anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 30  
»Bugün 322  
»Toplam 14152953  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.238.121.7
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

ÇOCUKLARIN OYUNCAKÇI DEDESİ AHMET GIR

Çınar ARIKAN

19 Eyl?l 2017, 14:00

Çınar ARIKAN

       ÇOCUKLARIN OYUNCAKÇI DEDESİ AHMET GIR

 

Bu yazı 2008 yılında Rahmetli Ahmet GIR amcayı ziyaret etmem nedeni ile kaleme alınmıştı. Daha sonra ise Ahmet GIR’ın vefat ettiği haberini almıştım. Çukurabanoz köyü facebook sayfasından öğrendiğime göre eşi Fatma GIR nine de 18.09.2017 günü vefat etmiş. Her ikisine de rahmet diliyorum. Mekânları Cennet olsun. Değerlerimize sahip çıkmak onları anılarda dahi olsa yaşatmak hepimizin görevi.

 

                                    

  

2008’de kaleme aldığım yazıyı bilgilerinize sunuyorum.  

 

Yazı: http://www.anamurunsesi.com/kultur/halkoyunlari/cocukoyuncaklari.htm adresinde yayındadır.

 

                                                  

 

Ahmet GIR 1928 yılında Anamur’un uzak dağ köylerinden olan Çukurabanoz köyünde dünyaya geldi. Baba adı Mustafa, anne adı Fatma’dır.

 

                                     

 

Okuma yazmayı o tarihlerde köyünde okul olmadığı için öğrenememiş.

 

İstanbul Selimiye Kışlasında Askerlik hizmetini yaparken Ali Okulunda okuma-yazma öğrenmiş.

 

Ahmet GIR 2008 yılı itibari ile tam 80 yaşında. Temmuz ayını sıcak bir gününde kendisini evinde ziyaret ediyoruz. Bizi eşi kapıda karşılıyor. Ahmet amcanın rahatsız olduğunu “beyin küçülmesi ismi verilen bir hastalıkla mücadele ettiğini, eski sağlık ve sıhhatinde olmadığını ve artık küçük mütevazı atölyesine inip, çocuklar için kültürel değerlerimizden yola çıkarak hazırladığı anlamlı oyuncakları yapamadığını” anlatıyor. Bu sırada Ahmet amcada bize katılıyor. Babamı çok iyi tanıyor. Onun gençlik yıllarında Çukurabanoz ve çevresinde orman memuru olarak görev yaptığından bahsediyor. Sonra eşiyle yan yana bir fotoğraf karesine almaya çalışıyoruz. Teyze gülüyor. Beraber fotoğraf vermek istemiyor. Ancak bizi de kırmıyor.

 

  

 

Duvarda yaşlı bir bayan- bir erkek resmi aynı karede. Soruyoruz. “Anam ve babam.” diyor.

 

Sonra birlikte evinin altındaki küçük atölyeye iniyoruz. Bir küçük masa, Birkaç testere, keser, oyma bıçakları, elektrikli çark vesaire. Çevreye serpiştirilmiş oyuncaklar. Bir kaç poz da burada çekiyoruz.

 

             

 

Bütün bu oyuncaklar zorluklar ve araç gereç eksikleri ile elde ne varsa onu kullanarak yapılmış, ortaya konmuş. Kaşığın sapını ortaya denk getirmenin yanında onun kendi ağacından ve hiçbir ek olmadan asılacak halkasının da yine kullanılan ağaçtan yapılması ayrı bir ustalık gerektiriyor.

 

 

Oyuncakları masa üzerine koyup resimlerini çekiyoruz. Fil, kaşıklar, develer, mıknatıslı kaplumbağa, kara sabanla, öküzlerle çift süren köylü, Alaköprü maketi üzerinde Yörük göçünü canlandıran deve kervanı, arka kaşımada kullanılan tahta eller, sofra sinisi altı gibi hepsi bir emeğin ve el sanatının ürünü oyuncaklar, eşyalar. Hepsi fotoğraf karemize giriyor. Geçmişte yapıp hediye ettiği veya cüzi bir ücret karşılığı sattığı oyuncaklardan söz ediyor.

 

                       

 

El sanatının, çocuk oyuncaklarının büyük ustası, çocukların oyuncakçı dedesi Ahmet GIR artık 80 yaşında. Belki bir daha oyuncak yapamayacak çocuklar için. Ama onu bir değer olarak anmak ve yaşatmak her halde bizlere düşen önemli görevlerden birisidir.

 

Çınar ARIKAN

Bu haber 2353 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sığınmacılar konusu, kanayan bir yaradır13 Temmuz 2024

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir