anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 16  
»Bugün 18651  
»Toplam 7680491  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.226.245.48
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

BAYRAM VE KUR'ANA DAVET

İsmet KADIOĞLU

21 Temmuz 2014, 11:33

İsmet KADIOĞLU

            BAYRAM VE KUR’ANA DAVET

 

Bayram sevinç ve neşe demektir. İlahi duyguların arttığı, sevgi ve saygı hislerinin insanlar arasında canlandığı güzel günlerdendir. Yardımlaşma ve kaynaşma maksimumdadır. Yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yalnız hayatta olanlarla kalmamalıdır. Bu dünyadan ayrılmış kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere de uzanmalıdır. Onun için bayramda kabirler ziyaret edilir ölülerimizin ruhlarına Kuran’lar, Fatihalar ve dualar okuyup sevindirilir.

 

Bayramda herkes özenli giyinir. Çocuklar bayramlıklarını giyerler. Ailelerin genç bireyleri daha yaşlı olan bireyleri ziyaret eder. Büyüklerin elleri öpülür. El öpen çocuklara büyükleri harçlık verir. İnsanlar birbirlerini ziyaret ederler, dargınlar barışır, dostluklar pekişir. Bunun yanında, ölüler anılır, fakirler unutulmaz, yardımlar yapılır, çocuklar sevindirilir, hediyeler verilir.

 

ÖLÜLERİMİZ BİZDEN DUA BEKLİYOR

 

Ölüm, ruhun bedene olan bağlılığının, sona ermesi olup, ansızın gerçekleşir. “Her bir canlı, ölümü tadacaktır elbette.”

 

Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyorlar: “Ölen kişi kabrinin içinde boğulmak üzere olup da imdat isteyen kimse gibidir. Babasından yahut kardeşinden veya dostundan kendisine ulaşacak duayı beklemektedir. Nihayet kendisine dua ulaştığında bu duanın sevabı ona dünya ve dünyada bulunan her şeyden daha kıymetli olur. Muhakkak ki, hayatta olanların ölüler için hediyeleri, dua ve istiğfardır.”

 

Ölen bir yakınımızın ardından rahmet dilemek, hayırla anmak ve iyiliklerden bahsetmek gerekmektedir. Nitekim Peygamberimiz ölülerimizi hayırla anmamızı tavsiye etmektedir.

 

“Onlardan sonra gelenler; Rabbimiz, bizi ve bizden önce inanmış olan kardeşlerimizi bağışla…” ayetine göre, “bizden önce iman eden” ölmüşlerimize dua etmemiz söyleniyor.

 

Ölen bir Müslüman’ın arkasından dua etmek, Kur’an okumak ona fayda vereceği umuluyor. Peygamberimiz, “Ölülerinize, Yasin Suresini okuyunuz” buyurmuştur. Mezarlığa girdiğimizde, Ayetü’l-Kürsi ve üç kez İhlas Suresini okuyup, “Allah’ım sevabını şu kabir halkına ulaştır” diye dua ederiz ve etmeliyiz.

 

Bir hadis-i şerifte ölünün üç şey ile amelinin kesilmeyeceği bildirilmiştir. İnsanların faydalanacağı bir hayır, hayırlı bir evlat ve faydalanılan ilim. Bir evladın besmelesi, güzel ameli, hayırlı işinden bir parça, okunan ve ruhuna hediye edilen bir Kur’an ölü ebeveynin amel defterine de yazılıyor.

 

Kendimin dini bilgiler konusunda, ehliyetli olmadığımı düşünerek, ölülerin arkasından Kur’an okumak ve yemek vermek konusunda, yeğenimiz, Fethiye Müftüsü, Oğuzhan Kadıoğlu ile istişarem sonunda sağ olsun beni bilgilendirdi. Ve bilgilendirme yazısını aynen alıyor, siz okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

 

“ÖLÜLERİN ARDINDAN KURAN OKUMAK, YEMEK VERMEK CAİZ MİDİR? “

 

-Yapılan ibadetin ve hayırların sevaplarının başkasına bağışlanması caizdir. Kişi, okuduğu Kur’an-ı Kerim’in, kıldığı namazın ve işlediği bir hayrın sevabını başkasına bağışlayabilir. İster sağ, ister ölmüş olsun, kendisine sevap bağışlanan kimsenin, bundan yararlanacağı umulur.

 

Başkası tarafından bağışlanan sevapla, bir kimsenin bizzat yapması gereken ibadet borçları ödenmiş olmaz ise de, bunlar iyilik ve sevaplarının çoğalmasına ve derecesinin yükselmesine vesile olabilir. Annesi ve babası öldükten sonra, onlara bir iyilik yapıp yapamayacağını soran kişiye Hz. Peygamber (s.a.s.); “Evet, onlara dua etmek, rahmet dilemek, onlar için istiğfar etmek, vasiyetlerini yerine getirmek, dostlarına hürmet edip ikramda bulunmak, akrabaları ile ilgilenip onlara karşı üzerine düşeni yapmaktır” buyurmuştur (Ebu Davud, Edeb, 130; İbn-i Mace, Edeb, 2). Annesinin aniden öldüğünü, şayet konuşabilseydi sadaka verilmesini vasiyet edeceğini zannettiğini, onun adına sadaka verirse sevabının kendisine ulaşıp ulaşmayacağını soran sahabeye de: “Evet, ulaşır. Onun namına sadaka ver” buyurmuşlardır (Buhari, Vasaya, 19; Müslim, Zekat, 16, H. No: 2373). Buna göre, sevabı ölen kimsenin ruhuna bağışlanmak üzere her türlü ibadet yapılabileceği gibi, çeşitli vesilelerle dua da edilebilir.

 

Ölen bir Müslüman’ın usulüne göre yıkanıp kefenlenmesi ve cenaze namazının kılınarak defnedilmesi farzdır (Kasani, Bedaiu’s-Sanai’, I, 300, 306, 318). Bunun dışında yapılması gereken yedinci, kırkıncı ve elli ikinci gün veya bunların duası gibi zaman ve şekle bağlanmış bir görev yoktur. Ancak, sevabı ölen kimsenin ruhuna bağışlanmak üzere her türlü ibadet yapılabileceği gibi çeşitli vesilelerle dua da edilebilir (Buhari, Vesaya, 19; Müslim, Zekat, 15).

 

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) şöyle buyuruyor:

 

“Ölülerinize Yasin Suresi’ni okuyunuz” (Ebu Davud Cenaiz, 24; İbni Mace cenaiz, 4; Nesai)

 

“İçinizden birisi öldüğü zaman, onu durdurmayınız ve onu kabrine koyma hususunda acele ediniz. (Sizden birisi de) Ölünün başucunda Fatiha suresini, ayakucunda da Bakara suresinin sonunu okusun” (Taberani, el-Mu’cemu’l-Kebir, XII 340, Beyhaki, Şu’abu’l-İman, VII, 16)”-

 

Bize köyümüzde, Kadılar(Kadıoğulları) Sülalesi denir. Kadılar ailesinin büyüklerinden, son ferdi, babamız Mehmet Kadıoğlu’nu, 7 Kasım 2013 tarihinde, belki ansızın olmadı ama kaybettik. Yani fani dünyada 92 sene yaşadıktan sonra ebedi dünyasına yolcu ettik. Biz evlatları olarak yukarda bahsedilen, dini bilgiler ve örf ve adetlerimiz gereği, babamız için, üçüncü bayram, 30 Temmuz 2014 Çarşamba günü, ikindi namazını müteakip, yemekli Kur’an okutacağız. Evlatları olarak, ölmüşlerimize karşı, hayırlı işler, güzel ameller ve ruhlarına hediye edeceğimiz, okunan Kur’an ile amel defterine de yazdırmak istiyoruz.

 

 Babamızın akrabaları, yakınları ve dostlarını, sevenlerini, onun ruhuna dua etmek üzere herkesi, Değirmencik Burnunda İskele yolu üzerindeki evinde, okunacak yemekli Kur’ana davet ediyoruz.

 

Allah razı olsun. Hoş kalın.

 

İsmet KADIOĞLU

Temmuz 2014

Bu haber 1202 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    MAĞARA TURİZMİ VE ANAMUR05 A?ustos 2020

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?




Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir