artık sevgilileri için trenin arkasından kimse koşmuyor. “Biz küçükken trenin arkasından koşar yetişemezdik. Şimdi büyüdük koşuyoruz ama yine yetişemiyoruz.” Gençler erken koşmaya başlayın belki yetişirsiniz, geç kalmayın. Hayatımız kolaylaşıyor süratleşiyor, süratlendikçe da zamanımız daralıyor. Aslında beklemek güzel. Beklemek sevmek demektir (Herkesin bekleyenleri çok olsun).  Bekleyiş güzel ve sevilenler beklenir. Bayramlarda, yaşlılar, anneler babalar, torunları, çocukları beklerler. Onlar için sevilenlerdir, çocuklar ve torunlar.

 

Herkesin bekledikleri/sevdikleri çok olsun.

 

Hoş kalın.

 

İsmet KADIOĞLU

Bu haber 1526 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Anamur-Sugözü içme suyunda son durum…10 Temmuz 2020

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir