anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 42  
»Bugün 11068  
»Toplam 7551203  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 18.204.229.70
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

ANAMUR'DA, BELEDİYE HİZMETLERİNDEKİ AKSAMALAR

İsmet KADIOĞLU

22 A?ustos 2019, 21:52

İsmet KADIOĞLU

ANAMUR’DA, BELEDİYE HİZMETLERİNDEKİ AKSAMALAR

 

Ulaşım, insanların veya eşyaların değişik amaçlarla taşıma araçlarıyla bir yerden bir başka yere yer değiştirmesi olayıdır.

Toplu taşıma, bir şehirdeki vatandaşların ulaşım ihtiyaçlarının, büyük taşıma araçlarıyla karşılanmasını sağlayan ulaşım sistemine denir.

Ulaşım, şehir içi ulaşım ve şehirlerarası ulaşım şeklinde sınıflandırılabilir. Ben bu yazımda; Anamur’da Mersin Büyükşehir’in toplu taşımacılığı ile ilgili aksamalardan bahsedeceğim.

Şehir içi taşıma işlemini Büyükşehir Belediyesi üstlenmiştir. Şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinde hizmetin kaliteli olması için yolcu odaklı olmak zorunludur. Bu hizmette yolcu memnuniyeti önemli olmalıdır. Toplu ulaşımın olması gereken hususlardan biri yolcu bilgilendirmesidir. Araç içi ekranlar, afişler; araç içinde ve bilgilendirme yerlerinde, özellikle vatandaş takip edemeyebiliyor, aracı kullananlar vasıtasıyla bilgilendirmeler yapılabilir.

Toplu ulaşım hizmetlerinde hizmet kalitesinin artırılması yolcuya odaklanma ile mümkündür. Bunun için Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde sorumlu Ulaşım Dairesi Başkanlığı var. Bu birimin amacı, hizmet kalitesini yükseltmek, yolcu memnuniyetini sağlamaktır. Bu başkanlık, yolcu ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak hizmeti kaliteli hale getirmeyi sağlamalıdır. Ve yolcunun bilgilendirilmesi şarttır. Araç içi ekranlar, duraktaki levhalar/kalkış saatleri, basın aracılığı ile hat bilgileri ve diğer hizmetler bildirilmelidir.

Ayrıca hizmetlerde aksamalar olması durumunda Ulaşım Daire Başkanlığı ve Çağrı Merkezi ve şikâyet hattı ile sorulanlara en kısa sürede çözüm odaklı cevap vermelidir. Araç ve garajların en uygun şekilde düzenlenmesi, temizlenmesi ve araçların bakım ve onarımı günlük olarak yapılmalıdır.

Toplu ulaşımda, yolcu güvenliği ve konforla birlikte sefer tarifelerine titizlikle uyulması gerekir. Yolcuyu güvenli bir şekilde taahhüt ettiği yere kadar götürme şartı da var tabi.

Bu arada şunu da belirteyim; Mersin Büyükşehri ‘Yolcu Hakları Bildirgesi’nde’ “seferlerin başlangıç anından bitiş anına kadar tüm sefer süresi 3 ayrı kamera ile görüntülenerek kayıt altına alınmakta olup hem yolcu, hem şoför hem de yol ile tüm sesli ve görsel kayıtlar yapılmaktadır” ifadesi yazılı olduğunu görüyoruz.

Yolculuğun konforlu olması için de otobüste havalandırma, klima ve aydınlatma sistemi olmalıdır. Bu konularda olması gerekenlerde bir aksaklık olduğunu gören yolcular, ilgili birime bildirmesi halinde 15 gün içerisinde cevap verilmesi ve arızaların giderilmesi gerekir.

Hizmet kalitesinin artırılması için belirli yapılması gerekenlerin denetlenmesi, elektronik ortam ya da sahada yüz yüze yolcu ile görüşüp memnuniyet anketleri yapılmalıdır.

Anamur Mersin’e 220 kilometre mesafededir. Anamur belediye hizmetlerinin bazıları Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır. Örneğin su ve ulaşım Büyükşehir Belediyesi’nin görevleri arasında. Bu konularda görevli birimler Anamur’da bulunmakta ve kontrolü merkez tarafından yapılmakta. 220 kilometreden ne kadar sağlıklı kontrol olur/olabilir tartışılır. Bana göre bu durum Anamur’un lehine olamaz.

Su konusunda olumsuzluklara fazla rastlamadım ama bu yazıyı hazırladığım gün de su kesintisi var. Nedenini bilmediğimiz gibi ne zaman suyun geleceğinden haberdar edilmedik. Tabi birçok yerde elektrik, su, doğal gaz gibi kesintilerin olacağı ve ne zaman geleceği, neden kesildiği bilgisi belediyeler tarafından ilanlarla bildiriliyor. Burada bugün su için böyle bir bilgi maalesef verilmedi. Bunu iki şekilde değerlendiririm. Birincisi, merkeze uzak olmamızdan bilgilendirilemedi. Tabi doğru değil. İkincisi de belediye bu konudaki görevini yapmıyor/yapamıyor. Bu durum hiç doğru değil.

Bahsetmek istediğim ulaşım. Anamur’da; Merkez-İskele, Merkez-Çarıklar/bozdoğan, Merkez- Malaklar ve Merkez-Toki şeklinde şehir içi ulaşım seferleri var. Bu merkezlerden kalkış ve dönüş saatleri liste halinde Mersin merkezden belirlenmiş ve duraklara liste asılmış. Tabi her hattın hareket saatleri aynı saatte ve aynı sıklıkta değil. Bu arada şunu da belirteyim, merkezdeki İskele seferleri listesi parçalanmış saatleri tam ve kesin bir şekilde okunamıyor.

31 Mart seçimlerinden önce Merkez den İskele istikametine gitmek istedim. Seferler her 20 dakikada olacak şekilde liste asılmış. Bu listeyi de Mersin Büyükşehir yetkilileri belirlemiş ve kontrolü de onlara ait. Örneğin 12.55’de kalkması gerekir. Kalkmadı. Orada bina altında görevli sandığım kişiye sorduğumuzda 30 dakikaya kalkıyor 13.00’de kalkar dedi. Kalkmadı. Otobüs arızalı veya otobüsün biri cenazeye gitti dedi. 13.15’de kalkması gerekir yine kalkmadı. Şoför yok dediler. Sonra orada yatan birileri kalktı duran otobüsü uygun olmayan saatte kaldırdı. Bu durumu Mersin’de bulunan onları kontrol eden birimi aradım. Orada olanlar liste dışında herhangi bir saatte otobüsü kaldırma yetkisi yok dedi. Sonuç aldık mı? Hayır.. 31 Mart’tan sonra da değişen bir şey olmadı.

Şöyle ki;

Bayram öncesi yine 12.25’de kalkacak olan otobüse binemedim. Zira kartımın bir yıllık vizesi geçmiş. O işlemleri yaptırırken otobüs kalktı. 12.55’de kalkmalı. Kalkmadı. Sorduk aynı tavır 13.00’da dediler. Yine kalkmadı. Ören’den gelmiş ve İskele otobüsüne binecek olan Ahmet isimli bir arkadaş bu konuda çok değişik bilgilere sahipti. Ören için sefer yapan otobüsün küçük olduğunu, kışın yağmurda aktığını bu konuda çok yerlere şikayette bulunduğunu ve 31 Mart seçim sonrası da ilgili yerlere müracaatta bulunduğu halde değişen bir şey olmadığını hatta daha kötü olduğunu söyledi. İlgililere her türlü sıkıntıları ilettiğini ama değişen hiçbir şey olmadığını ifade etti. Bu konuda bir dosya hazırladığını ve ilgili siyasilere göndereceğini söyledi. Hatta o andaki otobüs seferlerinin kalkmaması halini ilgili yerlere iletti. Zira 13.30’da sefere otobüs kalkabildi.

O arada ben, Ahmet bey ve Akkız Arslanoğlu isimli bayan orada bulunan kişilere gidip gidip neden saatlerinde kalkmadığını sorduk. O bayan da her gün İskele’ye o saatte işe gittiğini ve bu tür aksamalarda işe geç kaldığını ve sürekli bu durumun yaşandığını söyledi. O gün orada ilgililerin bizlere değişik dakikalarda müracaatlarımızda söyledikleri: Otobüs arızalı, birinin mazotu yok, şoför yok gibi ifadeler...  O bir saat sürede bu söylediklerinin hepsi yalandı. Zira Ören’den gelen otobüsün şoförü benim geldiğim otobüs duruyor ve herhangi bir problemi yok dedi. Ve en ilginci de 13.30’da otobüs kalktığında durakta tam tamına 6(Altı) tane otobüs vardı.

Benden söylemesi. Dünya dönüyor. Uyarmak bizden düzeltmek Mersin Büyükşehir Belediyesi yetkililerinde..

Hoş kalın.

 

İsmet KADIOĞLU

Ağustos 2019-Anamur

Bu haber 379 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    UNUTULAN ALIŞKANLIKLAR18 Temmuz 2020

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir